Príbehy

Soňa Šubjaková: “Treba skúšať a nepoľaviť, ísť si za svojím zdravým JA”

Soňa Šubjaková: “Treba skúšať a nepoľaviť, ísť si za svojím zdravým JA” Redukcia hmotnosti

Soňa je živým dôkazom, že ak sa chce, tak sa dá všetko. Nielenže schudla úžasných 60 kilogramov, ale podarilo sa jej to v kombinácii s veľmi náročnou prácou na zmeny. Sonička pracuje ako praktická sestra v domove dôchodcov a preto ani práca v noci jej nie je cudzia.

Absolútnym základom premeny bolo mať jedlo dobre nastavené aj pre nočnú zmenu. Stravala musela byť ľahko stráviteľná a zároveň bohatá na všetky potrebné zložky – bielkoviny, sacharidy, tuky a aj vlákninu.

Čo zmenila Soňa z relácie Extrémne Premeny (TV Markíza) vo svojom stravovaní? Prečítajte si v exkluzívnom rozhovore.

Aké najväčšie chyby v stravovaní si robila pred vstupom do relácie 

Moje najväčšie chyby boli, že som jedla veľké porcie, a keď som aj dojedla, tak vždy som potrebovala ešte niečo sladké zjesť. Moja strava bola nie 5x za deň, ale niekedy aj 7 – 8x za deň.

Čo najdôležitejšie si sa o strave naučila? Čo ti najviac pomohlo? 

Naučila som sa jesť pravidelne a také porcie, aké mám mať. Vždy sa mi raňajkovalo ťažko. A keď už sa to podarilo, tak väčšinou to bol chlieb, maslo a saláma. Teraz si neviem bez raňajok predstaviť deň a milujem hlavne raňajky na sladko, keďže sladké je moja vášeň. 

TIP: Aj sladké raňajky sa môžu nachádzať pri chudnutí vo vašom v jedálničku. V strave majte zakomponované však maximálne jedno hlavné jedlo chutiace sladko. Desiatu, alebo olovrant môžete mať kľudne v podobe ovocia.

 

Aký je tvoj obľúbený recept z jedálnička?

Moja topka je Caesar šalát a zajac na smotane. Z raňajok je to karobovo-tvarohové smoothie. Ale milujem všetky kaše na sladko. Jedálniček, ktorý som mala od Miška dostal zabrať, vyskúšala som z neho 90 % jedál. No človek si obľúbi pár a na tých som si potom frčala. Napríklad nátierku z cvikle a cottage alebo na nočnej zmene cestoviny s tuniakom.

Karobovo-tvarohové smoothie

Obľúbený recept

0,5 balenia jemného hrudkovitého tvarohu 2,5 % (125 g)
1 PL ľanového oleja lisovaného za studena (12 g)
1 stredný banán (90 g)
2 ČL karobového prášku (16 g)

Pokračovať ďalej

Planeat

Chcete vyskúšať personalizovaný receptár, šitý vám na mieru?

Áno, chcem

 

Čo by si poradila ľuďom, ktorí začínajú chudnúť?

Aby si najprv každé jedlo odvážili na váhe. Presne vtedy zistia, koľko jedli a koľko by mali jesť. Časom sa naučia, koľko potrebujú a váhu budú mať už v oku.

Ďalej by som im poradila, že ak sa rozhodnú začať so sebou niečo robiť, nech ich neodrádzajú nové suroviny, ktoré nepoznajú, lebo treba skúšať. Ja som sa toho tiež bála, ale tak ako som sa naučila variť podľa surovín našich predkov, tak isto som sa dokázala naučiť variť aj podľa nových vecí.

Treba skúšať zas a znova a nepoľaviť, ísť si za svojím zdravým JA.

Chudnúť počas nočných zmien je náročné, nie však nemožné. Pokiaľ má človek oporu v okolí a v rodine, dá sa zvládnuť aj náročné obdobie. Soňa je toho jasným dôkazom. Kde je vôľa tam je cesta. Žiadne klišé, ale realita. Gratulujem Soňa!