Príbehy

“Každý kto chce schudnúť si musí najprv usporiadať hlavu.”

“Každý kto chce schudnúť si musí najprv usporiadať hlavu.” Redukcia hmotnosti

Prinášame rozhovor s Evou z relácie Extrémne Premeny (TV Markíza) o tom, čo zmenila v stravovaní a čo by odkázala ostatným, ktorí sa o redukciu hmotnosti pokúšajú.

Aké najväčšie dietetické chyby si robila pred vstupom do relácie?

Pred vstupom do relácie moja strava obsahovala o dosť viac tukov ako by mala. Hlavne, ak si uvedomíte, že lyžica oleja má takú energetickú hodnotu ako 2 kopčeky ryže. Ďalšou chybou bolo, že som mala sacharidy a bielkoviny v nesprávnom pomere.

“Tuky obsahujú veľa energie pri malom objeme. Často sa nachádzajú v strave vo forme, ktorú na tanieri nevidieť, ako napríklad olej. Ak chudneme, mali by sme si dávať pozor na príjem tukov, nakoľko aj malé množstvo môže značne zvýšiť energetickú hodnotu jedla. V reštaurácii napríklad vidíme, koľko máme na tanieri ryže alebo mäsa, ale odhadnúť množstvo tuku, ktoré je na tanieri vo forme oleja je problematické.”

Michal Páleník

Čo je to najdôležitejšie, čo si sa o strave naučila, alebo všeobecne čo ti najviac pomohlo?

Najdôležitejšie, čo som sa naučila je, že každá diéta je len chvíľková pomoc, lebo to nie je trvalá zmena stravovania. Preto po skončení diéty príde znovu priberanie, lebo sa človek vráti k pôvodnému stravovaniu. Teda ak chceme schudnúť natrvalo, aj zmena stravovania musí byť trvalá. Strava musí obsahovať všetky zložky bielkoviny, sacharidy, aj tuky. Ale nie je jedno v akom pomere. Ten pomer závisí aj od toho, či si práve dávame raňajky, obed či večeru.

Ďalej som sa naučila, aké dôležité je pre chudnutie dodržiavanie pitného režimu a dostatok spánku.

Planeat

Máte aj vy záujem o premenu a životnú transformáciu?

poďme na to

S čím so stravou si mala najdlhšie problém a s čím stále zápasíš?

So stravou som nemala problém, a to vďaka pestrému jedálničku s veľkým výberom receptov, ktorý mi Miško zostavil, a vďaka veľkej pomoci od mojej mamy, ktorá mi cez týždeň chystala stravu. Keď ma Miško začal učiť, ktoré potraviny sa v receptoch dajú navzájom zamieňať a v akom pomere, bol to priestor na improvizáciu, a z jedného receptu bolo zrazu niekoľko variácií.

Zato najväčší problém som mala s dodržiavaním pitného režimu, zabúdala som piť, niekedy ešte aj v kombinácií s nedostatkom spánku. Neverili by ste ako aj toto ovplyvňuje chudnutie. Ja som to zistila na vlastnej koži, keďže stravu aj cvičenie som dodržiavala. A veľký vplyv mal na mňa aj stres.

Aký je tvoj obľúbený recept z jedálnička?

Určite sú to špenátové lievance s kuracím mäsom. Úplne dokonalá chuť a príprava vám nezaberie viac ako 20 minút. Ja som tentoraz kuracie mäso nahradila jogurtovým dresingom, keďže som nemala chuť na mäso.

Špenátové lievance s kuracím mäsom a paradajkami

Obľúbený recept

2 paradajky (132 g)
1,5 misky špenátu (30 g)
3,5 PL ovsených vločiek (38,5 g)
2 slepačie vajcia (110 g)
2,5 PL bieleho jogurtu (max 1,8 % tuku) (50 g)
70 g kuracích pŕs
0,5 ČL olivového oleja (2,5 g)

Pokračovať ďalej

Čo by si poradila ľuďom, ktorí začínajú chudnúť v súvislosti so stravou, ale aj celkovo?

Každý kto chce schudnúť si musí najprv usporiadať hlavu. Musí si dať otázku, či je ochotný natrvalo zmeniť svoje návyky. Musí to naozaj chcieť a musí preto niečo urobiť. Ďalšia moja rada, aby ste neskúšali žiadne diéty, ktoré vás akurát povedú k jojo efektu.