Príbehy

Dôležitosť pravidelného stravovania

Dôležitosť pravidelného stravovania Redukcia hmotnosti

Prečo je tak dôležité pravidelné stravovanie?

Pokiaľ naše telo vie, čo pravidelne dostáva, vie sa na to prispôsobiť. Či už na enzymatickej, hormonálnej a inej úrovni. 

Zjednodušene povedané, vie predikovať čo dostane, tým pádom viem kedy na mňa príde hlad. Naopak, ak telu nastavíme stabilnú frekvenciu jedál, a z nejakého dôvodu mu ho prestaneme dávať,  doslova si ho časom začne vyžadovať, pretože už bude na to zvyknuté.

Ako často by sme sa mali denne stravovať?

Ideálna frekvencia jedávania je 3 až 5 krát denne, v závislosti od toho, čo vám vyhovuje. Ak už jedávame napríklad jeden až dvakrát denne, vzniká problém. Jedlo sa trávi zhruba do 6-tich hodín do takej miery, že začíname pociťovať hlad, a tým pádom by sme neboli schopní pokryť našu celodennú potrebu. Boli by sme hladní, rovnako by nám klesla hladina cukru, čo je jeden zo signálov, ktoré vyvolávajú hlad.

Určití športovci si môžu dovoliť jedávať aj 6-krát denne, ale tí tomu maju prispôsobený celý svoj denný režim. Musia to byť menšie porcie a ľahšie stráviteľné jedlá. 

Ak my bežní ľudia jedávame viac ako 5-krát denne, nie je to zväčša ideálne. Telo v takomto prípade musí stále niečo tráviť, a tým pádom je zvýšený nárok na tráviaci systém. Telo skrátka potrebuje aj oddychovať, regenerovať, nie stále niečo tráviť.

Ak sa napríklad kombinuje príliš časté stravovanie s intenzívnymi tréningami, môže sa tým zvýšiť priepustnosť čriev pre niektoré látky a do krvi sa dostane niečo, čo tam nemá byť. Takýto stav môže viesť až k imunitným reakciám a zdravotným problémom.

Kedy po zobudení je dobré sa prvýkrát najesť, a naopak, kedy naposledy?

Pokiaľ sa rozprávame o chudnutí, v princípe je dôležité, koľko energie príjmeme a koľko vydáme. Či to bude v jednom jedle alebo v desiatich, nie je až tak podstatné.

Ľudia vedia schudnúť, aj keď neraňajkujú, alebo ak jedia iba jedno jedlo za deň. No za mojich 10 rokov praxe si nespomínam, aby pri takom režime si niekto aj požadovanú hmotnosť udržal. Prečo?

Pretože jedna vec je schudnúť, a druhá vec je počas dňa nebyť hladný. Pokiaľ jedávame iba raz denne, hlad sa skôr či neskôr dostaví, keďže jedlo sa vytrávi do 6 hodín.

Prečo sú raňajky dôležité?

Čo sa týka raňajok, je dobré začať s nimi, pretože po celom večeri máme vyčerpané zásoby cukru pre mozog. Tieto zásoby sa počas večera minú, keďže ich máme načerpané ešte z prechádzajúceho dňa, a ráno už sú veľmi nízke. 

Ak ráno dočerpáme cukor pre mozog (glukózu), napríklad v komplexných sacharidoch (celozrnné pečivo, vločky, palacinky alebo lievance z celozrnnej múky a podobne), vieme lepšie fungovať, lepšie sa sústrediť a nie sme takí unavení.

Za aký čas po zobudení, je dobré sa najesť?

Nikde nie je napísané, že okamžite po zobudení musíme spraviť nálet na chladničku. Zhruba do pol hodiny po zobudení, už má väčšina z nás tráviaci trakt pripravený na konzumáciu tuhšej stravy, bez toho aby to v nás vyvolalo tráviace ťažkosti. Pokojne môžeme začať pohárom čistej vody, a potom o niekoľko minút začať jesť klasické jedlo.

V prípade, že máme po raňajkách naplánovanú aktivitu, odporúčam si pripraviť ľahšie stráviteľné jedlo. Napríklad vločky alebo celozrnná kaša s ovocím, tvarohom a jogurtom a podobne. Čím je jedlo sladšie, tekutejšie a teplejšie, tým rýchlejšie sa nám vytrávi.

Pokiaľ ideme do práce a vieme, že ďalšie naše jedlo bude až obed, je dobré si pripraviť sýtejšie ranajky. Napríklad vajíčka s celozrnným pečivom a zeleninou.

Ak nemáte vo zvyku raňajkovať, rovnako odporúčam ľahšie stráviteľné jedlo, prípadne len kus ovocia. Začnite postupne a v malých porciách.

Kedy by sme mali jesť posledné jedlo dňa?

Najneskôr by sme mali jesť zhruba 2 až 4 hodiny pred spánkom. Samozrejme záleží, ako tažko strávitelné jedlo sme mali, a takisto zavísí od energetickej hodnoty, akú jedlo malo. K večeru by sme mali jedávať menej energie a menší objem jedla ako na obed.

Nesúvisí to vyslovene s priberaním alebo chudnutím, ale pretože tráviaci trakt potrebuje odpočívať a regenerovať, a to nevie, pokiaľ ho zaťažujeme veľkým, ťažko stravitelným a vysokoenergetickým jedlom. 

Planeat

Chcete aj vy zhodiť kilá vďaka personalizovaným receptom?

Áno, chcem