Príbehy

Strie – známe ako aj „láska“ na celý život

Strie – známe ako aj „láska“ na celý život Žiť zdravo

Strie na tele má až 90 % celej populácie. Takže mať strie je úplne v poriadku, prečítaj si to ešte raz „mať strie je úplne v poriadku“. ❤️

Je pravda, že hoci sa vyskytujú u oboch pohlaví, u žien sú bežnejšie ako u mužov.

Prečo sa strie objavujú viac u žien ako mužov?

Je to hneď z viacerých dôvodov.

Asi najväčším dôvodom sú anatomické rozdiely. Ženská koža má často menej kolagénu a elastínu ako mužská koža, čo môže viesť k väčšej náchylnosti na roztrhnutie týchto vlákien pri rýchlom naťahovaní kože.

Ďalším faktorom sú hormonálne zmeny: ženské telo prechádza častými hormonálnymi zmenami počas puberty, menštruačného cyklu, tehotenstva a menopauzy. Hormóny, ako sú kortikosteroidy, môžu tiež znižovať elasticitu kože a zvyšovať tak pravdepodobnosť vzniku strií. 

Vieš, že cca 70 % žien má strie? Ak ich máš aj ty, nie si v tom sama. Najčastejšie sa u žien vyskytujú na stehnách a bruchu. Dôvodom je tenšia koža, ktorá obsahuje menej kolagénových vlákien.

Jednou z príčin ich vzniku strií je aj zmena hmotnosti

Či už ide o rýchle priberanie alebo chudnutie. Obe môžu poškodiť kožu a spôsobovať tvorbu a vznik strií. Strie sú zrazu na svete, teda vlastne na tebe. Áno, presne tak, čítaš dobre. Prekvapenie? Odporúčame ti preto, nechudni viac ako 1 kg tuku týždenne.

Správne chudnutie by malo byť postupné, to je cesta. Takéto chudnutie vieš docieliť správne nastavenou a vyváženou stravou, bohatou na všetky dôležité makronutrienty, vitamíny a minerály.

Avšak vznikať môžu tiež vplyvom genetiky, rýchlym rastom v puberte či užívaním kortikosteroidov a steroidov.

TIP: Ak chceš minimalizovať ich tvorbu nezabudni na dostatočnú hydratáciu – zvonku (kozmetika) aj zvnútra.

Hydratácia tela a pokožky je veľmi dôležitá

A je to tu zas – odporúčame ti piť, piť, piť (ale myslíme tým vodu, nie letné drinčíky 😀). V rámci starostlivosti o telo a pleť by sme nemali zabúdať, že vonkajší prejav zdravej pokožky má priamy súvis s vnútorným prostredím, najmä so stavom nášho mikrobiómu. Zdravá pokožka? Aj ja chcem!

Aké vitamíny a minerály pomáhajú pri redukcii strií?

Dôležité je telu dodávať aj vitamín C, ktorý podporuje syntézu kolagénu a ten nám pomáha s pružnosťou a pevnosťou pokožky. Najbohatším zdrojom je červená paprika, obsah až 127 mg/100 g, ďalej brokolica (cca 89 mg/100 g), kiwi (92 mg/100 g), či citrusové plody.

Tiež nezabudni na prísun vitamínu A alebo betakaroténu, ktorý podporuje regeneráciu kožných buniek a je obsiahnutý napríklad v mrkve, sladkých zemiakoch, vaječnom žĺtku, v špenáte či rybom oleji.

Z minerálov sa zameraj na prísun zinku, selénu, esenciálnych mastných kyselín omega-3.

Tieto minerály podporujú nielen tvorbu kolagénu ale zabezpečujú aj jej ochranu, hydratáciu, hojenie. Preto do svojej stravy zaraď napríklad:

  • orechy a semená – vlašské orechy (omega 3), tekvicové (zinok), chia, ľanové semienka (omega-3), brazílske orechy (selén),
  • strukoviny (cícer, šošovica ako zdroj zinku),
  • sójové produkty (omega-3),
  • celozrnné výrobky (selén),
  • ryby – losos (omega-3, selén), sardinky (omega -3, selén)
  • a pokračovať by sme ešte mohli…

 

Planeat

Máš aj ty záujem o jedálniček na chudnutie? Teraz v 20% akcii s kódom: LETO20

poďme na to

Pomáha kolagén na strie?

Keď postupná zmena hmotnosti je cesta, tak suplementovať kolagén je cieľ, no nie? NIE. Ale veď influenceri hovorili, že vďaka kolagénu v prášku budem „jak lusk“ a tu zase čítam, že možnou príčinou vzniku strií je absencia kolagénu. Tak teda prečo si nekupovať kolagénové doplnky?

Kolagén je bielkovina. No a akúkoľvek bielkovinu zješ, či sú to strukoviny, ryby, proteínový prášok alebo spomínaný kolagén, rozloží sa v trávení na korálky zvané aminokyseliny. Z nich si telo následne vytvorí také bielkoviny, telu vlastné, aké potrebuje. Tie použije na budovanie svalov, imunitu, tvorbu enzýmov, pleť či šľachy.

Ty nevieš nijako ovplyvniť, čo si telo z korálok spraví. Jednoducho povedané, robí si čo chce 🙂

Dobrá správa je, že: Tvoje telo si vie kolagén vytvoriť aj samo, základom je dostatočný príjem kvalitných bielkovín v strave. Preto si namiesto drahých kolagénových doplnkov, kúp kvalitnú rybku, strukoviny či acidko. Odvďačí sa ti nielen tvoja peňaženka, ale aj tvoje telo (a možno sa aj tie strie budú robiť menej 😛).

Čo sú to vlastne tie strie?

Strie sú drobné jazvy, ktoré sa vytvárajú na koži, keď sa rýchlo roztiahne alebo zmenší. Tento rýchly rast alebo zmenšovanie spôsobuje trhanie elastických vlákien v koži, čo vedie k tvorbe strií. Vyznačujú sa červenou, fialovou, ružovou farbou a na začiatku ich tvorby sú tmavšie, časom však blednú a stávajú sa biele až strieborné. Sú jemne zapadnuté a môžu mať mierne vrásčité okraje. 

Strie sú „láska“ na celý život, ak ich raz máš, tak ľahko sa ich nezbavíš.

Alebo?

Závisí. Podľa všetkého úplne eliminovať už vzniknuté strie nie je možné. Čo však pomáha je zdravá strava, hydratácia pokožky a v prípade chudnutia je fajn napredovať postupne a s mierou = vďaka čomu sa ďalšie strie už možno nebudú objavovať a tie existujúce zjemnia. Avšak ako pri všetkom, je to veľmi individuálne a teda odpoveď je, že naozaj závisí.

Existuje mnoho firiem, ktoré sa vyslovene špecializujú na kozmetiku a procedúry, často v reklamách sľubujú až „zázraky na počkanie“. Medzi najčastejšie tipy ako na strie patria: výživa a hydratácia tela a pokožky, špecializované masáže a krémy, laserové korekcie, či mikrodermabrázia a microneedling. Ak sa však pre niektorý zo zákrokov rozhodneš pamätaj, že vždy je dobré pred začatím akejkoľvek liečby konzultovať kroky najskôr s odborníkom (dermatológom). Ten ti pre dosiahnutie najlepších výsledkov možno odporučí kombinovať viaceré metódy.

Z nášho pohľadu sa jednoznačne zameraj na správne nastavenú stravu a dostatok tekutín (2,5 litra vody denne), ako mínať extra peniaze na kozmetické zákroky, pri ktorých ti nikto nezaručí, či dosiahneš želaný efekt. Práve vďaka zdravému životnému štýlu sa budeš cítiť lepšie, pokožka bude pevnejšia a tým pádom aj elastickejšia.

Dôležité je však zostať aj pri takto osobnej estetickej záležitosti trpezlivá, pretože výsledky môžu byť viditeľné až po niekoľkých mesiacoch pravidelného starania sa o pokožku.

Držíme ti palce a ešte raz si zopakuj vetu zo začiatku článku: „mať strie je úplne v poriadku.“ 🙂