Príbehy

Zlodeji našej energie

Zlodeji našej energie Žiť zdravo

Poznáme to asi všetci, že čas od času sa cítime slabí a unavení. Ak sa jedná o jeden, či dva dni za dlhšie obdobie, je to úplne v poriadku. Predsa len sú dni, ktoré sú náročnejšie ako iné, niekedy si musíme privstať a veľmi ľahko dokážeme identifikovať, prečo sme dnes, ako sa hovorí bez energie.

Lenže, čo ak nás pocit vyčerpanosti drží dlhšie, ako by sme chceli a nie a nie sa ho zbaviť? Na rovinu si povedzme, že ak pracujete 20 hodín denne, tak nič iné, ako zmena zamestnania vám, bohužiaľ, nepomôže.

No v prípade, ak máte “normálnu“ prácu a “obyčajný“ život, ale napriek tomu sa neviete zbaviť pocitu, že nevládzete a máte málo energie, máme pre vás 4 tipy, ktoré s tým môžu mať väčšiu spojitosť, ako si možno myslíte.

Nadmerné pitie kávy a konzumácia cukru

Káva je fajn. Obsahuje množstvo antioxidantov, ktoré chránia telo proti účinkom voľných radikálov, vďaka polyfenolom pozitívne vplýva na riziko vzniku diabetu 2.typu a kardiovaskulárnych chorôb. V neposlednom rade (ako isto viete) obsahuje kofeín, ktorý podporuje mozgovú činnosť, zvyšuje pozornosť a pomáha odstraňovať únavu. Káva je fajn 🙂

No na druhej strane si treba povedať, že nadmerná konzumácia kávy môže mať negatívny vplyv na spánok a jeho kvalitu.

Vďaka už spomínanému kofeínu, ktorý pôsobí na nervový systém ako stimulant, káva zvyšuje našu bdelosť a energiu. Pri konzumácii kávy vo večerných hodinách tak môže vytvárať problém so zaspávaním alebo častým prebúdzaním sa v noci. 

V horších prípadoch sa môže stať, že sa nám zmení tzv. spánková architektúra. To môže mať za následok, že telo trávi viac času v ľahkom spánku, a naopak menej v hlbokej obnovovacej fáze spánku.

Z toho dôvodu neodporúčame konzumovať kávu po 15:00 a duplom nie ľuďom, ktorí majú na kofeín zvýšenú citlivosť. 

No počkať počkať a čo ten cukor?

Cukor je na tom v mnohých ohľadoch veľmi podobne ako káva. Rovnako tak má stimulačný účinok pre náš mozog, a tým pádom môže zvyšovať bdelosť a o to horšie sa nám zaspáva.

Na rozdiel od kávy, rafinovaný cukor neobsahuje žiadne zdraviu prospešné látky a jeho nadmerná konzumácia môže mať za následok zvýšený kalorický príjem, z ktorého potom máme gumičku na brušku 🙂

Neskoré konzumovanie jedla

Je jeden z najčastejších zlozvykov, ktorý nám môže ovplyvňovať kvalitu nášho spánku. A spánok = energia. Jedná sa hlavne o väčšie a ťažšie jedlá tesne pred spaním.

Ťažké a energeticky bohaté jedlo nadmerne zaťažuje naše trávenie a to je problém hlavne v noci, kedy má naše telo odpočívať a regenerovať. Namiesto toho sme mu naordinovali ďalšiu nočnú zmenu a ešte k tomu bez príplatku. 

Konzumácia jedla pred spaním zvyšuje riziko tzv. gastroezofageálneho refluxu. To spôsobuje unikanie žalúdočnej kyseliny do pažeráka. S tým ide ruka v ruke pálenie záhy a zbytočné sa prebúdzanie v noci.

Z toho dôvodu by sme mali posledné jedlo dňa konzumovať zhruba 2 – 3 hodiny pred spaním, aby malo naše telo dostatok času na jeho vytrávenie. Večerné jedlo by nemalo byť energeticky náročné a nemalo by obsahovať veľké množstvo tuku.

P.S.: Ani príliš veľa vody pred spaním, nie je zrovna štastným zvykom.

Voda sa rýchlo trávi a potrebuje sa z tela vylúčiť von. To má za následok časté zobúdzanie sa a zbytočné vstávanie z postele spojené s odchodom na toaletu. A toto nie su zrovna kroky, ktoré má na mysli WHO ak povie, že priemerne by sme mali ich mali spraviť 8 000 až 10 000 denne.

Nedostatok pohybu

Pohyb a fyzická aktivita majú pre ľudský organizmus pozitívny vplyv snáď v každom smere, a inak tomu nie je ani so spánkom. 

Pravidelná fyzická aktivita pomáha zlepšiť reguláciu spánkového cyklu. Na druhej strane jej nedostatok môže spôsobiť nerovnováhu medzi spánkom a bdením. To vedie k problémom so zaspávaním alebo neschopnosťou mať normálny a neprerušovaný spánok.

Dostatok pohybu nám pomáha unaviť telo, odbúrava stres a úzkosť. Je vám asi jasné, že pri jeho nedostatku sa stres naopak hromadí a tým pádom sa nevieme večer uvoľniť, relaxovať a v pohode zaspať.

Každá fyzická aktivita sa počíta

Či už je to ľahká prechádzka alebo silový tréning, a preto sa všeobecne odporúča cvičiť aspoň (a to s veľkým A) 30 minút denne. 

Pozor však na cvičenie vo večerných hodinách a pred spaním. To môže mať presne opačný efekt ako chceme, a spôsobovať nespavosť. Ideálne cvičte aspoň 2 – 3 hodiny pred uložením sa do postele.

Nedostatok spánku

Dostávame sa k tomu najdôležitejšiemu bodu, a tým je nedostatok spánku. Bystrému oku čitateľa určite neunikol fakt, že každý jeden predošlý bod je spojený práve so spánkom. 

Potrava a spánok sú jediné dve veci, z ktorých dokážeme čerpať energiu. Ak nedodržiavame pravidelný denný príjem a všeobecne jedávame málo, nebudeme mať energiu na všetky naše aktivity. A to isté platí o spánku. 

Potom sa snažíme dohnať stratenú energiu za pomoci rôznych energetických nápojov, kávičiek, cukru a podobne. Teraz vám povieme šokantnú informáciu! Nikdy sa vám to nepodarí. A ak áno, tak iba na chvíľu.

Nedostatok energie bude v tom lepšom prípade viesť k mrzutosti a podráždenosti, no v tom horšom k rôznym pridruženým zdravotným komplikáciám.

Nesnažte sa oklamať svoje telo rôznymi nakopávačmi a boostermi energie a radšej si doprajte o hodinku viac intímneho vzťahu medzi vami a vašou posteľou. Ten skvelý ranný pocit vám žiadny biely prášok (myslíme tým cukor) nenahradí.

Planeat

Máte aj vy záujem o jedálniček na mieru?

poďme na to