V dnešnom článku sa bližšie pozrieme na potraviny, na ktoré sa neoplatí zabúdať. Minimálne nie v spojení s možným odbúravaním stresu, ktorého má množstvo ľudí (bohužiaľ) viac ako dosť.
Potlačiť stres sa dá rôznymi spôsobmi. Po hĺbkovej analýze by nám psychológ vedel isto poradiť množstvo spôsobov, ako na to. No keďže my sme Planeat, povieme si, ako sa to dá aj za pomoci kvalitných a pestrých potravín 😉
O ktorých vitamínoch a mineráloch sa vlastne bavíme?
V tomto smere sú veľmi dôležité všetky vitamíny skupiny B.
B1: sa podieľa na tvorbe serotonínu, teda homónu štastia. Zabezpečuje koncentráciu, duševnú výkonnosť ale stará sa aj na vyrovnanú psychiku.
B5 (kyselina pantonénová): pomáha znižovať únavu a pocit vyčerpanosti. Pri tomto vitamíne sa stretávame s označením aj ,, antistresový hormón“, pretože je schopný bojovať a zvrátiť škody, ktoré dokáže stres napáchať. Ten je príčinou, že nadobličky začnú nadmerne vylučovať kortizol a adrenalín (stresové hormóny). To môže viesť k rôznym poškodeniam, ktoré v tele zostávajú ďaleko po skončení stresového stavu. No a práve s dostatočným množstvom vitamínu B5 sa dokáže organizmus z tohto stavu rýchlejšie zotavit.
B12: vitamín, ktorý je známy pod názvom kobalamín. Posilňuje kardiovaskulárny systém a zúčastňuje sa na prenose dopamínu a serotonínu (pozitívne látky) v tele.
10 potravín, ktoré vedia pomôcť, pri odbúravaní stresu a sú bohatým zdrojom spomínaných vitamínov a minerálov
Vajcia: sú dostupnou potravinou, ktorá len tak ľahko neomrzí, pretože sa dajú pripraviť na množstvo rôznych spôsobov. Vynikajúci druh raňajok, ktoré nás na dlhú dobu dostatočne zasýtia. V kombinácii s kvalitným (ideálne celozrnným) pečivom a zeleninou nám zabezpečia dostatočné množstvo sacharidov, bielkovín, zdravých tukov a rovnako tak aj vlákniny. Vajcia obsahujú aj množstvo vitamínov skupiny B, ktoré sú dôležité pre našu duševnú pohodu.
Pozor si však treba dávať na množstvo, keďže týždenne sa odporúča konzumovať maximálne 4 ks vajec. Dávka robí z jedla liek, alebo jed. Najmä v prípade zvýšeného cholesterolu.
Čučoriedky: a všeobecne bobuľovité ovocie, sú síce sezóne potraviny, ktoré si však veľmi dobre rozumejú s mrazením. Tým pádom sa nimi vieme veľmi slušne predzásobiť. Veľkou výhodou je ich možnosť kombinácie s rôznymi mliečnymi výrobkami (tvaroh, jogurt, acidko) no nestratia sa ani ako súčasť rôznych kaší alebo koláčov.
Obsahujú množstvo vitamínov (A, B, C, E), antioxidantov a minerálnych látok.
Losos: spolu s množstvom iných druhov rýb, obsahuje omega 3 mastné kyseliny, ktoré podporujú našú koncentráciu. Tým pádom sa vieme oveľa viac sústrediť a lepšie zládať všetky naše povinnosti, čo má za následok menej stresu.
Okrem omega 3 obsahuje losos aj vitamíny skupiny B, E a D ale aj dôležité minerálne látky, ako sú horčík, draslík, selén alebo jód.
Listová zelenina: je výbornou potravinou, ktorá chráni náš mozog a tešiť sa z nej budú aj baktérie v našich črevách. Všeobecne je listová zelenina bohatá na vlákninu a spomínané vitamíny skupiny B. Práve nízke hladiny B6 a B12 majú úzku spojitosť s poruchami správania a depresiami.
Tým nechcem povedať, že teraz by ste mali jesť iba listovú zeleninu. Stále platí pravidlo, čím pestrejšia strava, tým je bohatšia na rôzne druhy potrebných minerálov a vitamínov.
Avokádo: je veľmi obľúbená plodina, ktorú si väčšina z nás spája v kombinácii so zdravým tukom. Áno, toho sa v ňom nachádza celkom dosť, no málo kto vie, že je rovnako tak bohatý na vitamíny (C, E, K, B-6), minerály (horčík, draslík) ale aj kyselinu pantoténovú, beta-karotén a ďalšie zdraviu prospešné látky. Napríklad aj také omega-3 mastné kyseliny, ktorých účinky sme spomínali aj pri lososovi.
Mlieko a mliečne výrobky: či už si vyberiete klasické mlieko alebo acidofilné, jogurt alebo kefír – všetky tieto potraviny spolu spája jedna vec. A to, že sa postarajú o prísun potrebných probiotík do nášho organizmu a zároveň sú plné bielkovín a vápnika.
Ten potrebujú najmä ženy v období menopauzy, kedy dochádza k úbytku kostnej hmoty. Práve z toho dôvodu sa im odporúča zvýšiť konzumáciu zakysaných mliečnych výrobkov, ktoré sa naoplátku postarajú o zdravé kosti, chránia pred osteoporózou , posilňujú imunitný systém a v neposlednom rade odbúrajú stres.
Banány: skvelá sladká plodina, ktorá je výborným zdrojom sacharidov. Tie predstavujú pomyselné palivo pre náš mozog a svaly. V banánoch nájdeme aj vitamín B6 a aminokyselinu tryptofán. Tá sa v mozgu mení na serotonín, ktorý má na starosti pozitívne myslenie.
Orechy: Ich pravidelnou konzumáciou stimulujete dobrú náladu a zabraňujú aj prísunu pocitu frustrácie, smútku či úzkosti. Rovnako tak obsahujú omega-3 mastné kyseliny a starajú sa o tvorbu dopamínu a serotonínu.
Tu si treba však dávať pozor na to, koľko ich zjeme. A to z dôvodu, že už malé množstvo orechov v sebe ukrýva veľké množstvo energie. Niektoré druhy môžu obsahovať až 700 kcal na 100 gramov, čo predstavuje zrhuba polovicu denného príjmu dospelej ženy.
Čokoláda: je potravina, ktorú mnohí z nás máme spojenú s tzv. “Guilty pleasure“, čo v preklade znamená previnilé potešenie. No ak máte deň blbec a náladu pod psa, nie je nič lepšie, ako si dať to, čo vám robí radosť. Na chvíľu sa zastavte, uvoľnite sa a vychutnávajte 🙂
Pozor, tým však nemáme na mysli, že máte zbuchnúť polovicu Nutelly na posedenie. Znova však platí pravidlo, že dávka robí z jedla liek alebo jed.. Ale však to vy už dobre viete.
Medovka: obsahuje látky na podporu trávenia, zlepšenie krvného obehu a pomáha znížiť horúčku. Napríklad taký čaj z medovky vie údajne zahnať stres, upokojiť organizmus a navodiť dobrú náladu. V neposlednom rade vie pomoct aj v prípade, že máte problém so spánkom. Úžasná to bylina.