Príbehy

Pohyb, pohyb a ešte raz pohyb

Pohyb, pohyb a ešte raz pohyb Redukcia hmotnosti

Hlava, strava, pohyb a regenerácia. Toto sú štyri základné piliere, ktoré nám ovplyvňujú to, ako sa cítime, akú máme aktuálnu náladu, koľko máme energie… skrátka úplne všetko. Dnes sa trošku hlbšie pozrieme na jeden z nich a tým je pohyb.

Prečo je pohyb pre človeka taký dôležitý?

Fyzická aktivita a pohyb má množstvo výhod. Vďaka pohybu posilňujeme srdce, správne držanie tela, zlepšuje sa nám kvalita spánku a nálada, zvyšuje sa výkon mozgu a takto je možné benefity pohybu vymenovávať ďalej. 

Pohyb je nám prirodzený a zároveň je neoddeliteľnou súčasťou správneho fungovania nášho tela. Preto by sme mu mali venovať dostatočnú pozornosť a nezanedbávať ho. Naše telo sa nám určite odvďačí.

Aký pohyb je najlepší na chudnutie?

Odpoveď je v podstate veľmi jednoduchá. Taký, ktorý nás baví. Je veľmi dôležité si hneď na začiatku povedať, že výber vhodnej aktivity pri chudnutí bude kľúčový. Teraz nemáme na mysli množstvo kalórií, ktoré vďaka danej aktivite spálite, ale výber takej, ktorá vám bude robiť radosť. Ako sa hovorí ísť hlavou proti múru nemá žiadny zmysel.

Ak vás teší predstava, ako sa po príchode z práce prezliečiete do športového, dofúkate gumy na bajku a vyrazíte von na čerstvý vzduch, máte v podstate vyhrané. No ak niekto napríklad nemá rád beh a rozhodne sa, že bude chudnúť práve vďaka nemu, pravdepodne skončí doma na gauči s telefónom v ruke, alebo pri obľúbenej relácii v TV. A to iba preto, že ho táto aktivita nielenže nebaví, ale vôbec nenapĺňa.. 

Výber správnej pohybovej aktivity sa zároveň spája aj s naším aktuálnym zdravotným stavom. Povedzme, že ste mladý a zdravý človek, chcete sa začať hýbať a niečomu sa venovať. V takom prípade je výber aktivity len a len na vás. Pod odborným dohľadom sa môžete začať venovať v podstate čomukoľvek.

Naopak, ak má niekto nadváhu alebo dokonca obezitu, prípadne nejaké zdravotné komplikácie alebo iné problémy, odporúčame začať s niečím jednoduchým a nenáročným na správne vykonanú techniku. Takouto aktivitou môže byť napríklad stará dobrá chôdza.

Chôdza naša každodenná.

Verte či nie, práve chôdza je jedna z najlepších pohybových aktivít, ktorú môže vykonávať naozaj každý, a to hneď z niekoľkých dôvodov:

  • Je úplne zadarmo 
  • Hrozí pri nej minimálna až žiadna možnosť zranenia 
  • Nepotrebujete k nej žiadne vybavenie okrem jedného páru (ideálne kvalitnej) obuvi
  • Nemusíte chodiť a hľadať  žiadne špeciálne miesta. Stačí zavrieť dvere od domu a vydať sa tam,  kam vás nohy zavedú

Vďaka chôdzi si zlepšujeme aj samotnú kvalitu života:

  • Prispieva k regulácii vysokého krvného tlaku a znižuje riziko vzniku srdcovocievnych chorôb
  • Pomáha pri probléme so zvýšeným cholesterolom 
  • Vďaka chôdzi si posilňujeme imunitu
  • Predlžujeme si s ňou život 
  • Zlepšuje nám náladu, pomáha pri odbúravaní stresu atď. 

Ako sami vidíte, pozitív, ktorých nám do života chôdza prináša je toľko, že keby sme ju predávali v tabletkách, tak sme zaručene milionári. 

V prípade, že by si chceli chôdzu trošku sťažiť a tým pádom zvýšiť svoj energetický výdaj, stačí zvoliť členitý terén alebo kráčať do kopca. Nemusí to byť vyslovene strmý “zabiják”, s ktorým majú problém aj srnky v lese, úplne si vystačíte s jemným prevýšením.

Väčšina z nás sa na začiatku púšta do vysokointenzívnych a náročných aktivít, pri ktorých hrozí vysoké riziko zranenia. Posledné čo chceme je zraniť sa, ochorieť, alebo znechutiť si pohybovú aktivitu skôr, ako sa do športovania pustíme. Zároveň v momente, keď sme najviac motivovaní.

Pri ktorých aktivitách spaľujeme najviac energie?

Všeobecne platí pravidlo, že čím viac sa pri danej aktivite zadýchame, tým viac energie spalujeme. Ak nám stúpne pulzová frekvencia, vďaka ktorej sme následne zadýchaní, znamená to, že telo spotrebováva veľa kyslíku, ktorý potrebuje na premenu energie. 

Medzi najlepšie pohybové aktivity na chudnutie radíme tie, pri ktorých zapájame čo najviac svalových skupín tvz. kompexné pohybové aktivity. Napríklad beh, plávanie, loptové hry, tenis, crossfit atď. Kľudne sem môžeme zaradiť aj vyššie spomínanú chôdzu. Stačí si zvoliť správne tempo, vybrať si ťažší terén, prihodiť si do ruksaksaku pár kg navyše a zrazu máme z obyčajnej prechádzky kvalitný tréning.

Prečo by sme mali zapájať aj silový tréning?

Pojem silový tréning si väčšina ľudí automaticky spája s návštevou fitness centra, ktoré ich zároveň od tohto druhu tréningu častokrát odrádza. Pravdou je, že silový tréning sa dá vykonávať aj s vlastnou váhou a vôbec nie je nevyhnutné navštevovať fitness centrum.

Práve chôdza a silový tréning s vlastnou váhou toho majú spoločného viac než dosť. Obe sú zadarmo, na žiadnu z týchto aktivít nepotrebujete žiadne špeciálne pomôcky (pokiaľ si ich sami nezvolíte) a môžete ich vykonávať v podstate kdekoľvek.

Skvelou výhodou tohto tréningu je aj to, že existuje veľmi veľa rôznych variánt cvikov, ako sú kliky, drepy, zhyby, výpady, plank atď. Častokrát si vystačíte vy sami, keďže ako závažie budete používať vlastnú hmotnosť. Môžete začať s ich najjednoduchším prevedením, ktoré zvládne naozaj každý a postupne si cviky sťažovať, až skončíte pri naozaj ťažkých a náročných variantoch.

Samozrejme existuje aj množstvo rôznych cvičebných pomôcok na doma, ako sú odporové gumy, TRX, balančné podložky atď. Vďaka nim viete takisto posunúť svoj tréning na iný level, a pritom sa z domu ani nepohnúť. Tým samozrejme nechceme povedať, že nikam nemáte chodiť. Práve naopak. 

Tak ako pri každej pohybovej aktivite aj pri silovom tréningu odporúčame v začiatkoch vyhľadať odborníka. 

Vedeli ste že: Silový tréning nám pomáha pri budovaní svalovej hmoty, ktorá nám zvyšuje pokojový energetický výdaj. Práve ním telo spaluje až 70% celkovej energie za deň.

Je lepší silový alebo aeróbny tréning?

Ideálne je robiť čo najväčšie množstvo rôznych športových a pohybových aktivít. Tým pádom sa vyhnete preťažovaniu rôznych segmentov v tele a takisto docielite toho, že vás dané aktivity neomrzia a budú vás dlhšie baviť.

Pri aeróbnych aktivitách spaľujeme 2 až 3 krát viac energie, ako pri silovom tréningu a trénujeme nimi najmä respiračný a kardiovaskulárny systém. Čiže srdce a cievy. Silovým tréningom zasa budujete svalovú hmotu a je to zároveň výborná prevencia pred vznikom cukrovky 2. typu.

Čiže odpoveď na otázku, či je lepší silový alebo aeróbny tréning, je v podstate jednoduchá. Ani jeden. Ideálne je kombinovať oba druhy tréningu, pretože každý z nich má svoje výhody. Silový tréning sa snažte vykonávať 2-3x do týždňa a aeróbne 5x. To samozrejme neznamená, že teraz musíte každý deň zabehnúť polmaratón. 

Pohybu zdar a vidíme sa vonku. 😉