Príbehy

Prečo suplementovať aj v lete?

Prečo suplementovať aj v lete? Žiť zdravo

Doplnenie vitamínov rezonuje najmä počas jesenného, chrípkového obdobia. Máme zaužívané, že je to “ten správny” a v zásade jediný čas, kedy je potrebné posilňovať našu imunitu. No a to nie je až tak úplne pravda.

Základom dobrej a pevnej imunity je najmä pestrá a vyvážená strava, dostatočná hydratácia a pohyb, a to počas celého roku. Existujú však látky, ktoré je vhodné doplňovať aj v letných mesiacoch.

Máme pre vás pár tipov:

Vitamín D:

Počas letných mesiacov trávime omnoho viac času vonku, na slniečku a tým pádom naše telo dokáže vyprodukovať oveľa viac vitamínu D, ako v zimnom období. 

Pre väčšinu ľudí sa však čas strávený na slnku počas pracovného týždňa v lete až tak veľmi od zvyšku roka nelíši, ak teda nepočítame voľné víkendy strávené pri vode, alebo vyslovene dvojtýždňovú dovolenku pri mori. 

Z toho dôvodu nie je vôbec na škodu a dokonca odporúčame vitamín D dopĺňať aj v lete.

Elektrolyty:

Ruka v ruke s teplejším počasím sa nám prirodzene zvyšuje aj naša fyzická aktivita. Ešťe, že tak.😛 Lenže, čím viac fyzickej aktivity (hlavne v lete) máme, o to viac sa prirodzene potíme, a tým pádom strácame vačšie množstvo elektrolytov.

Elektrolyty sú v skratke živiny, ktoré zabezpečujú prenos elektrických impulzov v organizme. Tie sú nevyhnutné pre správne fungovanie svalovej a nervovej sústavy.

Medzi elektrolyty zaraďujeme vápnik, sodík, draslík, chlorid, magnézium a fosfor.

Prirodzeným zdrojom elektrolytov sú napríklad banány, pomaranče, melón, kokosová voda, avokádo, oriešky a semienka, listová zelenina, špenát, zeler,  ale napríklad aj morské riasy.

Doplniť elektrolyty môžeme aj pomocou iontových nápojov, v ktorých sa nachádza väčšie množstvo spomínaných látok.

Omega3:

Tieto mastné kyseliny sú prospešné hlavne pre ich protizápalové vlastnosti a podporujú správne fungovanie nášho srdca a mozgu. Rovnako tak podporujú aj spaľovanie tukov a rast svalovej hmoty.

Hlavným zdrojom Omega 3 sú mastné ryby ako napríklad makrela, losos, olej z tresčej pečene, tuniak, sleďe alebo sardniky. 

V prípade, že ste vegetarián alebo vegán, máme pre vás dve správy. Ako to už býva, jednu lepšiu a druhú horšiu.

Dobrou správou je, že Omega 3 mastné kyseliny majú zastúpenie aj v rastlinných zdrojoch. Nachádzajú sa napríklad v chia semienkach, ružičkovom kele, vlašských orechoch, ľanových alebo konopný semienkach.

Tou horšou je, že podiel EPA a DHA (mastné kyseliny, ktoré sú pre náš život veľmi  dôležité) je neporovnateľne vyšší práve v zivočíšnych zdrojoch.

Z toho dôvodu by ste určite nemali zabúdať a ani podceňovať suplementáciu práve Omega 3 mastných kyselín v odporúčanom množstve.