Príbehy

5 zaručených tipov ako sa stravovať počas Veľkej noci

5 zaručených tipov ako sa stravovať počas Veľkej noci Žiť zdravo

Ak sa bližšie pozrieme na rokmi zaužívané tradície, je tu jeden zvyk, ktorý majú Veľká noc spolu s Vianocami spoločný. Jedlo a pitie. Aby sme boli presní, veľa jedla a veľa pitia. Asi je jasné, že sa tu nebavíme zrovna o čaji a nízkotučných jogurtoch. 🙂

Ešte takto na úvod ti chceme povedať, že určite je dobré raz za čas vypnúť, dopriať si a uvoľniť nielen telo, ale aj myseľ. Ak plánuješ sviatky s rodinou spojené s návštevami, alebo máš pred sebou dovolenku – naše odporúčanie znie jednoznačne: DOPRAJ SI. Avšak prosím, s mierou.

Ako sa mám teda stravovať počas veľkonočných sviatkov s mierou? 

1. Naplnánuj si svoj deň

Toto je jedna z najkľúčovejších vecí pre udržanie kontroly nad sviatočnými kalóriami. Dopraj si údené s horčicou a chrenom, daj si aj kúsok barančeka, ale maj prehľad nad tým, kedy a koľko. Ak si dáš takéto jedlo jedenkrát za celé sviatky absolútne nič sa nestane. 🙂 Naozaj. 

2. Pridaj na stôl zeleninu a ovocie

Je však veľmi pravdepodobné, že to nebude len jedno jedlo. Práve pojedanie drobných dobrôt počas víkendu spôsobuje celkom veľký rozdiel v prijatých kalóriách. A teda áno, je rozdiel ak celý deň pojedáš korbáčiky a koláčiky, alebo si dopraješ pár kúskov ovocia a zeleniny. Zeleniny môžeš dokonca zjesť toľko, koľko len chceš. Zároveň sa ňou hydratuješ a vďaka vysokému obsahu vlákniny aj zasycuješ. Mrkni aké percento vody obsahujú: 

  • uhorka 96% vody
  • paradajka 95% vody
  • jablko 86% vody

3. Nepreháňaj to s údeninami

Napriek tomu, že mnohí znás o tom nechcú ani počuť, faktom je, že ultraspracované potraviny – údeniny ako sú klobásky, párky, šunky, ale aj slanina sú karcinogén prvého stupňa. Čo znamená, že sú na úrovni cigariet alebo azbestu. Preto je veľký rozdiel, či spapáš jedno koliesko klobásy, alebo si dáš celú nožičku. A to neotvárame tému o tukoch, ktoré majú údeniny na rozdávanie. 

Alebo vlastne prečo nie. Zoberme si pre príklad jednu klasickú, cca 120g klobásku. V nej sa síce nachádza zhruba 20 gramov bielkovín, tie máme radi, ale zároveň aj 40 gramov tuku (nie toho dobrého a zdravého). Čo predstavuje pri priemerne vážiacej žene (napr. 70 kg) viac ako polovicu jej odporúčaného denného príjmu tuku. Sečteno – podtrženo“ sa vo výsledku dostávame na chrumkavých 435 kalórií, ku ktorým si ešte treba prirátať nejakú tú horčicu a chleba. 

No veď to prirátajte, nie?

V poriadku, vaše prianie je nám rozkazom.
Čiže: 435 kcal klobáska + porcia plnotučnej horčice za 30 kcal + jeden silnejší kúsok bieleho chlebíka za cca 150 kcal = viac ako 600 kalórií (presne 615 kcal) z jednej veľkonočnej klobásky. Alebo presnejšie z jedného jedla, ktoré je chudobné na minerály, vitamíny a vlákninu, a naopak bohaté na tuky a energiu. 

Takže? Asi predsalen tie údeniny nemusia tvoriť gro tvojho taniera, však?

4. Vyhni sa aj alkoholu

A dá sa to vôbec?
Asi to nebude úplne najjednoduchšia úloha, no čítaj ďalej. 

Vieš čo má spoločné alkohol a údeniny?… Presne tak, oboje sú karcinogén prvého stupňa a oboje v sebe skrývajú veľké množstvo energie. Ak si teda pre zaujímavosť k nášmu klobáskovému menúčku, prirátame jedno pivko (počítajme desinku, nechceme sa predsa hneď opiť) za 180 kcal + ešte jedno poldeci za cca 100 kcal, suma sumárum sme zhruba na 900 kalóriách, čo je znovu viac ako polovica kalorického príjmu priemernej ženy. A to sme ešte len pri prvej návšteve.

Ak to teda zhrnieme, v ideálnom svete by sme nemali požívať alkohol, ani jedávať ultra spracované údeninové výrobky – údeniny. Všetkého veľa škodí množstvo robí z jedla liek alebo jed. Vieme však aká je realita a preto hovoríme, že je veľmi dôležité nájsť rovnováhu. 🙂

5. Nezabúdaj na pohyb

Ak oslavuješ veľkonočné sviatky tou klasickou cestou tak vieš, že prípravné práce, ktoré majú na starosti ženy, sú častokrát fyzicky náročné a vďaka nim spália slušný počet kalórií. Muži majú v tomto období tiež celkom nakrokované, keďže počas návštev väčšinou dosť nachodia.

Avšak pohybu (ak ti to zdravie dovoľuje) nie je nikdy dosť a preto pridaj počas veľkonočných sviatkov aj prechádzku na čerstvom vzduchu a máš vyhrané. Ak niekde cestuješ, veríme že pohybu máš viac než dosť. Vyskúšaj si požičať bicykel alebo nasaď tenisky a prebehni sa po okolí. Nielen spoznáš viac lokálnych zákutí, ale aj spáliš nejakú tú káloriu navyše a môžeš si dopriať veľkonočnú dobrotu. 🙂

Prajeme krásne a nízkokalorické sviatky.

Planeat

Máte aj vy záujem o životnú premenu?

poďme na to