Príbehy

Jeden za všetkých a všetci za jedného

Jeden za všetkých a všetci za jedného Redukcia hmotnosti

Predstavujeme ti našu kolegyňu Peťku, ktorá sa rozhodla, že tento rok si strihne premenu spolu s nami.

Peťa miluje pohyb a rada športuje, čo je jej veľkou výhodou. No ako sama hovorí, čo sa týka stravy, tam má svoje medzery. Tak ako má rada pohyb, tak ľúbi aj papať (plus sem tam nejaký ten pohárik vínka, ale pššt). A teda výsledky, ktoré by si predstavovala, sa napriek pravidelnému cvičenie nie a nie dostaviť.

Tak sa rozhodla, že si našu 8-týždňovú premenu vyskúša. Priebeh budeme sledovať, postupne dokumentovať a na konci premeny doplníme aj fotku “po“. Peti moc ti držíme palce 😉

Na začiatok sa nám prosím v krátkosti predstav

Ahojte volám sa Petra, milujem pohyb – turistika, bicykel, korčule, lyžovanie (aj keď lyžovať moc neviem, ale ja sa na svahu cítim ako Vlhová :D), prechádzky, cvičenie. Športom si kompenzujem sedavé zamestnanie a tiež vysedávanie pri telke, notebooku či mobile (občas viem byť aj pekne lenivá :)).

Okrem pohybu mám rada aj jedlo, najmä to nezdravé (vyprážané, sladkosti, slané pochutinky, fastfood,údeniny a niekedy najlepšie všetko naraz). No a keď si dám ruku na srdce, musím priznať, že ľúbim aj vypiť dobré vínko, prosečko, gin tonic, domácu. Ale tak normálne, ako slováci zvyknú – veď to poznáte možno aj vy, raz je oslava, inokedy stretko s kamošmi či proste len blbý deň.

Prečo si sa rozhodla ísť s nami do tohto projektu?

Tak nejak, ani neviem ako som sa dostala do kolektívu Planeat. Jupíííí. No a ako sa hovorí s kým si tým si 🙂 Ale to je len bodka na konci. Rozhodnutie ísť do Premeny má oveľa dlhší príbeh. V skratke- vždy som bola to dievča s pevnou stavbou tela. Na fotkách zo škôlky sa smejeme doteraz, všetky dievčatká mali nohy ako špáradlá len moje vyzerali ako kolíky do rajčín hah.

Myslím si, že nikdy som nebola obézna, len proste mám postavu slovenskej ženy- krv a mlieko. Niekedy to bol ideál krásy, teraz sú ideálom instagramové chudé, dokonalé, bezchybné dievčatá. No a ako asi väčšina žien aj ja sa zvyknem porovnávať s tým čo je práve ideálom. Prišlo obdobie, kedy som to v sebe začala viac riešiť- skúšala som rôzne diéty a začala som cvičiť. Časom som si šport  veľmi obľúbila a drží ma už viac ako 10 rokov. Už si neviem predstaviť týždeň bez nejakej aktivity, a nie jednej. No strava je moja slabina, chýba mi motivácia, nemám pevnú vôľu a sebazaprenie.

Áno, z rôznych zdrojov (podcasty, internet, knihy, ľudia) mám o strave a správnej životospráve mnoho informácií, možno aj dezinformácií, no akosi ich neviem vyfiltrovať a aplikovať do praxe. Keď som sa dostala k tomuto projektu, povedala som si, že to je presne to čo aktuálne potrebujem.

Mala si už pred tým nejakú skúsenosť s diétami? Ak áno, tak akú?

V minulosti som vyskúšala viaceré diéty, niektoré si už ani nepamätám. Pamätám si, že som mala fázu jem iba natural ryžu (myslím, že mi to odporučila nejaká kamoška ako zaručene účinnú radu schudnúť). Skúsila som radikálne vylúčiť zo stravy pečivo (pretože vtedy bolo pečivo smrrrrť), pokúsila som sa nejesť cukor, no všetko mi vydržalo len niekoľko dní.

Potom som sa dostala k jednému chalanovi, ktorí mi nastavil stravu – skoro rok som držala stravu založenú najmä na bielkovinách. “Skvelý nápad!” Netuším, kde a ako som nabrala tak pevnú vôľu vydržať sa takto stravovať. No časom som zistila, že mi táto viac – menej jednosmerne zameraná strava spôsobuje zdravotné problémy. Telo sa začalo brániť a vytvorilo si intoleranciu na mliečne veci a dokonca mám pocit, že aj na väčšiu konzumáciu vajec.

Vtedy som sa sekla a povedala si, že končím s diétami. Začala som sa stravovať tak všelijako- raz zdravšie inokedy som zjedla všetko čo okolo mňa prešlo. Vravela som si, že dôležité je to, že sa aktívne hýbem, športujem a nie som nadmerne obézna.

Čo ti robí pri chudnutí najväčší problém?

Pri zmene životosprávy mi robí najväčší problém zbaviť sa starých zlých návykov a nerestí. Na tie každodenné horálečky, koláčiky, nedeľné buchty, rezníky, rýchle obedy vo fastfoode alebo číne sa zabúda ťažko 🙂 No a keď sa človek rozhodne zmeniť svoje stravovacie návyky, hlava proste pracuje o to viac a myslí, len na všetko to “zakázané” ( teda u mňa to tak aktuálne je a ľutujem moju rodinu :D).

Čo počas roka pokladáš ako najväčšia nástrahy pokiaľ nie si zrovna v chudnúcej fáze?

Pre mňa najväčšou nástrahou je alkohol- v zmysle, že ja keď si dám pohárik niečoho alko tak ruka v ruke prichádza chuť aj na niečo k tomu pod zub. Vtedy mám proste extrémne mlsný jazyk a čo je najhoršie neviem sa stopnúť. Jem všetko a veľa.

Okrem toho mám podľa mňa mizernú vôľu a teda keď ideme niekam na oslavu, chatu a vidím pred sebou všetky tie dobroty idem hneď do nich. A tiež je mojou slabinou vypekanie mojej krstnej, ona robí extrémne dobré buchty a to keď k nej prídem zjem ich fakt, že dosť. Najhoršie na tom je, že býva len o jeden dom ďalej, čiže si vieš predstaviť 🙂

Všetky tieto prehrešky  sa potom snažím kompenzovať cvičením ale nefunguje to tak ľahko, ako si predstavujem. Škoda.

Aké chyby v stravovaní si podľa teba robila?

Najväčšia chyba je, že som jedla nevyvážene. V období jem zdravo, som si myslela, že zdravé je len jesť kopec zeleniny, mäso na pare, minimum pečiva, kupovať si najmä cottage cheese, tvaroh, jesť vajce bez žĺtok a podobne. Toto obdobie zas vystriedalo obdobie jem všetko- dopriala som si nezdravé jedlo a prepletala som ho tým zdravším. A takto som sa točila v kruhu.

Vždy som si myslela, že spôsob akým sa stravujem nie je extra zlý. A možno aj nebol, len som proste nemala správne informácie alebo som ich nevedela vhodne použiť a kombinovať tak, aby mi priniesli úžitok. 

Vedela by si nám povedať tri svoje obľúbené jedlá (guilty pleasure), a ktoré sú tri tvoje obľúbené jedlá z jedálnička?

Jasné, že by som vedela povedať moje guilty pleasure, a nie len tri hah. Poďme nato: rezeň, kačica s lokšami, sviečková, domáci kakaový závin a slané smotankové posúchy mojej krstnej, chleba vo vajíčku a takto môžem pokračovať ešte dlhooo . Spomínala som, že ľúbim jesť hah.

Nový jedálniček nemám dlho a na novú životosprávu si ešte len zvykám ale stihla som už nejaký ten recept vyskúšať. Už teraz viem, že nepravá jablková štrúdla bude moja srdcovka. Tiež mi veľmi chutí pšeno na sladko, guacamole s pečivom,mrkvová nátierka s tofu, zelinové tagliatelle s krevetami a vlastne zatiaľ mi chutilo všetko, čo som vyskúšala 🙂

Aké sú tvoje očakávania od tohto programu a čo by si chcela dosiahnuť?

Od Premeny očakávam, že konečne budem mať vyváženú a nutrične hodnotnú stravu. Respektíve, že sa sama naučím ako si takúto stravu pripraviť a zaradiť do každodenného života. Rada by som vymenila svoje zlé nezdravé návyky za nové a zdravé.

Tiež verím, že úpravou stravy znížim percento tuku v tele. Budem sa cítiť fresh a eliminujem niektoré nepríjemné aspekty spojené s trávením (nezdravá/nevyvážená strava prináša aj takéto úskalia) a najmä chcela by som dosiahnuť to, že konečne nájdem spôsob stravovania, ktorý mi bude vyhovovať. Dokážem ho dlhodobo udržať a budem sa v ňom cítiť komfortne.

To znamená, že si nebudem striktne zakazovať to čo mám rada ale nájdem rovnováhu medzi mojím guilty pleasure a zdravou stravou.

Čo je tvojou najväčšou motiváciou?

Tým, že som si v minulosti urobila blok v strave tak som si roky hovorila, že kašlať na stravu, dopraj si čo máš rada a dôležité je, že sa hýbeš, cvičíš. Ale vieš, realita je trošku iná. Vnútorne ma to občas fakt hnevalo. Cvičíš, občas sa aj poriadne vo fitku vytrápiš a to tvoje úsilie sa neodrzkadluje na postave. Nato sa vo fitku pozrieš vedľa seba, kde kočka cvičí piatykrát v živote a hneď má svaly. To dokáže naozaj na°rať, zdeptať.

Poprípade, a to sa mi reálne stalo, ti chlapec struhne “kompliment” typu : čau a ty za aký klub pretláčaš? Alebo ty sa venuješ vrhu guľou? No a vieš, keď máš od mlada v sebe komplex, že máš širšie ruky/nohy ako možno iné dievčatá, takýto kompliment, ktorý možno nebol ani myslený zle, vie poriadne zabolieť.

A samozrejme ako mnoho žien aj ja vidím na sebe nedostatky, ktoré by som chcela zlepšiť. Takže toto bola moja hlavná motivácia, chcem aby konečne moje telo odzrkadlilo moju snahu v športe. Chcem sa na seba pozrieť a povedať si : Peťa si fakt kosť. Nie, že by som teraz nebola, no potom budem ešte väčšia, keď už nebudem vyzerať ako vrhačka guľou 😀

A v neposlednom rade sa chcem cítiť zdravo!

Planeat

Máte aj vy záujem o životnú premenu?

poďme na to