Príbehy

Alexandra Vršánska: „Chudnutie je o správnom jedle, porciách a čase“

Alexandra Vršánska: „Chudnutie je o správnom jedle, porciách a čase“ Redukcia hmotnosti

Odhodlanosť, ktorú Saška ukázala by mohla väčšina z nás len ticho závidieť. Počas svojej premeny sa jej podarilo schudnúť užasných 42kg! Na začiatku nerozhodná a bojazlivá, po roku sebaistá a spokojná. 

Aj keď sa môže zdať, že všetko išlo ako po masle, opak bol pravdou. Pri nadváhe si človek často neustráži množstvo prijatej energie (kalórii). Ani sa nenazdá a na váhe vyskakujú čísla, o ktorých sa ani nesnívalo. Saška počas svojej premeny mala však ďalší, častý blok –  bála sa jesť, aby náhodou nepribrala to, čo sa jej podarilo tak pracne schudnúť. Práve vynechávanie pravidelného a správne nastaveného jedla, môže spomaliť, alebo v horšom prípade zastaviť proces chudnutia.

Ako sa jej s týmto špecifickým problémom podarilo popasovať, ale aj mnoho iného o strave sa dozviete v rozhovore.

Aké najväčšie chyby v stravovaní si robila pred vstupom do Extrémnych premien?

Najväčšie chyby boli, že to, čo je pre správne fungovanie tela a celého metabolizmu najdôležitejšie a teda raňajky som viac menej vynechávala a doobeda som žila len na káve, tej ľadovej s mliekom. Potom som niečo na obed zjedla. Keďže robím v škole, tak obed zo školskej jedálne.

No a potom prišlo poobedie a večer a aj niekedy noc, kedy som to, čo som cez deň nezjedla, chcela dohnať večerou. Často aj neskorou.

A potom som sa čudovala, že veď nejem veľa a aj tak priberám? Lenže chudnutie nie je o tom, že nejem, len tak povediac “zobnem” niečo z toho, niečo z toho. Chudnutie je o jedle. O správnom jedle, porciách a čase!

Čo najdôležitejšie si sa o strave naučila? Čo ti najviac pomohlo?

Naučila som sa jesť! Jesť zdravo, správne množstvo, v správnom čase. Najviac mi pomohli ľudia, ktorí mi ukázali, že chudnutie nie je hladovaní a diétach, ale o správnom stravovaní, ktoré dá telu dostatok energie k pohybu.

Lebo zdravý životný štýl nie je len o cvičení, alebo len o strave. Je o kombinácii práve týchto dvoch spomínaných aktivít, ktoré zapadajú do seba ako ozubené kolieska. 🙂

Aký je tvoj obľúbený recept z jedálnička?

V mojom jedálničku je veľa skvelých jedál a pre mňa veľa nových, nepoznaných. Ale aj v tom množstve sú také, ktoré som si obľúbila.

Z raňajok je to jogurt s tvarohom a ovocím. Z obedov je to pečené kuracie stehno s kapustou a zemiakmi, keďže kapusta je pre mňa naj jedlo. A tiež restované ázijské rezance s chudým mäsom. A z večere hovädzie plátky s pórom a prílohou.

Restované ázijské rezance s mäsom

Obľúbený recept

65 g celozrnných cestovín (gramáž v neuvarenom stave)
100 g morčacích pŕs
1 PL sezamového oleja (12g)
6 g zázvoru
1 ČL sezamových semien (3g)
2 a 1⁄4 PL balsamico kalamata (22.5 g)
1⁄4 mandarínky (17.5 g)
1⁄4 stredne veľkej cibule (18.75 g)
1⁄2 jarnej cibuľky (22 g)
1 menší strúčik cesnaku (3 g)
1⁄4 červenej papriky (18.75 g)
1 chili paprička (6 g)

Pokračovať ďalej

Planeat

Chcete aj vy zhodiť kilá vďaka personalizovaným receptom?

Áno, chcem

 

Čo by si poradila ľuďom, ktorí začínajú chudnúť?

Nebáť sa nájsť toho správneho odborníka, ktorý mu správne poradí, lebo každý sme iný.

Možno sa zdá, že po roku je ľahké iným poradiť ako schudnúť. No to, čo funguje pri mojom chudnutí nemusí fungovať pri iného a môže to mať práve opačný efekt. No myslím si, že nič nepokazím tým, ak niekomu poradím, že chudnutie je o strave, pohybe a správnom nastavení mysle.

Zdravé a trvalé chudnutie nie je kátkodobý proces, ktorý sa stane behom jednej noci, je to zmena životného štýlu, ktorý potrebuje čas.

Človek, ktorý sa rozhodne zmeniť životný štýl a schudnúť potrebuje podporu svojej rodiny a najbližších ľudí. Pretože ak ju nemá nemusí byť výsledný efekt ten správny. Ja som mala to šťastie, že som mala a stále mám pri sebe rodinu, ktorá mi verí a neskutočne podporuje. V prvom rade je to môj, už teraz manžel Peter. Nebyť jeho, tak to nedokážem.