Príbehy

Michal Páleník – Cieľ bez plánu je len želanie

Michal Páleník – Cieľ bez plánu je len želanie Naši odborníci

CEO a odborný garant programov Planeat. Michal je odborník na výživu a životosprávu známy aj z relácie Extrémne premeny Slovensko. V Planeat sa spolu s kolegami venuje udržateľnému riešeniu nadváhy a obezity. V minulosti spolupracoval aj so športovcami ako Dominika Cibulková a Veronika Velez-Zuzulová. Je tiež spoluzakladateľom a členom správnej rady Slovenskej asociácie pre výživu a prevenciu a členom Slovenskej obezitologickej asociácie.

Miško, povedz nám niečo viac o sebe

Volám sa Mišo Páleník, mám 198 cm 🙂 Úvod by sme mali. 

A teraz naozaj – mám rád pohyb, plávam, fascinuje ma príroda a zbožňujem “dobre sa cítiť”. Toto dobre sa cítiť, resp. well-being sa akosi prirodzene stalo jednou z mojich životných hodnôt. V rámci môjho pracovného a odborného života sa snažím, aby sa dobre cítili aj ľudia okolo mňa. Pochopil som, že dobré vzťahy, zdravé telo, správne životné hodnoty a zdravý duch sú nevyhnutné pre to, aby sme boli šťastní.

Čo je tvoje obľúbené jedlo? 

Losos v trúbe s citrónom a rajčinami, buď s batátmi alebo zemiakmi v šupke a k tomu nejaká zeleninka, fazuľové lúsky.

Aká je tvoja najobľúbenejšia ingrediencia? 

Paradajkový pretlak, ale taký echt, že podrtené paradajky. Môžeš to dať do cestovín, do omáčky na mäso. Je to šťavnaté, má to veľa energie a ešte je to aj zdravé.

Aká je tvoja najobľúbenejšia sladkosť? 

Najobľúbenejšia sladkosť z koláčov je to asi krémeš, nemám rád také tie tortové. A z takých bežných vecí, obyčajná horká čokoláda je pre mňa že top.

Máš aj jedlo, čo ti vyslovene nechutí?  

Čo mi robí, že nechuť, sú mliečne polievky, kedy je tam taký ten „povlačik“. Ďakujem, neprosím. 🙂

Aké sú 3 najdôležitejšie zásady pri chudnutí od Miška Páleníka? 

  1. Poriadne sa zamyslí, či je cieľ naozaj schudnúť alebo je za tým niečo iné. Úprimne si to povedať, že prvá zásada je byť k sebe úprimná. Je to veľmi dôležité, veľmi ťažké a málokto to robí. Je to strašne príjemné a oslobodzujúce, keď sa nemusíme sami klamať.
  2. Druhá vec je sparing, parťák, prostredie. Či chceš či nechceš si priemerom 5 až 10 ľudí, s ktorými sa stretávaš a oni do veľkej miery ovplyvnujú to, ako sa ty budeš cítiť, správať. To znamená aj chudnúť. Keď chceš zmeniť seba zmeň okolie, alebo sa mu snaž vysvetliť, že toto je pre teba dôležité, tvaruj ho.
  3. Strava je na začiatku chudnutie 70% úspechu ale veľmi dôležitý je aj pohyb. Ak sme schopní udržať tú pohybovú aktivitu dlhodobo je to kľúčové aj kvôli mentálnemu hľadisku a zdravotnému hľadisku. Takže nechudn len stravou, ale zapoj aj pohyb.

Nová séria Planeat Premena, už čoskoro. Tento raz ťa bude Miško Páleník sprevádzať tvojou premenou spolu s Marošom Krivosudským. Sleduj náš profil, začíname od októbra.

Čo obdivuješ na ľudoch, ktorí chudnú – resp. aká črta alebo vlastnosť je podľa teba dôležitá pri dosiahnutí cieľov?

Vytrvalosť. Koľkokrát sa dokážu postaviť a znova to vyskúšať a to často aj napriek predchádzajúcim negatívnym skúsenostiam.

Čo pre teba znamená zdravý životný štýl?

Taký štýl života, pri ktorom sa cítim dobre vo vlastnom tele a neubližujem mu. Život, pri ktorom sa vyhýbam extrémom ako v strave, tak aj v pohybe a spánku. Život, pri ktorom vnímam svoje telo a “ducha” ako svoju súčasť a dávam im to, čo potrebujú. Nie to, čo by som chcel, aby potrebovali, čo písali v časopise o móde, alebo to, čo je najjednoduchšie.

Prečo sa venuješ práve výžive?

Fascinuje ma totiž, ako nesmierne sme závislí na strave, a ako veľmi jedlo ovplyvňuje náš život. 

Hovorí sa, že sme to, čo jeme, a je to pravda. Naše telo po najedení pretransformuje potravu na “stavebný materiál” a sme na svete. Wow. 

Prekvapuje ma ako málo si ako ľudia dávame záležať na tom, čo jeme. Ak má papagáj málo minerálov, začne obhrýzať skaly, aby ich získal. Mnohé zvieratá sú schopné vnímať nedostatok pre nich dôležitých látok v strave, a ak im niečo chýba automaticky to doplnia, aby sa cítili dobre a boli zdravé. Naopak, ak cítia, že niečo nie je dostatočne výživné, alebo zistia, že im to ubližuje, nezjedia to. Ako ľudia sme túto schopnosť dávno stratili.

O to viac potrebujeme pochopiť, čo je pre nás dôležité, a čo nám škodí. Strava ovplyvňuje množstvo zdravotných problémov a napriek tomu je verejnosťou vnímaná ako okrajová záležitosť ovplyvňujúca zdravie, či už fyzické, alebo mentálne.

A to chcem zmeniť.

A čo ťa na tvojej práci najviac baví?

Ten pocit keď vidíš toho človeka, že žiari. Źe sa „nemusíš“ spýtať či je spokojnejší, ako mu to ide, aké sú výsledky. Príde do miestnosti a vidíš, že je dobre. A keď je zle, tak to zle je čoraz menej často. A naopak čoraz častejšie prichádza do miestnosti a už si „nepotrebujeme“ povedať, už vidíme, že to ide dobre.

Kedy si si povedal, že expert na výživu je to, čo chceš robiť? 

Vždy som chcel robiť niečo zmysluplné, čo nie je akokeby len také to podnikanie, že kúpiš a predáš za drahšie, bez zmyslu, že jediný učel je zarábať peniaze. Chcel som robiť niečo, čo ráno vstanem a mám fakt dobrý pocit. Vždy som mal rád prácu s ľuďmi a videl ten výsledok, keď sú ľudia šťastní a pomôžeš im reálne, takže je to taká satisfakcia.

Začal som s tým, že som pomáhal životosprávou a chudnutím formu pohybu, ako tréner a postupne som pochopil, že to nie je len o pohybe a strave, ale aj o mentálnej hygiene. Úplne som sa do mojej práce ponoril a venoval jej množstvo času. Nechcel som totiž pomáhať iba jednotlivcom, chcel som nájsť riešenie, ktoré bude pomáhať tisícom. Takže preto. Rád pomáham ľuďom.

S čím pomáhaš svojim klientom najčastejšie

Najčastejšie sa na mňa obracajú ľudia s prosbou schudnúť, prípadne zlepšiť športový výkon. Vnímajú ma predovšetkým ako odborníka, ktorý im pomôže so stravou. Po úvodnej anamnéze však mnohokrát zistím, že u klienta je problémov viacero, nie je to “len” strava.

Snažím sa pozerať na ich život komplexne. Z toho dôvodu im radím nielen v oblasti stravovania (je to však gro činnosti) a pohybu, ale v spolupráci s kolegami aj v oblasti koučingu, liekového a suplementačného poradenstva, psychológie, spánku a iných oblastí. Niekde však treba vždy začať a nastavenie stravy a jedálnička býva zväčša hlavná oblasť, ktorej sa venujeme a ktorou začíname.

Aký je pôvod myšlienky Planeat

Som veľkým nadšencom problematiky stravovania, ktorej som sa začal venovať už počas štúdia na Fakulte telesnej výchovy a športu na Univerzite Komenského (FTVŠ UK).

Krátko po ukončení štúdia som sa spolu so skvelým tímom pustil do vývoja nutričnej aplikácie určenej expertom pre manažment ich klientov. Cieľom bolo vytvorenie online aplikácie, ktorá bude odborníkom pri zostavovaní jedálnych lístkov významne šetriť čas, aby svoj čas mohli venovať svojim klientom a aspektom dôležitým pre vyriešenie ich problémov napríklad s obezitou alebo inými zdravotnými problémami.

Dnes Planeat funguje pre všetkých, ktorí chcú schudnúť. Čiže áno, úplne pre všetkých. V ponuke máme online jedálničky, 8-týždňový online program Premena, jedálničky alebo osobné programy vyskladané našimi výživovými poradcami na mieru. V prípade ťažších diagnóz máme kontakty na externých odborníkov, radi pomôžu.