Príbehy

Peter Hlavatý:“ Nežijem preto, aby som jedol, ale jem preto, aby som žil.“

Peter Hlavatý:“ Nežijem preto, aby som jedol, ale jem preto, aby som žil.“ Redukcia hmotnosti

Všetko, alebo nič.

Či už je to želaný výzor, alebo strach z možného zhoršenia zdravotného stavu, cieľ je jasný. Schudnúť. No v Petrovom prípade bol cieľ odlišný. Prežiť.

Peter Hlavatý je sympatický chlap, milujúci otec a manžel s veľkým srdcom, bohužial, funkčným iba z časti. Peter trpel srdcovou arytmiou a jediným spôsobom, akým mohol postúpiť operáciu, bolo zásadné zníženie hmotnosti. Operačný stôl totiž nebol schopný uniesť Peťovu pôvodnú váhu 218kg.

Vďaka správne nastavenému jedálničku a tréningovému plánu, dokázal Peter schudnúť (až 59kg) na požadovanú hmotnosť. A mohol tak podstúpiť operáciu, ktorá mu nielen zmenila, ale najmä zachránila život. Misia splnená!

Aké najväčšie chyby v stravovaní si robil pred vstupom do Extrémnych premien?

Tak bolo to hlavne o neriadenom a nepravidelnom stravovaní. Veľa tučných jedál, ale čo si myslím, že bol hlavný problém, tak nekontrolovatelné ujedanie a dojedanie po deťoch. Chuťovky, mlsky, dobroty, ako by moji prďoši povedali „mňamky“.

,,Prevencia je oveľa efektívnejšia, zdravšia a lacnejšia ako liečba. Mnohí z nás si uvedomia zdravotné problémy až keď sú tak výrazné, že nás ohrozujú na živote a zväčša, až keď bolia.

Peťo si uvedomil svoj zdravotný stav na poslednú chvíľu. Jeho srdce už prestávalo vládať zásobovať krvou, kyslíkom a živinami jeho telo. Doslova ušiel zubatej z lopaty. Ale, ušiel.

V Peťovom prípade to bola drina na druhú, nakoľko zdravotných obmedzení bolo nesmierne veľa. Podržala ho silná motivácia, ktorá dokáže občas aj nemožné. Rodina, dve nádherné deti a milujúca a sympatická manželka. S podporou rodiny to ide vždy ľahšie.“

Čo najdôležitejšie si sa o strave naučil? Čo ti najviac pomohlo?

Naučil som sa a opakujem si denne, že nežijem preto, aby som jedol, ale jem preto, aby som žil. Ja som milovnik chutí, dobrých jedál a zážitkov v gastronómii. A toto sa nezmenilo.

Zvykol som si jesť striedmejšie, ale hlavne pestro a vyvážene. Neustále si kontrolujem, čo jem. Ak zjem niečo, čo nepatrí zrovna k mojej ideálnej strave, tak viem čo mám urobiť, aby to nemalo dopad na hmotnosť.

Aký je tvoj obľúbený recept z jedálnička?

Tým, že som milovníkom jedla, tak neviem vypichnúť jedno jedlo. Ale ak by som si mal spomenúť, čo som si za ten rok pripravoval najčastejšie, tak to boli bezpochyby Bolognese špagety.

Celozrnné špagety s omáčkou Bolognese

Obľúbený recept

60 g celozrnných špagiet
80 g mletého hovädzieho mäsa
3 PL paradajkového pretlaku (85 g)
15 g parmezánu
5 cherry paradajok (60 g)

Pokračovať ďalej

Planeat

Chcete aj vy zhodiť kilá vďaka personalizovaným receptom?

Áno, chcem

 

Čo by si poradil ľuďom, ktorí začínajú chudnúť?

V žiadnom prípade by to nikto nemal vzdávať, neúspechy v chudnutí sú a aj budú súčasťou života. Viem, o čom rozprávam.

Nech už má každý akýkoľvek dôvod na to schudnúť. Či už je to zdravotný stav, alebo chce byť trocha o čosi „krajší“ pre seba, svojho partnera a okolie, tak to má spoločného menovateľa – my, ľudia, ktorí bojujú o každé kilo dole.

P.S. Dodám len toľko, že v zrkadle u mňa je stále tučný veľký chlap. Ale toho nevnímam, lebo sa viem sám sebe pozrieť do očí.

„Skladám ti poklonu Peťo a bolo mi cťou s tebou  spolupracovať. Si dôkazom, že kde je vôľa tam je cesta. Tvoja vôľa bola a je úctihodná… Drž sa!!”

TIP: Ak sa púšťaš do chudnutia, nájdi si parťáka, ktorý sa na cestu za zdravším a šťastnejším ja vydá s tebou. Vo dvojci to ide vždy ľahšie.