Ovisnutá koža ako častý sprievodný jav chudnutia a starnutia
Nech hodí kameňom ten, kto pri naberaní a chudnutí nezaznamenal stratu elasticity a pružnosti kože aspoň na jednom mieste na tele.
Strata elasticity pokožky má u každého z nás iné prejavy. Niekto trpí tzv. “sloními ušami”, áno máme na mysli presne to trasúce sa čudo, ktoré sa prejaví pri každom náruživom mávaní rukami.
Iní trpia ovisnutou kožou v oblasti brucha, stehien či pŕs. A niekomu sa zrazu, čuduj sa svet, z ničoho nič začali tvoriť vrásky viac, ako by si želal.
Ak ťa zaujíma prečo prichádza k ovisnutiu kože a aké sú najčastejšie príčiny straty elasticity kože, pohodlne sa usaď a čítaj ďalej ⬇️
P.S. A prezradíme ti aj tipy ako zlepšiť pružnosť pokožky 😉
Tri dôležité fakty o koži
FAKT 1: Koža je najväčší orgán ľudského tela a jej elasticita a pružnosť sú kľúčové pre jej správnu funkciu a vzhľad.
FAKT 2: Elasticita kože znamená schopnosť pokožky roztiahnuť sa a následne vrátiť sa späť do pôvodného tvaru.
FAKT 3: Vieš, že koža sa skladá z 3 vrstiev a že elasticita kože je ovplyvnená obsahom elastínu a kolagénu?
Dobre, dobre, ak boli hodiny biológie tvoje obľúbené, tak to asi vieš. No ak patríš k tým, čo si občas na hodine zdriemli, možno ti tento fakt unikol a tak ti ho s láskou pripomenieme. 😉
Koža a jej zloženie
Epidermis (pokožka) – je vonkajšia vrstva kože, ktorá poskytuje ochranu pred vonkajšími vplyvmi.
Dermis (škára) – je stredná vrstva kože, kde sa nachádzajú kolagénové a elastínové vlákna (dva hlavné proteíny), ktoré zodpovedajú za elasticitu a pevnosť kože.
Hypodermis (podkožné tkanivo) – je najhlbšia vrstva kože, ktorá slúži ako zásobník energie a ochrana pre orgány.
Koža má dobrú schopnosť natiahnuť sa, no žiaľ so sťahovaním je to o niečo horšie. To čo nevieme ovplyvniť je štruktúra kolagénových vlákien, ktorú majú muži inú ako ženy.
Kolagénové väzby u mužov vyzerajú skôr ako sieťka zabezpečujúca menší výskyt nerovností na koži. Mužská pokožka je zvyčajne hrubšia a obsahuje vyššie množstvo kolagénu v porovnaní so ženskou pokožkou, čo z nej robí pevnejšiu a odolnejšiu. Muži tiež majú často nižší obsah podkožného tuku, čo môže mať taktiež vplyv na vzhľad vrások a pružnosť kože.
Naopak ženská pokožka je tenšia a obsahuje menej kolagénu ako mužská, čo s veľkou pravdepodobnosťou spôsobuje rýchlejší nástup viditeľných známok starnutia, najmä po menopauze, keď klesá produkcia estrogénu. Estrogén má veľký vplyv na elasticitu a hydratáciu pokožky, a jeho pokles spôsobuje stratu pružnosti a pevnosti.
TIP: Stratu estrogénu vieš čiastočne doplniť správnou a zdravou stravou a životosprávou. Strava bohatá na vlákninu, zdravé tuky (omega – 3 mastné kyseliny) a fytoestrogénové potraviny môžu podporiť zdravú hladinu estrogénu.
Potraviny, ktoré obsahujú fytoestrogény, sú najmä sója a výrobky z nej (napr. tofu, tempeh), ľanové a sezamové semienka, cícer, hrach, fazuľa a pod. Ide o rastlinné zlúčeniny napodobňujúce estrogén v tele. Ich účinok je slabší v porovnaní s hormonálnymi náhradami ale napriek tomu ti odporúčame ich zaradiť do svojho jedálničku.
No a nezabúdajme na cvičenie a vplyv stresu na naše telo. Aj tieto faktory dokážu ovplyvniť prirodzenú hladinu estrogénu v tele.
Najčastejšie príčiny straty elasticity kože
- Vek: Áno, je to bohužiaľ tak, s vekom dochádza u oboch pohlaví k poklesu produkcie kolagénu a elastínu, čo vedie k zníženiu elasticity.
- Slnečné žiarenie: Prílišné vystavovanie sa UV žiareniu spôsobuje degradáciu kolagénu, čo vedie k predčasnému starnutiu pokožky a tiež nadmerne vysušuje pokožku. No a nezabúdaj, že opaľovanie v solárku sem patrí tiež 🙂
- Strava: Zlá a nevyvážená strava, ktorej absentujú vitamíny C a E či proteíny.
- Hormóny: U žien estrogén hrá kľúčovú úlohu v udržiavaní kolagénu, zatiaľ čo u mužov sú zmeny v testosteróne menej výrazné.
- Fajčenie: Veľmi výrazne zhoršuje najmä stav pleti a jej elasticitu. Pretože zhoršuje hydratáciu pokožky, zabraňuje tvoriť telu vlastný kolagén a elastín a tiež zužuje cievky, ktoré odplavujú škodliviny z kožných buniek a privádzajú do nich potrebný kyslík a živiny.
- Veľký úbytok váhy