Toto je jeden veľký omyl, s ktorým sa často stretávame. Ak máš strach, že sa tvoje chudnutie počas choroby zastavilo, máme pre teba dobrú správu. Nie je to tak.
Toto je jeden veľký omyl, s ktorým sa často stretávame. Ak máš strach, že sa tvoje chudnutie počas choroby zastavilo, máme pre teba dobrú správu. Nie je to tak.
Uvedieme si jeden príklad
pri zvýšenej telesnej teplote o 1 stupeň celzia stúpa aj tvoj pokojový energetický výdaj. Podľa rôznych štúdií od 7-13%, čo znamená, že pri príjme 1600 kcal denne je to navýšenie zhruba o 112 – 208 kcal.
To však neznamená, že máš nabehnúť do obchodnu pre kriedu a začať ju lízať, aby si ochorela a spalovala viac energie. 😀 Narážame na to, že počas choroby tvoje telo automaticky zvyšuje svoj pokojový energetiký výdaj a tým pádom, tak trošku nahrádza aspoň časť spálených kalórií fyzickou aktivitou.
Ber to prosím ako príklad a nie návod, ako sa vyhnúť pohybovej aktivite a pritom spaľovať kalórie. Telo má počas choroby hlavne oddychovať!
Navyše, pri ochorení nám zväčša veľmi nešmakuje, pretože telo sa sústredí na boj s chorobou a nie na trávenie. Ak mu chceš pomôcť, zameraj sa na potraviny, ktoré sa ľahko trávia a sú bohaté na vodu, vitamíny a minerály.
Medzi tieto potraviny patrí:
napríklad toto jednoduché a vitamínmi a minerálmi nabité smoothie z 2 ks pomarančov, ktoré sú bohaté na vitamín c , pridaj 1 čl škorice (zmierňuje opuchy a zabraňuje zápalom), trošku zázvoru, ktorý je univerzálny pomocník pri boji s chorobou (zhruba 1×1 cm), a nakoniec konopné semienka, ktoré sú bohaté na zinok.
Vuala, recept na protichorobné smoothie “jak lusk!!“
Ani počas bežného dňa a v prípade choroby to platí dvojnásob. Práve vtedy ich tvoje telo potrebuje prijať vo zvýšenej miere. Najmä vodu, prípadne zázvorový a šípkový čaj. Pri horúčke telo stráca viac tekutín, zvyšuje vyplavovanie odpadových látok najmä močom, a pretože voda pomáha aj s transportom živín do buniek, pomáha tak aj imunitnému systému.
Wasser ist besser!
Ja si zacvičím, nech sa viac vypotím!
Výborný nápad! Ideálne ešte v neopréne a plutvách. Nie, toto prosím určite nerob. Pohybová aktivita pri ochorení má byť minimálna! Ešte raz pripomíname, že telo potrebuje oddychovať.
Ak sa bojíš o svaly, nemusíš. Po 7 dňovej chrípke ti neodpadne biceps, ani sa rapídne nezníži tvoj výdaj stratou svalového tkaniva. Ak už ochorieš tak nezaťažuj telo prácou ani myslením. Počúvaj svoje telo, keď ti hovorí, že potrebuje relax.
Síce neubehol ani týždeň, ale dnes mi je už konečne lepšie a ide sa makať!
Ani toto zrovna neodporúčame. Telu by si mala nechať v kľudovom režime ešte dva týždne a určite sa odporúčame vyhnúť intenzívnym pohybovým aktivitám.
Ak už ťa žerú mrle (nebojs sa, aj my to poznáme), začni s menej náročným pohybom. Ideálna je prechádzka alebo ľahšia jóga. Dopraj telu priestor na zotavenie, pretože v opačnom prípade si ho veľmi rýchlo vypýta samo. Mysli na to, že je stále oslabené a tým pádom náchylnejšie na ďalšie ochorenie.