Príbehy

„Aj keď sa to niekedy nepodarí, dôležité je opäť vrátiť sa do systému zdravej životosprávy.“

„Aj keď sa to niekedy nepodarí, dôležité je opäť vrátiť sa do systému zdravej životosprávy.“ Redukcia hmotnosti

Prinášame rozhovor s Michalom z relácie Extrémne Premeny (TV Markíza) o tom, čo zmenil v stravovaní a čo by odkázal ostatným, ktorí sa o redukciu hmotnosti pokúšajú.

Aké najväčšie dietetické chyby si robil pred vstupom do relácie?

Najväčšie chyby v strave pred nástupom do relácie boli tie, že som toho jedol veľa a veľmi veľmi nepravidelne, hlavne večer. A nesmiem určite zabudnúť na pitie sladkých vôd a alkohol.

Čo najdôležitejšie si sa o strave naučil? Čo ti najviac pomohlo?

Určite mi veľmi pomohli jeho prednášky kedy vysvetľoval ako to celé funguje v organizme, čo sa ako ukladá, ako kombinovať správne stravu. Zaujímavé bolo zistiť, že akú energetickú hodnotu má jedlo. Napríklad, že jedna pizza je ako celý fúrik zeleniny, ktorý mi doviezol v kuchyni lidla pri natáčaní.

“Mnohí z nás majú častokrát skreslenú predstavu ako bohaté sú niektoré potraviny na energiu v porovnaní s inými. Napríklad taký dressing v porovnaní so zeleninou. Máme tendenciu myslieť si, že pokiaľ má jedlo malý objem, má aj málo energie. Opak je však pravdou. Existuje množstvo nie najvhodnejších potravín, ktoré majú malý objem a pritom obrovské množstvo energie a naopak.”

Michal Páleník

S čím so stravou si mal najdlhšie problém? S čím stále zápasíš?

Najväčší problém je asi odriekanie všetkých tých dobrôt všade okolo seba. Človek sa musí vedieť ovládať a vedieť čo môže, kedy a hlavne koľko. Je to lepšie, avšak ešte si musím dávať pozor, aby som neskĺzol do starých koľají.

Aký je tvoj obľúbený recept z jedálnička?

Určite čerstvý šalát s kozím syrom

Čerstvý šalát s kozím syrom

Obľúbený recept

Čerstvý šalát
Nakrájaná varená červená repa 1ks
Čerství kozí syr 100g
Pekanové alebo hocijaké orechy
Citrón a med

Pokračovať ďalej

Planeat

Máte aj vy záujem o jedálniček na mieru?

poďme na to

Čo by si poradil ľuďom, ktorí začínajú chudnúť?

Poradil by som im to, čo si mi povedal ty. Už som pár ľuďom dokonca poradil a tiež schudli. Len to treba dodržiavať a aj keď sa to niekedy nepodarí, dôležité je opäť vrátiť sa do systému zdravej životosprávy. Jesť radšej kvalitnejšiu a čerstvú stravu bez chemických úprav. Jesť menej energeticky bohaté jedlá. Čo sa mäsa týka, chudé hydinové mäso, králičie a veľa zeleniny, ktorá zabezpečí dostatočný objem v jedle a má zároveň málo energie.

Chudnúť sa dá aj normálnym jedlom a dokonca aj s pečivom. Všetko je o najmä o množstve. A samozrejme pohyb, aspoň sa treba ísť prejsť. Čokoľvek je lepšie ako nič.