Príbehy

Lucia, bývalá kráľovná jojo efektu: „Schudla som 20 kíl.“

Lucia, bývalá kráľovná jojo efektu: „Schudla som 20 kíl.“ Redukcia hmotnosti

Príbeh Lucie ohľadom priberania a chudnutia je v mnohých smeroch rovnaký ako premeny, ktoré sme vám v minulosti už predstavili, no zároveň je v niečom odlišný.

Luciu sme vyspovedali a spýtali sa jej na to aké najväčšie chyby v stravovaní robila a čo sa naučila, že je potrebné robiť inak 😉

Na začiatok sa nám prosím v krátkosti predstavte

Volám sa Lucia, mám 52 rokov a momentálne si užívam čas na vlastný ponor, aby som sa správne rozhodla pre posledný switch v mojej pracovnej kariére. Vyštudovala som dve vysoké školy, pracovala som ako osobná tajomníčka manželky prvého slovenského prezidenta, potom dlhé obdobie v súkromnom sektore v oblasti reklamy, filmu, bola som spolumajiteľkou úspešnej eventovej agentúry. Po narodení dvoch dcér som si dala dlhšiu prestávku, aby som sa potom naplno vrátila do práce. Mojim posledným stanovišťom bolo Ministerstvo kultúry.

Okrem celkom bohatej a zmysluplnej pracovnej činnosti však pre mňa vždy bola a stále je prvoradá moja rodina. Manžel je umelec, výtvarník v slobodnom povolaní. Neukotvený, vznášajúci sa, tvorivý. Ja v našom páre zastupujem tú časť, ktorá stojí nohami pevne na zemi a ktorej úlohou je vytvárať pre celú našu rodinu bezpečné a dôverné prostredie.

Aj preto za najkrajší výsledok mojej práce považujem to, že naša rodina je súdržná, s dospelými dcérami, ktoré študujú v zahraničí, udržiavame stály kontakt, rady sa vracajú domov a dokonca zatúžili s nami po spoločnej dovolenke, z čoho mám úprimnú radosť.

Ako ste sa s Michalom vlastne zoznámili?

Na Michala a Planeat som natrafila úplnou náhodou pri počúvaní podcastu Zuzany Kovačič Hanzelovej, ktorá zvyčajne rieši spoločensko-politické témy a nezaoberá sa primárne zdravou výživou. Bola som presne na treťom alebo štvrtom dni mojej ryžovej diéty a už som sa na tú ryžu nedokázala ani pozrieť…

Michalove slová o tom, že diéty vlastne nefungujú sa mi v tom okamihu mimoriadne pozdávali. Najmä mi však učarovala jedna myšlienka (parafrázujem): 30% času v roku venujeme diétam a zvyšných 70% času jeme piate cez deviate, namiesto toho, by sme si mali nájsť udržateľný režim, ktorý budeme schopní dodržiavať 70% času v roku a 30% venujme Vianociam, dovolenkám, oslavám, žúrkam – skrátka porušovaniu nastaveného režimu. A toto zrazu tiež dávalo zmysel.

Tak som teda začala pátrať, kto to Michal Páleník je. 

Vieme, že ste úspešne schudla a nie zrovna málo kíl. Poviete nám, koľko to bolo a ako sa Vám to podarilo?

Schudla som takmer 20 kíl od februára 2023. A teda asi sa mi to podarilo tak, že som pozorne počúvala, čo mi Michal hovoril a riadila sa podľa toho.

Planeat

Máte aj vy záujem o životnú premenu?

poďme na to

Mali ste už predtým nejakú skúsenosť s diétami? Ak áno, tak akú?

Jasne. Všetky. Všetky diéty, o ktorých ste počuli som skúsila. Kráľovná jojo efektu.

 Aké chyby ste v stravovaní podľa vás robili?

Najväčšou chybou bola podľa mňa nevyvážená strava. Častokrát som jedla len bielkoviny a vlákninu (mäso so šalátom), myslela som si aké je to perfektné, ale bola som o chvíľu hladná. Hlad sa dá vydržať pár dní. Niekto aj týždňov, ale potom jednoducho zjete kompletne všetko, aj traktor.

Nechápala som, že je dôležité mať na tanieri aj sacharidy a v zásade aj trošku tuku. Nepoznala som pomer, ktorý je potrebné dodržiavať, nepoznala som príčiny hladu, nevedela som, že sa nesmiem nechať vyhladovať a nakoniec som si ani neuvedomovala, že konzumujem príliš veľa tukov.

Čo ste sa počas chudnutia naučila, že je potrebné robiť inak?

V oblasti výživy je to najmä dodržiavanie správneho pomeru bielkovín, sacharidov, vlákniny a tukov. Pre mňa je toto objav storočia, o ktorom žiadna diéta nehovorí. Zrejme preto, že to, čomu ma naučil Miško Páleník, nie je diéta, ale správne stravovacie návyky. Za toto som mimoriadne vďačná. 

Potom som sa naučila, že nemám panikáriť, keď sa nedarí. My, samí jednotkári, s týmto vieme mať niekedy dosť veľký problém, zasekneme sa a potom nadobudneme pocit, že niečo nedokážeme a z bojiska radšej odídeme… (a častokrát si dobre vyzdôvodňujeme, prečo je to tak lepšie…)

Miško stál pri mne, keď som pochybovala, že na tejto ceste dokážem pokračovať. Keď som mala pocit, že si nevládzem nakupovať kvalitné suroviny, variť chutné zdravé jedlá, hýbať sa nad rámec dovtedajších zvyklostí. S nadhľadom a odstupom zanalyzoval situáciu, vyhodnotil, čo je reálne a kde vieme ubrať.

Toto bol jeden mimoriadne kľúčový okamih na našej spoločnej ceste, kedy som sa naučila, že niekedy je treba aj postáť alebo urobiť krok späť, že to nemusí byť len tak, že buď utekám ako strela alebo nerobím vec nič. 

A napokon som pochopila dôležitosť pohybu. Nie som prototyp športovca. Kedysi som sa pokúšala pravidelne behávať, v zime som zvykla aspoň týždeň lyžovať, ale nič z toho som si neosvojila. Myslela som si, že pokiaľ neurobím „predpísaných“ 10.000 krokov, tak sa vlastne vôbec neoplatí hýbať, a na tých 10.000 krokov som väčšinou nemala čas, takže som urobila len tie nevyhnutné. Všade som sa vozila autom.

V histórii smartfónu mám dni, kedy som urobila 200 krokov… Michal mi vysvetlil, že nie je podmienkou stráviť 3 krát v týždni 2 hodiny v posilňovni, aby sa niečo udialo. Vysvetlil mi význam bežných pohybových aktivít, ktoré boli kedysi prirodzenou súčasťou našich životov. Začala som drobnými zmenami a dnes urobím tých krokov podstatne viac, hoci ešte stále nemám dosiahnutý svoj stanovený cieľ. Okrem toho som začala pravidelne plávať. Som na seba pyšná.

Ako sa vám darí teraz? Chudne, udržiavate sa alebo sa podarilo aj nejaké to kilečko pribrať?

Ešte asi trošku chudnem, hoci teraz v predvianočnom čase večierkov je to skôr o udržiavaní. 

Je niečo čo nám (Planeat) alebo Michalovi chcete odkázať? 

Prosím, prosím, skúste vymyslieť, ako sa tieto základné princípy zdravého životného štýlu dostanú na školy. Skúste vymyslieť, ako sa zlepší osveta a výchova v tomto smere, pretože to je kľúčové. Ja sama na to nepoznám odpoveď a viem, že by to malo byť úlohou štátu, lekárov, ale zjavne nie všetko funguje.

Miško vysvetľuje veľmi zrozumiteľne, jasne, konštruktívne. Nie je to žiadna jadrová veda, ale dokáže zachrániť mnohé životy.

Ďakujem vám za to, čo robíte.

Ktorý je váš najobľúbenejší recept? 

Ja som asi pomerne rýchlo pochopila pomer bielkoviny/sacharidy/vláknina/tuky a tak podľa toho varím. Pozriem, čo mám v chladničke, špajzi a nejako to vykombinujem. Varenie je pre mňa relax, kuchárske knihy čítam ako beletriu. Väčšinou po prečítaní troch, štyroch receptov uvarím niečo vlastné. 

A mám rada rýchle recepty. Často používam mleté morčacie mäso, ktoré predávajú s nálepkou FIT a uvádzajú, že má 2% tuku. To skrátka hodím na cibuľu, alebo cesnak na panvici, pridám k nemu takú zeleninu, akú práve mám, nejaké korenie, chilly papričku, sterilizovanú fazuľu, lúpané paradajky z konzervy, chvíľu povarím a potom balím do tortillových placiek.

Alebo dám piecť fetu, cesnak a baby paradajky s troškou olivového oleja, bazalkou, tymianom a zároveň dám variť nejaké cestoviny, najradšej parpadelle. Keď sú cestoviny hotové scedím ich a premiešam s upečenými paradajkami so syrom. Tohto sa nevie dojesť ani moja rodina. Jednoduchý a fantastický recept. 

Len neviem, či spĺňa komplet všetky normy podľa Miška, keďže nie som výživová poradkyňa 🙂

Planeat

Máte aj vy záujem o životnú premenu?

poďme na to