Príbehy

Ľubomír Sedliaček: „Zdravé stravovanie je lacnejšie ako prejedanie sa pizzou a kebabom“

Ľubomír Sedliaček: „Zdravé stravovanie je lacnejšie ako prejedanie sa pizzou a kebabom“ Redukcia hmotnosti

Ľubo je mladý, 25 ročný muž, ktorý na začiatku svojej premeny vážil skoro 200 kíl. Jeho život sa už dlhé roky odohrával vo virtuálnom svete za počítačom, a ten reálny mu pomaly ale isto unikal medzi prstami. Jeho detský sen, stať sa hokejistom, sa s pribúdajúcimi kilami na dobro rozplynul. 

No vďaka programu Extrémne premeny (TV Markíza), správne nastavenému jedálníčku a pravidelnému tréningu, sa mu podarilo schudnúť úžasných 108kg!!! Viac o tom čo konkrétne zmenil v strave, nájdete v rozhovore s Lubošom nižšie.

Aké najväčšie chyby v stravovaní si robil pred vstupom do Extrémnych premien?

Najväčšia chyba bola určite prejedanie sa. Častokrát som už ani nebol hladný, ale jedli mi oči. Nemal som to v hlave v tomto smere upratané a ľudia, aj ja sám, som mal skreslený názor na to, ako vyzerám a bez výčitiek som jedol ďalej viac a viac.

Čo najdôležitejšie si sa o strave naučil? Čo ti najviac pomohlo?

Prekvapivé zistenie bolo, že zdravé stravovanie je lacnejšie ako prejedanie sa pizzou a kebabom (môj prípad – smiech). Naučil som sa variť a stravovať sa zdravo, no zároveň chutne. Stravovať sa tak, aby som vedel dlhodobo (celý život) fungovať a mal z toho radosť.

,,Častým konštatovaním mnohých z nás v súvislosti so zdravou stravou je, že je drahá, a preto nemôžeme schudnúť a žiť zdravo. Je to jedno z mála tvrdení, s ktorým vyslovene nesúhlasím. Drahá je výmena kolena alebo bedrového kĺbu zapríčinená obezitou. Drahé je kupovať si celé roky ,,zázračné” doplnky výživy a prášky, ktoré sľubujú zázraky. Drahé je, nepriznať si pravdu, ničiť si zdravie, ktoré sa môže stať nezvratným.“

Aký je tvoj obľúbený recept z jedálnička?

Numero uno je určite karobové smoothie. Rýchle, jednoduché, chutné, a presne takéto recepty mám najradšej. Tie, ktoré mi zaberú minimum času a sú vynikajúce, či už po hodnotovej stránke alebo chuťovej. Patrím medzi nenáročných ľudí, preto je pre mňa fungovať, čo sa týka stravovania, už teraz brnkačka (smiech).

Mám rád sladké, a vďaka Michalovi už viem, že sladké sa nie vždy musí rovnať zlé. Recept na tvarohovú štrúdľu s čučoriedkami som si zamiloval! 

Tvarohová štrúdľa s čučoriedkami

Obľúbený recept

1 balenie jemného hrudkovitého tvarohu 2,5 % (250 g)
2 vajíčka (110 g)
10 g Zlatého klasu
10 g vanilkového cukru
3 plátky štrúdľového cesta (57 g)
100 g čučoriedok

Pokračovať ďalej

Planeat

Chcete aj vy zhodiť kilá vďaka personalizovaným receptom?

Áno, chcem

 

Čo by si poradil ľuďom, ktorí začínajú chudnúť?

Aby nič zbytočne nepreháňali. Či si dá človek o 1 gram niečoho viac alebo menej nič neznamená. Dôležitá je vyvážená plnohodnotná strava a pohyb. Treba sa pred chudnutím v strave trošku zorientovať a potom sa do toho pustiť. Najdôležitejšie je naučiť sa stravovať a hýbať sa. Prípadne cvičiť tak, aby si človek urobil vlastný systém, to čo mu najviac vyhovuje, tak bude schopný schudnúť a hlavne už nepribrať naspäť.

„Ľubo dokázal to, čo dokázal, nie vďaka diétam, ale preto, že bol ochotný čeliť realite a priznať si chyby. Vyplatilo sa. Gratulujem Ľubo!”