Príbehy

Figy a ich zdravotné benefity

Figy a ich zdravotné benefity Žiť zdravo

Figy 

Ovocie, ktoré ukrýva množstvo zaujímavých benefitov, o ktorých si dnes povieme viac. 🙂

Sú tu dlhšie, ako si myslíme

Toto ovocie môžeme bez nadsázky nazvať ako staroveké. Sú totižto jedným z najstarších pestovaných plodov, ktoré história spomína v starovekých textoch už tisíce rokov. Predpokladá sa, že ich konzumovali už ranné civilizácie ako Egypťania, Gréci alebo Rimania.

Nie je figa ako figa

U nás na slovensku poznáme väčšinou jeden druh figy, ktorým je Figovník obyčajný. Jeho plody sú pred dozretím zelené a po dozretí fialovo-hnedé 🙂

Na svete však existuje množsto druhov fíg. Medzi najznámejšie z nich patria Jadranské figy, Čierna misia (Black Mission), Hnedá morka (Brown turkey), Tigrie (Panachee), Kadota, Calimyrna alebo Celeste. 

Každý z nich sa odlišuje chuťou, textúrou, ale aj vlastnosťami. Panachee majú napríklad jemne orieškovú a sladkastú chuť, Calimyrna sa využívajú ako súčasť rôznych šalátov a dezertov, Kadota zas chuťovo pripomínajú med a často sa využívajú na sušenie.

Vitamíny a minerály

 

Figy sú veľmi chutná a aj zdravá plodina. Obsahujú množstvo vitamínov (A, B1, B2, B3, B9, C), minerálov (vápnik, horčík, draslík, meď, železo, jód), enzýmov na podporu trávenia, antibakteriálne zložky a aj vlákninu. Práve vďaka vláknine sa často používajú, ako forma prírodného preháňadla.

Využitie v kuchyni

Figy sú prirodzene sladké, vďaka čomu sú veľmi obľúbenou prísadou. Výborne sa hodia do rôznych šalátov a dezertov, sú vynikajúce na výrobu džemov. V kombinácii so syrmi, orieškami alebo aj údeninami vytvárajú perfektnú kombináciu sladko – slanej chuti.

Veľmi obľúbené sú aj sušené figy, tu si však treba dávať pozor na ich množstvo, ktoré si doprajete. Sušené figy totiž obsahujú až 6 násobne viac kalórií, ako čerstvé. Tým, že sa odparí voda a figa zmenší svoj objem, zvýši sa aj podiel cukru.

Zdravotné benefity

Vzhľadom na to, že figy obsahujú množstvo vitamínov, minerálov, vlákniny a antioxidantov, prinášajú aj množstvo zdravotných benefitov:

  • Zlepšujú trávenie 
  • Podporujú zdravé srdce a krvný tlak 
  • Pomáhajú regulovať hladinu cukru v krvi
  • Znižujú hladinu cholesterolu
  • Zlepšujú zdravie kostí
  • Podporujú imunitu
  • Pomáhajú pri vypadávaní vlasov
  • Hydratujú organizmus 

Navyše nám vedia pomôcť pri udržiavaní zdravej a krásnej pleti. Figy pôsobia antioxidačne (vitamín C, E, polyfenoly), pomáhajú pri produkcii kolagénu (vitamín C a meď) a udržujú zdravie pokožky (draslík, horčík, vápnik).

Vedeli ste že:

v mnohých krajinách sa pri varení používajú aj figové listy? Najčastejšie sa využívajú pri príprave rýb alebo ryže, pričom sa daná potravina do figového listu zabalí a následne z neho získa jemnú, zaujímavú chuť.