Príbehy

Stravovanie v tehotenstve

Stravovanie v tehotenstve Žiť zdravo

V súčasnosti je fakt, že správna výživa matky znižuje riziko budúcich ochorení dieťaťa v dospelosti. Výživa tehotnej ženy má teda niečo ako programovací efekt.

“Vo všeobecnosti sa počas tehotenstva odporúča pestrá a vyvážená strava. Problém je, že prevažná väčšina žien vlastne nevie, čo to presne znamená. Majú tendenciu riadiť sa vlastnými chuťami a niekedy skĺznu skôr do jednostrannej, na živiny chudobnej stravy. Pritom pre správny vývoj plodu sú kritické niektoré vitamíny a minerály, na ktorých príjem sa musíme doslova sústrediť, ako je železo, vápnik, jód, kyselina listová, esenciálne mastné kyseliny EPA a DHA, či vitamín D.
Stravovanie počas tehotenstva je extrémne dôležité a nemali by sme ho podceňovať.”

RNDr. Barbara Sviežená, PhD.

Výživa v tehotenstve

Počas tehotenstva dochádza v tele ženy k množstvu zmien, ktoré vedú k adaptácii na tehotenstvo spolu so zmenenými potrebami energie a živín. Je dôležité sa vyhnúť nedostatočnej výžive, ako aj nadmernému prívodu makroživín a energie. Pre dosiahnutie zdravého priebehu tehotenstva a vývoja dieťaťa je potrebné nezanedbať žiadnu zložku výživy a riadiť sa odporúčaniami.

Odporúčania pre tehotné ženy

V 2019 boli aktualizované odporúčania pre výživu žien plánujúcich tehotenstvo, ale aj počas tehotenstva a dojčenia. Dbalo sa najmä na dlhodobé zdravie ich detí. Tieto odporúčania sa vzťahujú na ženy žijúce v európskych krajinách. Priamo sa pracuje s programovaním zdravia detí už počas ich života vo Vašom brušku.

Výživa má spĺňať dve základné kritériá – prevencia obezity a prevencia chronických ochorení. S ohľadom na všetky dôležité faktory pripravujeme každý stravovací plán pre zdravé tehotné ženy s cieľom prevencie akýchkoľvek komplikácií.

Planeat

Radi pre vás pripravíme tehotenský jedálniček, pre zdravie vás oboch.

viac informácií

Základné charakteristiky stravovacieho plánu

Rozloženie energie

  • Rozloženie energetickej hodnoty a rozloženie makroživín v strave je v súlade s príslušnými odporúčaniami pre stravu tehotných žien. Je dôležité dodržiavať zastúpenie makroživín – 55 – 60 % sacharidy, 25 – 30 % tuky a max. 20 % bielkoviny. Vychádzame teda z konzervatívneho modelu stravovania.
  • Počas tehotenstva sa neodporúča experimentovať so zníženým množstvom sacharidov najmä s ohľadom fyziologických zmien a zmien v tvorbe hormónov (vrátane inzulínu).

Eliminované alebo obmedzované potraviny

  • V stravovacom režime tehotných žien sa vyhýbame alebo obmedzujeme biely cukor, umelé sladidlá, fruktózový sirup, glukózovo-fruktózový sirup.
  • Vylučujeme potraviny obsahujúce transmastné kyseliny, stužené pokrmové tuky a niektoré živočíšne nasýtené tuky (z dôvodu udržania optimálnej telesnej hmotnosti, resp. priberania).
  • Vyhýbame sa vysoko priemyselne spracovaným potravinám, instantným, konzervovaným jedlám a jedlám s vysokým obsahom aditív.

Úplne vylúčené potraviny

  • arašidy, arašidové maslo, voľné orechy (nebalené)
  • umelé sladidlá a sladené nápoje (aspartám/sacharín/cyklamát)
  • mlieko pri pozitívnej rodinnej anamnéze v súvislosti s alergiou na kravský proteín,prípadne astmou
  • tuniak v konzerve, mečúň, žralok, makrela, tuniak, platýz
  • konzervované jedlá (z konzerv)
  • plesňové syry, majonéza a tatárska omáčka
  • surové mäso, surové vajcia, niektoré mliečne produkty – najmä nepasterizované – kvôli riziku nákazy (listerióza)

Rozdiely v trimestroch

Treba dávať pozor na zostavenie stravovacieho režimu s ohľadom na trimester. Kým v prvom trimestri sa nároky z energetického hľadiska výrazne nemenia, od druhého trimestra sa táto situácia mení.

Po ukončenom 3. mesiaci tehotenstva dochádza k postupnému zvyšovaniu telesnej váhy a je potrebné postupné zvyšovanie aj množstva potravy – približne o 250 – 300 kcal denne. Taktiež sa zvyšuje potreba bielkovín a niektorých vitamínov z prirodzených zdrojov.

V stravovacom režime pre tehotné sa kladie dôraz nielen na vhodné a vyvážené jedlá zastúpené kvalitnými potravinami, ale aj na elimináciu nevhodných potravín. Taktiež sme spracovali vhodné a nevhodné bylinky a koreniny, ktoré sa následne premietajú aj do úpravy jednotlivých receptov.