Príbehy

Pitný režim a jeho vplyv na zdravie a chudnutie

Pitný režim a jeho vplyv na zdravie a chudnutie Žiť zdravo

Prečo je pitný režim tak dôležitý?

50 % z nás nemá dostatočný pitný režim. 

Nedostatok vody je pritom veľmi častým dôvodom, prečo nám klesá športový výkon, prečo nás bolieva hlava alebo sa nám zadržiava voda v tele. 

Až neuveriteľných 70 % nášho tela tvorí voda.

Dostatočný príjem vody je nevyhnutný pre zachovanie homeostázy (stálosť vnútorného prostredia).

Zjednodušene, ak nemáme dostatočný pitný režim, nevedia naše orgány efektívne fungovať.

Sme unavení, kolíše nám tlak, zhoršuje sa nám schopnosť sústrediť sa.

V prípade, že sa snažíme o redukciu hmotnosti a dlhodobo sa nám to nedarí, môže byť na vine zadržiavaná voda v tele. Vďaka pitiu vody dokáže naše telo vyplavovať všetky odpadové látky z tela von. Či už formou moču, stolice alebo potením sa. Niet lepšej „detoxikácie“ ako piť čistú vodu.

 

Koľko vody vypiť je počas dňa optimálne?

Koľko vody denne vypiť závisí od počasia, ale aj tvojho výkonu (či už športového alebo pracovného).

Všeobecným odporúčaním je prijať minimálne 2l tekutín denne. Kvôli rovnomernej hydratácii by sme si príjem tekutín mali rozložiť počas dňa, ideálne by sme mali začať hneď zrána pohárom čistej vody. 

Nezabúdaj, že počas horúcich alebo športovo náročných dňoch je potrebné zvýšiť príjem tekutín až na 3l denne.

Faktory ovplyvňujúce množstvo vody, ktoré by sme mali vypiť

Pitný režim dospelého by mal zahŕňať  približne 2-3 litre vody denne (asi 8-12 pohárov alebo približne 30-35 ml vody na kilogram telesnej hmotnosti), ale presné množstvo môže závisieť od rôznych faktorov, ako sú vek, pohlavie, hmotnosť, fyzická aktivita, klimatické podmienky a zdravotný stav.

Čo sa týka pitného režimu detí, sú tam určité rozdiely v množstve vody na kilogram hmotnosti. Avšak od veku približne 12-13 rokov sa množstvo čistej vody dá porovnať s pitným režimom dospelého, t.j. aj deti v tomto veku by mali prijať minimálne 2l čistej vody.

Čo znamená zdravý pitný režim?

Zdravý pitný režim je základom optimálneho zdravia a pohody. Je dôležité ho prispôsobiť individuálnym potrebám a aktuálnym podmienkam, jedno však platí stále. Nie je pitný režim ako pitný režim. Poďme si povedať na čo si dať pozor.

Pitný režim by mal zahŕňať:

  • čistú vodu z vodovodu,
  • podľa chuti môžete doplniť denne 0,5l minerálnych vôd s nízkym obsahom sodíka ako napríklad Gemerka, Medardovka a pod., 
  • odporúčame zaradiť do pitného režimu aj ľubovoľný nesladený čaj, sypaný zelený, biely, alebo bylinkový.

Toľko tekutín, aby bol pri močení moč číry, respektíve bledožltý – akonáhle sa moč sfarbuje do tmavožltej farby, znamená to, že tvoje telo je dehydratované a prijímaš nedostatok tekutín

Pitný režim by nemal byť postavený na:

  • sladených nápojoch
  • mliečnych výrobkoch (mlieko, mliečne nápoje, kyslomliečne nápoje)
  • ovocných džúsoch
  • alkohole (pozor, dehydratuje).

Prečo? 

Množstvo cukru v sladených nápojoch a kupovaných džúsoch sa až tak výrazne nelíši. Napriek tomu, že väčšina džúsov sa tvári ako čistá ovocná šťava, a teda nápoj bez pridaného cukru, opak je pravdou. Aj keby sme zavreli oči a predstavili si, že džúsy v obchode sú naozaj 100%, na 100ml obsahujú až okolo 11 gramov cukru (porovnateľné s kolovým nápojom).

Ovocie je samo o sebe sladké, ale celé čerstvé ovocie obsahuje aj zdraviu prospešnú vlákninu, preto sa cukor do krvi dostáva pomalšie a nepôsobí tak ako čistý sladený nápoj.

Mlieko je síce kategorizované ako nápoj ale z výživového hľadiska a toho, ako nás dokáže zasýtiť ho berieme skôr ako jedlo. A to, že alkohol nemá nahrádzať bežný pitný režim, veríme, že vieme 🙂

Čo všetko pomáha našej hydratácii počas dňa?

Mimo čistej vody počas dňa prijímame aj iné zdroje tekutín – polievky, ovocie, zeleninu. Nezabúdajme ani na čaje, ktoré bezpodmienečne podporujú pitný režim počas dňa.

Pozor! Kávu do množstva prijatých tekutín nerátaj (a už vôbec nie kávu s mliekom, capuccino ani caffé laté, ktoré svojimi kalorickými hodnotami a množstvom mlieka pripomínajú skôr jedlo ako nápoj).

Medzi ovocie a zeleninu, ktoré obsahujú najviac vody patria:

  • melón, jahody, grapefruit
  • uhorka, stonkový zeler, reďkovka

Polievky preferuj hlavne počas leta nezahusťované, bez smotany. Skôr čisté vývary a číré zeleninové polievky.

Pitný režim a chudnutie (význam pitia vody pri chudnutí)

Hoci to môže znieť paradoxne, nedostatočný príjem vody môže viesť k tomu, že telo začne zadržiavať vodu.

Môže sa nám zdať, že priberáme na váhe, avšak naše kilá navyše môže tvoriť voda.

Ide o ochranný mechanizmus tela, keď telo zadržiavaním vodyvzabezpečuje dostatočný objem tekutín na základné telesné funkcie. 

Vieš, že voda podporuje chudnutie?

Pitie vody a chudnutie sú úzko prepojené. Štúdie dokazujú, že už vypitím 3 pollitrových pohárov denne sa môže zvýšiť tvoj energetický výdaj o neuveriteľných 96 kcal. 

Pitie vody pred jedlom zaplní žalúdok, čo môže viesť k tomu, že zješ menej. Štúdie ukázali, že ľudia, ktorí pijú vodu pred jedlom, môžu konzumovať menej kalórií a pociťujú väčšiu sýtosť.

Dostatočné pitie vody pomáha udržiavať zdravý tráviaci systém. Voda podporuje správnu funkciu tráviacich enzýmov a pomáha aj predchádzať zápche a iným tráviacim problémom.

Voda pomáha obličkám efektívne odstraňovať odpadové látky z tela a teda zabezpečuje tak často zmieňovanú – detoxikáciu. Podporuje tak vylučovanie toxínov a odpadových produktov, čo môže prispieť k celkovému zdraviu a pocitu pohody.

Dostatočný príjem vody môže pomôcť udržiavať energiu a zlepšiť fyzickú aktivitu, čo je dôležité pre spaľovanie kalórií a chudnutie.

Nedostatok vody v tele – príznaky dehydratácie

Dehydratácia je stav, keď telo stráca viac tekutín, než prijíma. Pitný režim teda nie je dostatočný pre normálne fungovanie tela, čo môže byť nebezpečné z niekoľkých dôvodov:

  1. Narušenie telesných funkcií: ako je regulácia telesnej teploty, preprava živín a kyslíka, odstraňovanie odpadových látok.
  2. Znížená fyzická a mentálna výkonnosť: únava, čo môže ovplyvniť schopnosť sústrediť sa, rozhodovať sa a vykonávať každodenné úlohy.
  3. Elektrolytová nerovnováha: Strata tekutín môže viesť k nerovnováhe elektrolytov, ako sú sodík, draslík a chlór, čo môže ovplyvniť srdcový rytmus, svalové kontrakcie a nervové funkcie.
  4. Problémy s obličkami: poškodeniu obličiek a zvýšenému riziku vzniku obličkových kameňov.
  5. Kardiovaskulárne problémy: zníženie objemu krvi, čo vedie k zvýšenému srdcovému tepu a zníženému krvnému tlaku, čo môže ohroziť kardiovaskulárny systém.

 

Pozor však aj na opačný extrém –  prehydratačné riziko. Priveľkým množstvom vody vyplavujeme z tela potrebné minerály.

Nadmerný príjem vody môže navyše preťažiť obličky, ktoré sú zodpovedné za udržiavanie rovnováhy tekutín a elektrolytov v tele. Obličky majú limit na to, koľko vody môžu spracovať za hodinu (približne 0,8 až 1,0 litra).

Ako sa nakopnúť a každodenné pitie vody nezanedbať?    

Jednoducho tak, že vyskúšaš minivýzvu 🙂 

Skús na začiatok za celý deň vypiť 6 pohárov čistej vody (rovnomerne rozdelenej počas dňa). Daný návyk si zaznamenávaj. Ak sa ti ho podarí dodržiavať minimálne 3 týždne v mesiaci, si na veľmi dobrej ceste si návyk udržať.  Postupne sa skús dostať na 8-10 pohárov čistej vody. Viac takýchto tipov nájdeš aj v skvelej pomôcke Diár mojej premeny.

Chceš schudnúť a nevieš, ako začať? Nechaj si poradiť a skús to s nami. Pomôžeme ti nastaviť nielen jedálniček na mieru, ale aj optimálny pitný režim.

Planeat

Máš aj ty záujem o jedálniček na chudnutie? Teraz v 20% akcii s kódom: LETO20

poďme na to