Príbehy

Jessica Zahradová: „Myslela som, že malé veci ako sladkosti alebo jogurt neublížia“

Jessica Zahradová: „Myslela som, že malé veci ako sladkosti alebo jogurt neublížia“ Redukcia hmotnosti

Jessica mala na začiatku svojej premeny iba 21 rokov. Plne si uvedomovala, že jej problém s vysokou nadváhou sa začal spájať aj so zdravotnými komplikáciami (nábehom na cukrovku) a tak vedela, že prišiel čas na zmenu.

Vynechala rafinovaný cukor, ktorý bol jeden z jej najväčších problémov, tým že boli obdobia, kedy zjedla až 8 sladkých jedál denne. Začala na sebe poctivo pracovať a výsledky sa dostavili. Jessica schudla krásných 46kg! Wow! Viac o jej premene v rozhovore nižšie. 🙂

Aké najväčšie chyby v stravovaní si robila pred vstupom do Extrémnych premien?

Mojou najväčšou chybou bolo, že som si myslela, že malé veci (ako sú napr. sladkosti, jogurty) neublížia, pretože boli malé gramážou, ale realita bola úplne opačná. Miesto 1 sladkosti som hodnotovo mala koľko rázy celý jeden obed.

Čo najdôležitejšie si sa o strave naučila? Čo ti najviac pomohlo?

Tento rok som sa o strave naučila strašne veľa tým, že ja som detailista, chcela som stravu spoznať do hĺbky. Okrem ovládania kalorických tabuliek som sa naučila kombinovať rôzne chute, tvoriť zaujímavé jedlá. Ich prípravu som častokrát riešila až na makronutrienty, čo mňa ale veľmi bavilo a ten čas som tomu rada venovala.

Celé ma to veľmi chytilo a rozhodla som sa preto strave a výžive venovať aj naďalej, aby som vedela pomáhať aj iným ľuďom, ktorí trpia obezitou. Preto si aktuálne robím aj kurz na výživového poradcu a manažment obezity.

„Pojedanie je jednou z častých príčin priberania. Sú to jedlá a nápoje, ktoré často nevnímame, že vôbec jeme alebo pijeme. Pritom mnohokrát tvoria viac ako 50 % celkovej prijatej energie.

TIP: aspoň 7 dní za sebou foťte všetko, čo vložíte do úst. Všetko… Nemusíte to ani nikomu posielať. Tento návyk vám pomôže uvedomiť si, že vôbec niečo do úst vkladáte. Spočiatku môžete zabudnúť niektoré jedlá fotiť, podobne, ako ste si neuvedomovali, že ich vôbec jedávate. To je v poriadku, ťažko fotiť, čo pojedáme, keď si to z počiatku ani neuvedomujeme.“

Aký je tvoj obľúbený recept z jedálnička?

V jedálničku bolo strááášne veľa receptov, ktoré mi naozaj chutili. 🙂 Jednoznačne top 3 sú: kakaové smoothie, losos s pyré z brokolice a zemiakov a moja klasika tarhoňa + mäso.

 

Losos s pyré z brokolice a zemiakov

Obľúbený recept

140 g losos
2 stredné kusy skorých zemiakov (180 g)
230 g brokolice
1 ČL repkového oleja (5 g)
1,5 PL 12 % smotany (18 g)
1 ČL plnotučnej horčice (9 g)
1,5 strúčiku cesnak (4.5 g)

Pokračovať ďalej

Planeat

Chcete aj vy zhodiť kilá vďaka personalizovaným receptom?

Áno, chcem

 

Čo by si poradila ľuďom, ktorí začínajú chudnúť?

Jedna z výhovoriek u ľudí, ktorí chcú schudnúť je, že zdravá strava je drahá. „NENI!“ Robila som si prieskum a vo fast foodoch človek minie 2 až 3 krát viac (pri záchvatovom jedení aj 4x viac).

Preto moja rada pre ľudí, ktorí chcú schudnúť je, že na chvíľu treba spomaliť, pozrieť si nejaké základy o strave, poprípade navštíviť kvalitného výživového poradcu, ktorý vám nedá piť šejky/polievky, ale vysvetli základy stravovania a všetko ostatné príde časom. Nie je potrebné ovládať všetky hodnoty produktov, stačí vedieť základ na to, aby človek chudol s radosťou.

Teraz makám. Pracujem, učím sa a robím všetko pre to, aby som mala 78 kg.

„Jessice držim palce, aby dosiahla vytúžených 78 kg! A hlavne nech si užívaš krásne dni bez kolotoča priberania a chudnutia.“ 🙂