Strie na tele má až 90 % celej populácie. Takže mať strie je úplne v poriadku, prečítaj si to ešte raz „mať strie je úplne v poriadku“. ❤️
Je pravda, že hoci sa vyskytujú u oboch pohlaví, u žien sú bežnejšie ako u mužov.
Prečo sa strie objavujú viac u žien ako mužov?
Je to hneď z viacerých dôvodov.
Asi najväčším dôvodom sú anatomické rozdiely. Ženská koža má často menej kolagénu a elastínu ako mužská koža, čo môže viesť k väčšej náchylnosti na roztrhnutie týchto vlákien pri rýchlom naťahovaní kože.
Ďalším faktorom sú hormonálne zmeny: ženské telo prechádza častými hormonálnymi zmenami počas puberty, menštruačného cyklu, tehotenstva a menopauzy. Hormóny, ako sú kortikosteroidy, môžu tiež znižovať elasticitu kože a zvyšovať tak pravdepodobnosť vzniku strií.
Vieš, že cca 70 % žien má strie? Ak ich máš aj ty, nie si v tom sama. Najčastejšie sa u žien vyskytujú na stehnách a bruchu. Dôvodom je tenšia koža, ktorá obsahuje menej kolagénových vlákien.
Jednou z príčin ich vzniku strií je aj zmena hmotnosti
Či už ide o rýchle priberanie alebo chudnutie. Obe môžu poškodiť kožu a spôsobovať tvorbu a vznik strií. Strie sú zrazu na svete, teda vlastne na tebe. Áno, presne tak, čítaš dobre. Prekvapenie? Odporúčame ti preto, nechudni viac ako 1 kg tuku týždenne.
Správne chudnutie by malo byť postupné, to je cesta. Takéto chudnutie vieš docieliť správne nastavenou a vyváženou stravou, bohatou na všetky dôležité makronutrienty, vitamíny a minerály.
Avšak vznikať môžu tiež vplyvom genetiky, rýchlym rastom v puberte či užívaním kortikosteroidov a steroidov.
TIP: Ak chceš minimalizovať ich tvorbu nezabudni na dostatočnú hydratáciu – zvonku (kozmetika) aj zvnútra.
Hydratácia tela a pokožky je veľmi dôležitá
A je to tu zas – odporúčame ti piť, piť, piť (ale myslíme tým vodu, nie letné drinčíky 😀). V rámci starostlivosti o telo a pleť by sme nemali zabúdať, že vonkajší prejav zdravej pokožky má priamy súvis s vnútorným prostredím, najmä so stavom nášho mikrobiómu. Zdravá pokožka? Aj ja chcem!
Aké vitamíny a minerály pomáhajú pri redukcii strií?
Dôležité je telu dodávať aj vitamín C, ktorý podporuje syntézu kolagénu a ten nám pomáha s pružnosťou a pevnosťou pokožky. Najbohatším zdrojom je červená paprika, obsah až 127 mg/100 g, ďalej brokolica (cca 89 mg/100 g), kiwi (92 mg/100 g), či citrusové plody.
Tiež nezabudni na prísun vitamínu A alebo betakaroténu, ktorý podporuje regeneráciu kožných buniek a je obsiahnutý napríklad v mrkve, sladkých zemiakoch, vaječnom žĺtku, v špenáte či rybom oleji.
Z minerálov sa zameraj na prísun zinku, selénu, esenciálnych mastných kyselín omega-3.
Tieto minerály podporujú nielen tvorbu kolagénu ale zabezpečujú aj jej ochranu, hydratáciu, hojenie. Preto do svojej stravy zaraď napríklad:
- orechy a semená – vlašské orechy (omega 3), tekvicové (zinok), chia, ľanové semienka (omega-3), brazílske orechy (selén),
- strukoviny (cícer, šošovica ako zdroj zinku),
- sójové produkty (omega-3),
- celozrnné výrobky (selén),
- ryby – losos (omega-3, selén), sardinky (omega -3, selén)
- a pokračovať by sme ešte mohli…