Príbehy

Zdravá pokožka? Aj ja chcem!

Zdravá pokožka? Aj ja chcem! Žiť zdravo

V dnešnej dobe je zovňajšok pre mnohých ľudí dôležitou súčasťou, robíme všetko pre to, aby pokožka vyzerala čo najlepšie. V rámci starostlivosti o pleť by sme nemali zabúdať, že vonkajší prejav zdravej pokožky má priamy súvis s vnútorným prostredím, najmä so stavom nášho mikrobiómu.

Čo všetko nám ovplyvňuje zdravie kože?

Koža funguje ako najväčší prepúšťač nánosov z nášho tela. A určite aj sami viete, že nám dá veľmi výrazne najavo, ak v našom tele nie je niečo v poriadku. Či už formou ekzémov, akné či alergickej dermatitídy.

Nie je tajomstvom, že zdravie závisí od vonkajších aj vnútorných faktorov. Tie často prispievajú k oslabeniu, zníženej imunite a zároveň k náchylnosti na rôzne choroby. Medzi vnútorné faktory zaraďujeme starnutie a genetické pozadie. Medzi vonkajšie patria fajčenie, UV žiarenie, make-up, znečistenie pokožky, vlhkosť a v neposlednom rade strava.

Ako na to?

V podstate „jednoducho“ – stravou. Netvrdíme, že je to cesta pre všetkých, ale mnohí z nás sa trápia dokonca celé roky, kožné problémy riešime cez antibiotiká, kortikoidy a pritom je potrebné sa pozrieť na príčinu problému – do našich čriev. Áno, často je to beh na dlhú trať, ale stojí zato to skúsiť.

Súčasné výskumy naznačujú, že práve strava s vysokým podielom rastlinných zložiek, môže mať pozitívny vplyv na celkové zdravie pokožky, ako aj na rôzne zápalové prejavy, s ktorými bojuje množstvo ľudí v rôznych štádiách života.

Pri kožných problémoch rôzneho charakteru sa zvýšenie podielu rastlinnej stravy javí ako veľmi efektívny nástroj. Zdravé stravovacie návyky a zvýšený podiel rastlinnej stravy, si získava obľubu ako doplnková terapia pre zdravie pokožky.

Nielenže sa vďaka úprave stravy zvyšuje podiel protizápalových zložiek, ale zároveň sa zvyšuje diverzita rôznych baktérií v tráviacom trakte, čo následne ovplyvňuje aj diverzitu kožného mikrobiómu.

Čo vnímať pod pojmom rastlinná strava?

Rastlinná strava je definovaná ako všetka strava založená na rastlinných potravinách (množstvo zeleniny, ovocia, strukovín, orechov, semien, húb a celých zŕn) s obmedzeným alebo žiadnym obsahom živočíšnych produktov alebo spracovaných potravín.

Psoriáza

V prípade psoriázy sa odporúča diéta s vyšším podielom rastlinnej stravy a nižším podielom živočíšnych produktov. Má priame terapeutické účinky na zníženie zápalu kožných symptómov. Zároveň vedie k zníženiu rizika závažných štádií chorôb. Zvýšenie rastlinných potravín v jedálničku má aj nepriame účinky na redukciu hmotnosti.

Z týchto dôvodov sa používanie rastlinnej stravy odporúča ako potenciálna terapeutická možnosť na liečbu, niektorých ľudí trpiacich týmto ochorením.

Atopická dermatitída

Je dedičným kožným ochorením, vyskytuje sa najmä u detí. Väčšinou sa atopická dermatitída spája s potravinovými alergiami, preto sa zdá, že vylúčenie určitých potravín je dobrý terapeutický základ. V súčasnosti sú rastlinné diéty, ako je vegetariánska strava, uznávané za doplnkovú terapeutickú možnosť pre atopickú dermatitídu. 

Odporúčané zložky potravy pri atopickej dermatitíde sú omega-3 mastné kyseliny, vitamín D, selén, molybdén, mangán, meď a zinok, pšeničné klíčky.

Akné

Je to tak, v prípade akné existuje súvislosť medzi jeho vznikom a konzumáciou živočíšnych potravín ako sú mlieko a vajcia. Vynechanie týchto potravín by mohlo byť užitočnou doplnkovou liečbou, ak vás trápi akné.

Zároveň by ste do svojho jedálnička mali pridať kyslú kapustu, tekvicové a sezamové semienka, olivový olej a cesnak. Tieto potraviny sú veľkými pomocníkmi ako pre vašu pokožku, tak aj pre vaše zdravie. 

Vedeli ste že

Omega-3 mastné kyseliny z lososa či sardiniek, spolu s niektorými rastlinnými zdrojmi, ako sú vlašské orechy, chia semienka, konopné semienka a arašidy, sú skvelé na podporu zdravia pokožky. Omega-3 mastné kyseliny v kombinácii s vitamínom E pomáhajú zlepšovať prirodzenú vitalitu pokožky a dokonca bojovať proti pigmentácii.

Rovnako tak nezabúdajte na dostatočné množstvo zinku a vitamínov skupiny B vo vašej strave. 

Zinok je jeden z najdôležitejších minerálnych látok pre suchú pleť, pretože je nevyhnutnou súčasťou fyziologických funkcií vrátane štruktúry enzýmov, bielkovín a génovej regulácie.

Vitamíny skupiny B sú takisto veľkým pomocníkom pri boji so suchou pleťou, pomáhajú predchádzať akné a sú esenciálne pre celkové zdravie a zdravie vašej pokožky.