Príbehy

Mgr. Michal Páleník: „Cieľ bez plánu je len želanie.“

Mgr. Michal Páleník: „Cieľ bez plánu je len želanie.“ Naši odborníci

Funkcia: CEO a odborný garant programov

Špecializácia: obezita a športová výživa

Prečo sa venuješ práve výžive?

Fascinuje ma totiž, ako nesmierne sme závislí na strave, a ako veľmi jedlo ovplyvňuje náš život. 

Hovorí sa, že sme to, čo jeme, a je to pravda. Naše telo po najedení pretransformuje potravu na “stavebný materiál” a sme na svete. Wow. 

Prekvapuje ma ako málo si ako ľudia dávame záležať na tom, čo jeme. Ak má papagáj málo minerálov, začne obhrýzať skaly, aby ich získal. Mnohé zvieratá sú schopné vnímať nedostatok pre nich dôležitých látok v strave, a ak im niečo chýba automaticky to doplnia, aby sa cítili dobre a boli zdravé. Naopak, ak cítia, že niečo nie je dostatočne výživné, alebo zistia, že im to ubližuje, nezjedia to. Ako ľudia sme túto schopnosť dávno stratili.

O to viac potrebujeme pochopiť, čo je pre nás dôležité, a čo nám škodí. Strava ovplyvňuje množstvo zdravotných problémov a napriek tomu je verejnosťou vnímaná ako okrajová záležitosť ovplyvňujúca zdravie, či už fyzické, alebo mentálne.

A to chcem zmeniť.

Povedz našim čitateľom niečo viac o sebe

Volám sa Miško Páleník, mám 198 cm a moje obľúbené farby sú modrá, zelená a žltá 🙂

Rád plávam, fascinuje ma príroda a zbožňujem “dobre sa cítiť”. Toto dobre sa cítiť, resp. “well-being” sa akosi prirodzene stalo jednou z mojich životných hodnôt. V rámci môjho pracovného a odborného života sa snažím, aby sa dobre cítili aj ľudia okolo mňa. Pochopil som, že dobré vzťahy, zdravé telo, správne životné hodnoty a zdravý duch sú nevyhnutné pre to, aby sme boli šťastní.

S čím pomáhaš svojim klientom najčastejšie

Najčastejšie sa na mňa obracajú ľudia s prosbou schudnúť, prípadne zlepšiť športový výkon. Vnímajú ma predovšetkým ako odborníka, ktorý im pomôže so stravou. Po úvodnej anamnéze však mnohokrát zistím, že u klienta je problémov viacero, nie je to “len” strava. Snažím sa pozerať na ich život komplexne. Z toho dôvodu im radím nielen v oblasti stravovania (je to však gro činnosti) a pohybu, ale v spolupráci s kolegami aj v oblasti koučingu, liekového a suplementačného poradenstva, psychológie, spánku a iných oblastí. Niekde však treba vždy začať a nastavenie stravy a jedálnička býva zväčša hlavná oblasť, ktorej sa venujeme a ktorou začíname.

Čo pre teba znamená zdravý životný štýl?

Taký štýl života, pri ktorom sa cítim dobre vo vlastnom tele a neubližujem mu. Život, pri ktorom sa vyhýbam extrémom ako v strave, tak aj v pohybe a spánku. Život, pri ktorom vnímam svoje telo a “ducha” ako svoju súčasť a dávam im to, čo potrebujú. Nie to, čo by som chcel, aby potrebovali, čo písali v časopise o móde, alebo to, čo je najjednoduchšie.

Aký je pôvod myšlenky Planeat

Som veľkým nadšencom problematiky stravovania, ktorej som sa začal venovať už počas štúdia na Fakulte telesnej výchovy a športu na Univerzite Komenského (FTVŠ UK).

Krátko po ukončení štúdia som sa spolu so skvelým tímom pustil do vývoja nutričnej aplikácie určenej expertom pre manažment ich klientov. Cieľom bolo vytvorenie online aplikácie, ktorá bude odborníkom pri zostavovaní jedálnych lístkov významne šetriť čas, aby svoj čas mohli venovať svojim klientom a aspektom dôležitým pre vyriešenie ich problémov napríklad s obezitou alebo inými zdravotnými problémami.