Príbehy

Dovolenka pri mori a jej benefity, ktoré nám prináša

Dovolenka pri mori a jej benefity, ktoré nám prináša Žiť zdravo

Dovolenková sezóna je v plnom prúde, ukážme si teda 5 konkrétnych benefitov zmeny prostredia:

Fyzická a mentálna regenerácia 

Je mnoho spôsobov, ako oddychovať a každý z nás preferuje niečo iné. Niekomu stačí víkendový pobyt na chalupe, ďalší nedajú dopustiť na Tatry a iní si zvolia návštevu cudzej krajiny. Všetky tri možnosti sú pre oddych fajn. Pre naše (najmä mentálne zdravie) je lepšie zmeniť prostredie, nezostať doma a dať si iba “akože“ voľno.

Často takéto voľno skĺzne do bežnej dennej rutiny. Náš deň, či viac dní voľna, utečie ako nič – opäť sme tam, kde predtým. A ani si poriadne neoddýchneme. Samozrejme česť výnimkám, kedy máme všetkého akurát tak dosť, potrebujeme dobiť baterky a aj ten “free” deň doma padne viac než dobre.

Ale zopakujme si hlavnú myšlienku, že zmena prostredia je skrátka veľmi dôležitá a prospešná. Práve vtedy vieme bežné veci a starosti nechať “doma“, stlačíme také pomyselné tlačidlo off. Počas týchto dní nazbierame nové zážitky a energiu, ktoré naše telo, ale aj myseľ potrebuje.

Slnečné svetlo a vitamín D

Pre nás Slovákov žiaľ platí, že väčšinu roku nemáme dostatočný príjem vitamínu D. Z časti za to môže pásmo v ktorom žijeme, práca kvôli ktorej sme poväčšinu času zavretý v officoch atď. No a práve pobyt pri mori nám v tomto vie celkom dobre pomôcť 🙂

Počas dovolenky strávenej pri mori sa automaticky vystavujeme slnečnému žiareniu, ktoré nášmu telu umožňuje produkovať vitamín D. Ten je nepostrádateľný pre správnu hladinu vápniku a fosforu v krvi, imunitný systém a normálnu funkciu svalov. V detstve nám vitamín D zabezpečuje správny rast a vývoj kostí a v dospelosti sa stará o ich obnovu. 

Všetkého však veľa škodí. Treba si uvedomiť, kde je rovnováha medzi opaľovaním sa a ochranou pokožky pred nadmerným UV žiarením, ktoré často vedie k spáleniu, alebo v tom horšom prípade ku zvýšeniu rizika rakoviny kože.

Blahodárne účinky morskej vody 

Vďaka svojmu zloženiu, morská voda pozitívne vplýva na ľudský organizmus. Obsahuje minerálne látky (vápnik, draslík, horčík), ktoré pomáhajú v liečbe rôznych kožných ochorení, ako sú ekzém, psoriáza alebo akné.

Slaná voda môže zároveň pôsobiť ako tzv. prírodný exfoliant. To znamená, že môže pomôcť pri odstraňovaní odumretých buniek na povrchu pokožky. A kto by predsa nechcel zdravšiu a hladšiu kožičku, no nie? 🙂

Nie je však morská voda ako morská voda.

Nie každé more má to isté zloženie vody a tým pádom nemá ani rovnaké vlastnosti. Najlepšou voľbou kvôli zdravotným benefitom sú tie, ktoré majú vyšší obsah soli. Konkrétne Červené a Mŕtve more obsahuje až 4.1 % soli. Presný opak je napríklad Baltské more, v ktorom nájdeme iba 0.7 % soli.

Úľava kĺbov a svalov

Tým, že morská voda obsahuje horčík, kúpanie v nej má pozitívny účinok na uvoľnenie a zmiernenie svalového napätia a rovnako tak aj na bolesť kĺbov.

Podpora zdravých dýchacích ciest

Nie je žiadnou novinkou, že pri problémoch s dýchacími cestami, nám doktori často radia vyplachovanie nosnej dutiny slanou vodou, prípadne sa nad ňou aspoň naparovať.

Pri mori nemusíte nutne robiť ani jedno z toho. Bohate vám stačí dýchať prímorský vzduch, nakoľko častice soli v ňom obsiahnuté maju čistiaci účinok a môžu aj potenciálne znížiť zápal.

TIP – Využite aj iný benefit, ktorý vám pobyt pri mori prináša, a tým je chôdza v piesku. Jednak pozitívne vplýva na vašu chrbticu, na chodidlá pôsobí ako ľahká forma masáže a ešte vďaka tomu, že chodenie po piesku je ťažšie ako po rovnej zemi, spálite aj kalórie navyše 🙂