Príbehy

“Vystúpte z kolotoča diét.”

“Vystúpte z kolotoča diét.” Naši odborníci

Po vyše 10-ročných skúsenostiach s klientmi bojujúcimi s kilami navyše náš CEO Michal Páleník, sumarizuje všetky doteraz nazbierané vedomosti, opreté o odborné fakty a prináša praktický 8-týždňový návod k životnej zmene, vo svojej knihe: Vystúpte z kolotoča diét. Chudnutie totiž nie je o naháňaní sa za správnym číslom, ale o správnych návykoch. 

Michal, prečo, keď je toľko informácií, sa ľudia aj tak stále točia v kolotoči diét? 

Pretože práve množstvo informácií je problémom dneška a to nielen z pohľadu chudnutia. Sú nám predostierané rôzne možnosti ako uspieť v chudnutí. Niektoré správne, niektoré nesprávne z pohľadu vedeckých dôkazov, skúseností a sedliackeho rozumu. 

Je pravda, že k rovnakému cieľu môže viesť viacero ciest. Schudnúť sa dá aj nesprávnym spôsobom. Má to však následky, ktoré si neuvedomujeme a v momente chudnutia nesprávnym spôsobom, ani uvedomovať často nechceme. 

Máme tendenciu vyberať si zväčša tie nesprávne, rýchle riešenia sľubujúce v skutočnosti nereálne výsledky. Je prirodzené, že si volíme prístupy, ktoré sľubujú veľa schudnutých kíl, za minimum námahy, minimum času a minimum peňazí. Niekde vnútri však dobre vieme, že keď niečo znie až moc dobre, niekde bude háčik. 

Dnes bojuje s nadváhou a obezitou cez osemsto milónov ľudí na celom svete. Ak by prístupy rýchlo, lacno a veľa schudnutých kíl fungovali, tak toľkí z nás sa netrápia v neustálom kolotoči rôznych diét, ale všetci by mali vytúžené postavy takmer okamžite. 

Preto medzi hlavné dôvody, prečo sa napriek množstvu informácií točíme v neustálom kolotoči radím:

  • preferovanie rýchlych riešení, sľubujúcich zázraky bez námahy. Proste to znie super a kto z nás by také niečo nechcel. 🙂 Chceme byť efektívni, ale často sme pohodlní a občas nechceme vidieť pravdu, aj keď tušíme že niečo nesedí
  • pre telo je náročenejšie sa prispôsobiť nadbytku, ako nedostatku. Ak sme v prostredí, kde môžeme prijať viac energie, zväčša to robíme. 

Cez 300 000 rokov sme totižto bojovali s nedostatkom jedla a príležitosť prijať extra energiu sa ťažko odmieta, najmä ak:

  • žijeme v chronickom strese, ktorý spôsobuje zvýšenú chuť na jedlo. Tú sa snažíme kompenzovať najmä diétami, aby sme kompenzovali pribraté kilá.
  • máme nedostatok pohybu a nekvalitný a krátky spánok, ktoré podporujú priberanie. Pribraté kilá sa opäť snažíme riešiť rýchlo a lacno, teda diétami. Nad “lacno” by sa dalo polemizovať, ak sa rozprávame o rôznych práškových formách náhrady stravy a suplementoch sľubujúcich zázraky. Poznám ľudí, ktorí nechali tisíce eur na doplnkoch a diétach bez dlhodobého efektu.

 

Planeat

Chcete aj vy konečne vystúpiť z kolotoča diét?

Objednať knihu

Je práve hmotnosť ten najväčší problém ľudí s nadváhou? 

Z fyzického pohľadu je hmotnosť problém. Neúmerne zvyšuje záťaž napríklad na naše kĺby, ktoré sa potom rýchlejšie opotrebujú a znižuje sa ich životnosť. Podstatnejšie ako samotná hmotnosť je však telesné zloženie. V preklade, koľko z hmotnosti tvorí tuk a koľko tvoria svaly. Čím viac máme svalov, tým máme vyšší výdaj, tým sú naše kĺby vo väčšom bezpečí.

Z pohľadu psychiky je nadváha často dôsledkom rôznych životných situácii, ktoré vyústili do pribratých kíl. Psychická nepohoda, chronický stres, náročné životné situácie môžu postupne vyvolať emočné jedenie. To sa následne opakovane objavuje pri rôznych situáciách, s ktorými si nevieme rady a následne ich zajedáme. 

Jedlo v tomto momente slúži ako krátkodobá úľava. Po nej však rýchlo nasledujú výčitky a ďalšie emočné jedenie. Pri úprave hmotnosti je preto nesmierne dôležité zanalyzovať a rozoznať skutočnú príčinu priberania. Práve tú potrebujeme riešiť, inak sa bude problém pribratých kíl naprieč životom neustále vracať.

Čo sa deje v tele pri chudnutí? 

Pri chudnutí z nadhmotnosti, alebo obezity sa v tele deje množstvo pozitívnych vecí. Z fyzického hľadiska sa, ako som spomínal odľahčujú kĺby a zvyšuje sa ich životnosť. Ďalej sa znižuje riziko cukrovky, infarktu, mŕtvice, rakoviny, posilňuje sa imunitný systém. Zlepšuje sa telesná kondícia, doslova udýchame toho viac, naše pľúca a cievy sú efektívnejšie.

Z hľadiska psychickej pohody sa deje ďalšie množstvo pozitívnych zmien. Cítime sa lepšie, máme dobrú náladu, sme sebavedomejší, pokojnejší. Náročné situácie zvládame rozvážnejšie. Sme čoraz menej unavení, napravuje sa nám spánok, cítime sa cez deň oddýchnutí a plní elánu. 

V prípade správneho chudnutia, sa cítime nabití energiou a to napriek postupnému vyčerpávaniu zásob energie v tukoch. 

 

 

 

Čo robiť, keď motivácia klesá a kilá nejdú dole? (napriek tomu, že robíš to, čo máš)

Neprestať. Áno, ľahšie sa to hovorí ako robí. Dôležité je pokračovať. Motivácia sa ľahšie udržuje, ak rozumiete čo sa deje v tele a viete, že kilá síce nejdú dočasne dole, ale tuk áno. Posilniť motiváciu viete aj tým, že si pred chudnutím spíšete, prečo chcete schudnúť. Mám na mysli konkrétne body. Čím presnejšie to zadefinujete, tým lepšie. Ľahšie sa vám pokračuje v situáciách keď sa na to chcete vykašľať, keď si pripomeniete všetky benefity, ktoré vás čakajú, po schudnutí.

Aké ďalšie odpovede nájdeme v chystanej knihe? 

Dozviete sa, aký je najdôležitejší a prvý krok pre životnú zmenu. Aké sú základné zložky stravy a prečo sú také dôležité. Zistíte, prečo pociťujete hlad, ako vplýva pohyb na chudnutie a čo na to genetika. V knihe spomínam aj tipy, ako sa správať počas dovolenky alebo oslavy, v akej miere (ne)zapojiť alkohol a čo robiť v prípade, že váha stagnuje. 

Tešiť sa môžete aj na:

  • rozhovory s tými, ktorí už premenou prešli a aj s odborníkmi ako Boris Bajer, Maroš Molnár, Barbara Sviežená
  • prehľadnú tabuľku na zaznamenávanie progresu klienta
  • a bonus 50 nutrične vyvážených a chutných receptov, na ktorých sa podieľali odborníci ako: Jana Šimkovičová, Barbora Gamanová, Renáta Beláková a i.

 

Prečo si kúpiť knihu Vystúpte z kolotoča diét ?

Po 10 rokoch osobných skúseností s mojimi klientmi a aj účastníkmi relácie Extrémne premeny, som sa rozhodol dať dokopy koncept, ktorý vám pomôže k lepšiemu zdraviu, vysnívanej postave a vyššiemu sebavedomiu, čo vedie k zdravšiemu životnému štýlu, slobode v stravovaní a spokojnejšiemu životu.

“Verím, že kniha pomôže množstvu ľudí zorientovať sa v enormnom množstve informácií a konečne sa dostať z frustujúceho kruhu chudnutia, neustáleho priberania a zlyhania.“

Planeat

Knihu môžete objednať u nás na webe

Objednať knihu