Príbehy

Ako si užiť vianočné sviatky bez zbytočného priberania

Ako si užiť vianočné sviatky bez zbytočného priberania Žiť zdravo

Vianočné prejedanie by sme mohli označiť za celosvetový fenomén, ktorý sa týka väčšiny z nás. Paradoxne to má veľký súvis s tým, že konečne po celom roku sa hodíme do pohody, spomalíme a doprajeme si dobré jedlo a pitie. Predsa sú Vianoce 🙂

Ako sa však hovorí, každá minca má dve strany:

Na jednej strane je skvelé, že sa hodíme do pohody a s ovládačom v ruke sa rozvalíme pred televíziu. Vyložíme si nohy na stôl, vďaka čomu dostaneme v zápätí jeden výchovný pohlavok s upozornením, že nohy na stôl predsa nepatria a presunieme si nohy na taburetku. Celá rodina je opäť spokojná a konečne môžeme začať sledovať naše obľúbené vianočné filmy a relácie.

Na druhej strane to znamená, že náš bežný kalorický výdaj sa značne zníži, vzhľadom na to, že  aj naša celodenná aktivita sa značne obmedzila. Z pôvodného pracovania, nakupovania, upratovania a podobne nám ostane fyzická aktivita v podobe chôdze z gauča do kuchyne pre nejakú tú dobrotu, dve, desať a späť.

Na jednej strane je skvelé, že si konečne po celom roku doprajeme to, čo máme radi a na čo máme chuť. A že cez vianoce máme chuť na všetko. Vyprážaný kapor s domácim zemiakovým šalátom, údené mäsko s .. no s čím iným ako domácim zemiakovým šalátom 😛 Rôzne šunky, syry, dobroty a v neposlednom rade domáce vianočné pečivo. Veľa vianočného pečiva.

Veď sa na to celý rok tešíme a aj si zaslúžime, no nie? A my hovoríme áno, zaslúžime. Ale… 

No na druhe strane to znamená, že náš kalorický príjem sa môže bez väčšej námahy zvýšiť až  o 100%. Zvýši sa interval jedenia, pretože na každom kroku striehne nejaká maškrta. Zvýši sa aj kalorická hodnota jedla, pretože tradičné vianočné recepty nepatria zrovna do fit kategórie. V neposlednom rade sa častokrát zvýši aj konzumácia alkoholu. No a v spojení s ním to nemusí byť zvýšenie kalorií už “iba“ o 100% ale rovno aj o 200%.

Na jednej strane je skvelé, že spomalíme a vypustíme všetky starosti a povinnosti. Na chvíľu si dáme voľno aj od toho cvičenia a tréningov, a doprajeme si naozaj čas len pre seba. 

No na druhej strane, čím dlhšie si takéto voľno dáme, o to ťažšie sa nám do bežného života môže vracať. Akonáhle na dlhšie obdobie vypadneme z nášho “režimu“, nakopnutie sa späť môže byť oveľa ťažšie, ako si možno myslíme. Do toho nejaká ta ,,depka“ z čísla na váhe, ktoré ukazuje o päť kilogramov viac, ako to bolo pred dvoma týždňami a máme tu štart do nového roka ako z rozprávky.

Prosím pozor, týmto nechceme nikoto zbytočne strašiť a už duplom nechceme, aby ste počas vianočnej večere mali na tanieri suchý zemiak s tuniakom vo vlastnej šťave. Doprajte si, oddychujte a dajte si aj tie neskutočne dobré vianočné koláčiky. Ale všetko s mierou 🙂

Tri tipy ako prežiť vianoce tak, aby bol vlk sýty aj ovca celá 

Fyzická aktivita:

Počas sviatkov máme na seba množstvo času, ktorého časť by sme mali venovať akejkoľvek fyzickej aktivite. Neznamená to, že musíte v 30 cm snehu odbehnúť maratón a ukončiť ho skokom do zamrznutého jazera. Úplne stačí prechádza v prírode, kde si môžete postaviť snehuliaka a v prípadne, že ste z Bratislavy a okolia tak blatuliaka.

Zacvičte si doma s vlastnou váhou alebo sa choďte von sánkovať, či guľovať. Každá aktivita sa počíta a je ideálnou voľbou, ako kompenzovať väčšie množstvo skonzumovaného jedla 🙂  

Rozloženie síl a plánovanie:

Skúste si predom naplánovať, čo a kedy budete jesť. Kľudne si zľahka navýšte svoj kalorický príjem a poobede sa čo? Správne, chodte sa prejsť a Ideálne do prírody. Týmto spôsobom si dokážete udržať nie len svoj kalorický príjem pod kontrolou, ale poďakuje sa vám aj vaše trávenie, ktoré nedostane zbytočne na frak.

Bonus? Skvelá nálada nie len na začiatku, ale aj počas sviatkov a dlho po nich. Pretože tento raz nezačínate nový rok s pretekárskym bruškom. Hovoríte si prečo pretekárske? No pretože preteká cez opasok 😀 

Skúste recepty pripraviť tak trošku inak:

Vianočné recepty a jedlá majú pre každého z nás inú chuť. Každý vyrastal na trochu inom zemiakovom šaláte, kapustnici alebo vianočnom pečive. Naše recepty sú na tom veľmi podobne. Stále sú to tie pravé vianočné recepty, ktoré sú chuťovo mierne odlišné ale zdravšie a nutrične vyváženejšie. Najlepšie na nich však je, že vám vedia pomôcť, aby ste po sviatkoch nemuseli mať výčitky svedomia z množstva skonzumovaného a nezdravého jedla. Užiť si sviatky nemusí nevyhnutne znamenať pribrať na váhe.

Vyskúšať môžete náš skvelý a jednoduchý recept na domáce vianočné cookies s arašidovým maslom, ktoré si zamilujú ako deti, tak aj dospeláci.

 

Vianočné cookies s arašidovým maslom

Obľúbený recept

200 g ovsených vločiek
100 g arašídového masla
50 g horkej čokolády
50 g sušených brusníc
1 čl perníkového korenia
2 ks väčšieho banánu

Pokračovať ďalej

Planeat

Máte aj vy záujem o jedálniček na mieru?

poďme na to