Zdravé chudnutie = zmena stravovacích návykov, o ktorých hovoríme stále. Aj teraz. V žiadnom prípade by sme však nemali zabúdať aj na pohyb! Či už sa jedná o beh, silový tréning alebo je to “iba obyčajná“ a častokrát podceňovaná chôdza.
Zdravé chudnutie = zmena stravovacích návykov, o ktorých hovoríme stále. Aj teraz. V žiadnom prípade by sme však nemali zabúdať aj na pohyb! Či už sa jedná o beh, silový tréning alebo je to “iba obyčajná“ a častokrát podceňovaná chôdza.
V prvom rade ťa nikto nenúti chodiť v podzemnej garáži, aby ťa náhodou niekto nevidel. Áno, v takom prípade to nemusí byť zrovna zážitok na celý život. Chodiť môžeš kdekoľvek. V centre svojho mesta, na sídlisku, v parku, alebo sa vyberieš do lesa a tam… tam je to krása sama o sebe. Miesto na prechádzku si môžeš vybrať, ktoré len chceš a to je na chôdzi to najkrajšie 😊
Výhody chôdze:
Príklad si uvedieme na 68 kg vážiacej žene. Volajme ju napríklad Judita. Naša Judita beháva. Nie ani tak preto, že by ju to nejak extra bavilo, ale preto, že pri behu páli potrebné kalórie. Judit beháva 3x týždenne po 6 km, čo nám s použitím ľahkej matematiky robí spolu 72 odbehnutých kilometrov mesačne. No a vďaka týmto 72 odbehnutým kilometrom, Judit spáli krásnych 5 500 kalórií.
Táto naša Judit má kamarátku Broňu. Broňa naopak nikdy nemala v obľube beh, ale za to rada chodí. Vážia úplne rovnako, spolu 136 000 gramov. Zasa tá matika, už sa trošku predvádzame. 😁 Späť k Broni. Aj keď nebeháva, dodržuje odporúčaný denný počet krokov, čo je podľa WHO zhruba 10 000. Broňa svojou chôdzou prejde mesačne 220 km, čo znamená, že spáli viac ako dvojnásobok kalórií oproti Judite. Zhruha 11 500 kcal. A to už se vyplatí Horste!
Čo z toho vyplýva? Nebuď ako Judit! Nebuď ako Broňa. Buď Brudit!! Kombinácia oboch. Pretože každá z nich má niečo do seba. Beh je aeróbna aktivita, čo znamená, že trénuješ najmä respiračný a kardiovaskulárny systém. Čiže srdce a cievy. Pri chôdzi síce nedosahuješ rovnako vysoké tepovky ako pri behu, no nehrozí ti pri nej skoro žiadne riziko zranenia sa, má množstvo podobných benefitov ako beh (posilňuje imunitu, prispieva k lepšej nálade, podporuje trávenie), a spaluješ pri nej veľmi slušný počet kalórií. 🙂
Áno, spáliš viac, ale maximálne tak peňazí na recepcii za vstup, ionťák, ktorý vlastne ani nepotrebuješ a na konci za jednu šmakovú proteínovú tyčinku. Bravo. No ak sa na silový tréning pozrieme z pohľadu spálených kalórií a porovnáme ho s chôdzou, tak rozdieľ nie je vôbec veľký. Uvedieme si jeden príklad na našej Brudit.
Brudit sa vybrala na prechádzku v priemernom tempe cca 4 km za hodinu (pomalšia rýchlosť, žiadny hrot), a za 60 minút spálila zhruba 200 kcal. Na druhý deň išla do fitka, kde si dala ľahší silový tréning. Za rovnaký čas Brudit spálila zhruba o 50 kalórií viac, teda okolo 250 kcal.
Necháp nás prosím zle, v žiadnom prípade nehovoríme, že fitko je na prd, a že by si tam mala prestať chodiť. Silový tréning je skvelá vec, vďaka ktorej buduješ svalovú hmotu, ktorá zasa zvyšuje tvoj pokojový energetický výdaj, funguje ako prevencia a liečba bolestí chrbta, alebo ako prevencia pred vznikom cukrovky 2. typu. Toto všetko je iba hŕstka benefitov, ktoré ti silový tréning prináša. Preto ešte raz zdôrazňujeme, že silový tréning je super!
Samozrejme, že silovým tréningom dokážeš spáliť aj oveľa väčšie množstvo energie, ako uvádzame v príklade. Záleží to však od množstva rôznych faktorov, ako sú napríklad stavba tela a teda množstvo svalovej hmoty, celkový odcvičený čas (do ktorého sa neráta vykecávanie s kamarátkou/om a fotenie sa v zrkadle) a hlavne intenzita daného tréningu.
Z toho dôvodu sme porovnávali mierne tempo chôdze s miernou intenzitou silového tréningu. Ak sa bavíme o naozaj plne využitom čase v posilňovni, ku ktorému prirátame vysoko intenzívny tréning tak áno, pokojne môžeš dosiahnuť oveľa vyššie čísla spálených kalórií. Na druhej strane, toto isté platí aj pri chôdzi. Stačí, ak nepôjdeš priemerným tempom 4 km/h, ale 6.5 km/h. Namiesto klasickej chôdze si zvolíš mierne prevýšenie a stúpanie, alebo ak sa rovno vyberieš na turistiku do lesa, v ktorom ťa čaká vyslovene členitý terén s vysokým prevýšením. Zrazu sa ti z “obyčajnej chôdze“ stáva kvalitný tréning s podstatne vyšším počtom spálených kalórií.
No a druhá vec sú už spomínané hodinky.
Smartwatchky, múdre hodinky alebo športtestery, sú skvelým pomocníkom pri tréningu. Či už ako evidencia tréningov s ich podrobným rozborom, športová komunita, ktorú má skoro každá značka okolo seba vytvorenú, alebo ako orientačný prehľad spálených kalórií, čo je zároveň aj určitá forma motivácie. Slovo orientačný, by sme však radi zdôraznili.
Aktuálne máme na trhu obrovské množstvo rôznych výrobcov rôznych športtesterov, ktoré majú relatívne presné snímače. Na druje strane na trhu je aj množstvo takých, ktoré až tak presné, už nie su. Väčšinou sa to premieta aj do výslednej ceny daných hodiniek. Stále však treba brať na vedomie, že žiadny športtester nie je stopercentne presný a v niektorých prípadoch, sa výsledné číslo spálených kalórií môže líšiť od reality až o 20 %.
Na koniec si môžeš pozrieť, koľko kalórií spáli Brudit za hodinu, keď sa rozhodne, že vyskúša aj inú pohybovú aktivitu