Príbehy

Emočné jedenie a jeho vplyv na chudnutie

Emočné jedenie a jeho vplyv na chudnutie Žiť zdravo

Čo je to vlastne emočné jedenie? 

K častým spúšťačom patrí stres, pocit krivdy, či viny, ale aj potreba rozptýlenia sa. Často sú to emócie, ktoré vyvolávajú takzvané emočné (psychogénne) jedenie. 

Aby sme mu dokázali lepšie porozumieť, vysvetlíme vám najskôr rozdiel medzi emočným a fyziologickým hladom. 

Fyziologický hlad

Fyziologický (prirodzený) hlad pociťujete vtedy, keď nemá vaše telo dostatok energie a žalúdok je prázdny. 

Telo v tomto prípade identifikuje, že má nedostatok energie, prázdny žalúdok vyšle signál (pomocou hormónov cez nervovú sústavu) do mozgu a ten následne prikáže, aby ste energiu doplnili. Takto prirodzene vo vás vyvolá pocit hladu a vy následne chýbajúcu energou doplníte.

Keď sa najete, telo o niekoľko minút zaznamená doplnenie potrebnej energie, pošle signál mozgu, že je všetko v poriadku a pocit hladu ustúpi.

Emočný hlad

Emočný (emocionálny) hlad naopak pociťujete napriek tomu, že sú zásoby energie dostatočné, hladina krvného cukru (glukóza) je v norme, žalúdok je plný. V tele sa pri emočnom hlade deje nasledovné:

Konketna emócia, resp. spúšťač, prebije všetky prirodzené signály sýtosti. Mozog „ignoruje“ dostatok zásob energie. A zároveň nerieši, pomer zjedených sacharidov, tukov a bielkovín.. Jediné čo mozog v danom momente zaujíma, je uspokojenie, v tomto prípade cez jedlo. Chce ho čo najskôr dosiahnuť, aby tým prebiť negatívne myšlienky na určitú situáciu či vnem, ktorý spôsobuje diskomfort alebo až psychickú bolesť.

Keďže prirodzený pocit sýtosti je potlačený, telo v takom stave dokáže prijať veľké množstvo energie bez spustenia kontrolky, ktorá by povedala “už stačilo“.

Po takejto konzumácií jedla, ruka v ruke zvyknú nabiehať výčitky a sklamanie zo samého seba. Z opätovného podľahnutia emócii a impulzom a z množstva alebo typu zjedeného jedla.

Pri emočnom jedení sa teda nejedná o bežný, fyziologický hlad. Emočný hlad často neustúpi ani po tom, čo sa človek naje do sýtosti. Naopak má stále potrebu si ešte niečo dať.

Je to všetko totiž spôsobené psychickým stavom, je teda irrelevantné, či daný človek ovláda základy výživy alebo nie. Oveľa dôležitejšie je, či si to uvedomuje. 

Zajedanie práznych emócií

Emočné jedenie nie je v dnešnom svete žiadna novinka. Zajedanie “prázdnych emócií” je častým spúšťačom u ľudí, ktorí bojujú s kilami navyše. 

Jedlo je navyše príliš ľahko prístupné – či už formou fast foodu, alebo výberom nezdravých a vysoko kalorických potravín pri nákupe. 

Je chutné, čím v danom momente na chvíľu zastrie pozornosť mozgu – najmä keď má zvýšený obsah cukru a/alebo  tukov (sladkosti, chipsy, pizza, syry a pod.) Má moc priniesť okamžitú úľavu z myšlienok, ktoré potrebuje človek doslova zajesť. 

Preto si mnohí z nás vypestovali návyk riešiť tie situácie, s ktorými si nevieme dať rady, primárne jedlom. V jedení a prejedaní sa človek zvykne pokračovať aj napriek plnému bruchu, pocitu nafúknutosti, nevolnosti a výčitkám. 

Pri emočnom prejedaní sa jedlo stáva prostriedkom úľavy od nespracovaných emócií. Niekedy ide o nepríjemné pocity a stavy, inokedy práve naopak o pocit vnútornej prázdnoty, ktorý túžime zaplniť. Jedlo môže byť pre nás formou drogy – pôsobí rovnako.

Ak sme vo fáze života, kedy jediným potešením je stav, keď jeme, ťažko si jedlo upierame. Nemá to nič spoločné s pevnou vôľou, nedostatkom disciplíny či režimu. A nemá to veľa spoločného ani so samotnou výživou.

Emočné prejedanie je jednoducho len dôsledkom vnútornej dobre skrývanej bolesti a cesta k uzdraveniu vyžaduje hlbšie zmeny a uvedomenia v živote.

Obráťte sa na odborníkov

Emočné jedenie sa nabaľuje postupne a ak sa príčína neodhalí a nezastaví včas, dokáže na seba naviazať vysokú mieru nadváhy a zdravotné komplikácie. Emočné jedenie je nielen spúšťačom ale práve aj brzdou pri potrebe schudnúť. Ak sa človeku nedarí v chudnutí podľa predstáv, alebo počas chudnutia zažíva naďalej stresové situácie, je veľmi náročne z tohto začarovaného kruhu (bez pomoci špecialistu) vystúpiť. 

Viac o emočnom jedení sa dočítate aj v knihe Vystúpte z kolotoča diét od Miška Páleníka, kde tejto téme venoval v spolupráci s RNDr. Barbarou Svieženou PhD. Ak ste sa v článku našli a hľadáte pomoc, odporúčame osloviť Barbaru napriamo napríklad cez jej web: www.barbarasviezena.sk

Ps: Vplyv emočného jedenia na kvalitu života sme mali možnosť vidieť aj u účastníka TV relácie Extrémne premeny. Jarko sa počas svojej premeny rozhodol ísť vlastnou cestou a my mu za celý tím Planeat držíme palce. A veríme, že svoj cieľ dosiahne!