Príbehy

Sú alkohol a chudnutie kamaráti?

Sú alkohol a chudnutie kamaráti? Redukcia hmotnosti

Alkohol je všeobecne vnímaný ako spoločensky uznávaná forma uvoľnenia. V skutočnosti je to droga. Podľa zistení svetovej zdravotnej organizácie sa nadmerná konzumácia alkoholu podieľa na vzniku viac ako 60 rôznych chorôb a poškodenia zdravia. To nie je málo, však?

Ak sa bavíme o pití alkoholu v spojení s chudnutím, veľkí kamaráti to v žiadnom prípade nie sú. Pre predstavu 1 gram sacharidu, ktorého sa často tak veľmi obávame, obsahuje 4 kalórie. Pritom jeden gram alkoholu v sebe ukrýva až 7 kalórií! 🙂 

V ideálnom svete by sme alkohol konzumovať nemali vôbec. Bodka. Na druhej strane nežijeme v ideálnom svete a dôvodov prečo siahnuť po alkohole máme často viac než dosť. Či už je to vysoká miera stresu, pracovné vyťaženie, alebo len skrátka chuť sa ísť zabaviť a ako sa hovorí, vypnúť.

Ak sa rozhodneme nejaký ten alkohol si predsalen dopriať, môžeme zvoliť lepšiu ale aj horšiu alternatívu.

Hovorí sa, že víno je najlepšou voľbou a je to aj pravda. Treba si však vedieť správne vybrať, pretože kalorický rozdiel medzi jednotlivými druhmi vína môže byť až dvojnásobný. 

Napríklad pohár (2 dcl) bieleho suchého vína má cca 130 kcal. No taký istý pohár, ale sladkého vína, napríklad Pálava môže mať až 240 kalórií. 

Pri červenom víne je kalorický príjem veľmi podobný. Pre zaujímavosť, víno s najväčším počtom kalórií je Portské, ktorého pohár obsahuje až 320 kcal.

Veľmi obľúbený alkoholický nápoj, prevažne u mužov, je pivo. Čo sa kalorií týka, na 100ml ich pripadá ‚iba 37”, čo je podstatne menej ako pri víne. Lenže dvojdecové pivko ešte nevymyslel nikto a štandardne si volíme klasický pollitrák.

No a tu už je pesnička trošku iná. Použitím jednoduchej matematiky sa pri pollitrovom pive dostávame na číslo 185 kcal, ktoré ak vynásobíme piatimi kúskami za večer, vypili sme ekvivalent jedného burgru s hranolkami. Cheers. 

Spomedzi všetkých alkoholických nápojov sú na tom jednoznačne najhoršie miešané nápoje. Najväčšia energetická bomba sú práve kombinácie tvrdého alkoholu, tuku a cukru. Typickým príkladom je taká Pina Colada. Jediný pohár (350ml) tohto obľúbeného drinku v sebe môže skrývať až 650 čarovných kalórií.

Po požití alkoholu sa v nás udeje kaskáda vecí. Od pocitu ,,je mi super“až po pocit ,,od pondelka nepijem“.

Alkohol sa na rozdiel od iných bežných nápojov a jedla vstrebáva už v žalúdku a to zhruba 20%. V skratke, po vypití alkoholu sa zvýši jeho hladina v krvi rýchlejšie, ako po zjedení a vypití akéhokoľvek iného bežného nápoja či jedla.

Je to spôsobené najmä kvôli malým molekulám alkoholu, ktoré sú schopné prejsť cez žalúdočnú stenu rovno do krvi bez toho, aby museli prejsť dlhšiu cestu celým tráviacim traktom. To je aj dôvod, prečo sa tak krátko po vypití dostávame ,,do nálady“. Alkohol sa vstrebáva rýchlejšie, ak je sladký, teplý a obsahuje oxid uhličitý (bublinky).

 

Nadbytok energie, prijatej z alkoholu dokážeme samozrejme “spáliť“ fyzickou aktivitou.

Veľa z nás má ale pri najmenšom mylnú predstavu o objeme práce, ktorú potrebujeme vynaložiť na spálenie alkoholických nápojov. Pre predstavu uvedieme zopár príkladov:

Na spálenie 2 dcl bieleho suchého vína potrebuje 85 kg vážiaca žena 10 min behu, alebo 20 min bicyklovania a 85 kg vážiaci muž okolo 8 min behu alebo 17 minút bicyklovania.

Pri pollitrovom pive sa zapotíme už o čosi viac. Ženy konkrétne pri behu 15 minút a 30 min pri bicyklovaní. Muži na spálenie pollitráku potrebujú cca 12 minút behu a okolo 24 minút času na bicykli.

No a na tú jednu slávnu Piňa coladu si potrebujú ženy vyhradiť 55 minút behu alebo 105 minút bicyklovacia. U mužov je to o čosi kratší čas a to za 45 minút behu alebo 85 minút bicyklovania.

V spojitosti s alkoholom je problém aj časté pojedanie rôznych pochutín.

Či už to sú chipsy, oriešky, tyčinky alebo pražené mandle, ktorým sa snažte vyhnúť zo všetkého najviac. Všetky tieto pochutiny sú veľmi bohaté na kalórie a už pri malom množste z nich dokážeme prijať veľké množstvo energie. A ruku na srdce, kto z nás si dá len pár orieškov, alebo chipsov večer pri vínku či pivku? 

A ako je to so spánkom? Môže sa nám zdať, že ak si dáme povolené uvoľnenie (18+), bude sa nám dobre spať. V skutočnosti sme v stave nevedomia a telo zadržuje vodu. Na druhý deň máme doma nielen nové domáce zvieratko v podobe opice, ale aj poriadnu chuť na všetko tukové a cukrové. A aj to je jeden z dôvodov, prečo sa môžeme cykliť v začarovanom kruhu. 

Rada na záver: 

  • Zvoľte radšej knihu – Vystúpte z kolotoča diét 😜
  • Z vína uprednostňujte suché druhy
  • Pivá si vyberajte svetlé, s čo najnižším obsahom alkoholu 
  • Miešaným drinkom a tvrdému alkoholu sa vyhnite úplne
  • Snažte sa nepojedať rôzne pochutiny, dá sa to aj bez toho
  • Na každé 2dcl alkoholu vypite rovnaké množstvo vody, vaše telo sa vám na druhý deň ráno určite odvďačí