Príbehy

Pomaly ďalej zájdeš

Pomaly ďalej zájdeš Žiť zdravo

Ľudia majú všeobecne jednu “krásnu“ vlastnosť. Do všetkého nového, čo chcú skúsiť, sa zvyknú vrhnúť, ako sa hovorí po hlave. Na jednej strane je to sprievodný jav z nadšenia pre danú vec, no z dlhodobého hľadiska to môže mať presne opačný efekt. Väčšinou skončia skôr, ako stihnú poriadne začať.

Ak patríte aj vy do tejto skupiny nadšencov, prosím ešte raz prečítajte nadpis tohto postu. 🙂

 

Pre zníženie rizika kardiovaskulárnych ochorení, diabetu druhého typu, rakoviny a rôznych iných chronických chorôb, by sme podľa WHO (svetová zdravotnícka organizácia) mali denne prejsť od 8 000 – 10 000 krokov. A to je fakt.

Ako pri všetkom aj v tomto prípade je potrebný individuálny prístup. Pretože ak človek, ktorý má nulovú kondícu a/alebo nadváhu má zrazu prejsť 10 000 krokov, tak sa s najväčšou pravdepodobnosťou v polovici otočí a rezignuje. V tom horšom prípade mu dôjde nevoľno, alebo sa zraní.

Prvotné nadšenie strieda pocit zlyhania a návrat ku svojej každodennej rutine. A to je to posledné, čo chceme. Poďme, bojuj!

Preto je veľmi dôležité, začať pomaly, pokojne od 2 000 alebo 3 000 krokov. Rozdeľte si prejdenú vzdialenosť na menšie časti, a postupne pridávajte. Ani sa nenazdáte a z 2 000 krokov bude 10 000. Príde vynikajúci pocit z dobre odvedenej práce a vnútorná hrdosť. JA som to dokázal/a!

No, keď už sme pri tých číslach, tak si dáme pre lepšiu predstavu jeden príklad.
Ak ste 70 kg žena, ktorá prejde 10 000 krokov denne v priemernom tempe 5 km za hodinu, prejdete cca 52.5 km týždenne = 2 520 km ročne = 144 000 kcal = mínus 19 kg #stravavsakmusibyt dodržaná tiež

V prípade ak ste 85 kg chlap, pri rovnakom počte krokov a tempe, spálite 175 000 kcal = mínus 23 kg #jedalnicekakozaklad

V tomto momente vás teda poprosíme odložiť telefón, vypnúť počítač, obuť sa a vidíme sa vonku na prechádzke 🙂

Čítanie a vzdelávanie sa, by malo takisto patriť k činnostiam každého jedného z nás. Čítanie samo o sebe nám prináša množstvo benefitov, ako napríklad: 

  • Rozširovanie si slovnej zásoby, vďaka čomu sa všeobecne zlepšuje vaša komunikácia
  • Zlepšovanie si pamäte a koncentrácie
  • Rozširovanie si obzorov a vedomosti v témach, ktoré vás zaujímajú
  • Znižovanie miery stresu
  • V neposlednom rade čítanie upokojuje, čím dokážete znížiť srdcovú frekvenciu a teda aj krvný tlak 

Aj v tomto prípade môžeme použiť iné príslovie “pomaly ďalej zájdeš“.

Nikde totižto nie je napísané, že denne musíte prečítať 50 alebo viac strán. Za prvé, nie každý deň máte náladu a energiu si čítať a čo si budeme hovoriť, prečítať 50 strán aj niečo trvá. A to môže byť práve ten odradzujúci faktor. Čas.

Ak si však predom zadefinujete, že za mesiac chcete prečítať jednu knihu, ktorá má povedzme 200 strán, pri priemernom počte 30 dní za mesiac to vychádza na necelých 7 strán za deň. A ruku na srdce, to už sa dá zvládnuť.

Hlavne ak si uvedomíme, že oveľa viac textu dokážeme denne prečítať v nie zrovna obohacujúcich článkoch a statusoch iných ľudí na našich obľúbených sociálnych sieťach. 

Tip: Pred tým, ako doma chytíte do rúk mobilný telefón, skúste si zobrať najskôr knižku. Spomeňte si na to, že na jej prečítanie vám bohate stačí skonzumovať, vyslovene iba pár strán.

Má to však aj jednu nevýhodu. Veľmi pravdepodobne budete vedieť, čo si na vianoce nájdete pod stromčekom 🙂

Ohľadom toho, ako veľmi je zelenina pre náš organizmus dôležitá, píšeme pomerne často. Je to z dôvodu, že aj napriek množstvu informácií, ktoré vám na túto tému prinášame, sa pri analýze stravovania našich klientov v Planeat, stále stretávame s jej obrovským nedostatkom v ich jedálničkoch.

Preto naša kolegyňa dostala skvelý nápad (ďakujeme Adi), na základe ktorého vznikol celý tento článok. Skúsiť podať ľuďom dôležité informácie z trošku iného uhla.

Ak by sme povedali našim klientom, že za rok majú zjesť 73 kg zeleniny, pravdepodobne by si povedali, že nám muselo načisto preskočiť. Automaticky by požiadali o vrátenie peňazí a hor sa napísať nejakú chrumkavú recenziu. A v podstate by sme sa im ani nečudovali.

Ak vám ale povieme, že v prípade, ak budete denne konzumovať 200 gramov zeleniny, za rok jej skonzumujete až 73 kg! A to už znie inak, však? Sedemdesiattri kíl zeleniny predstavuje obrovské množstvo vitamínov, minerálov, vlákniny, antioxidantov a bioaktívnych látok pre váš organizmus.

Pritom 200 gramov zeleniny nie je tak veľa, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Na to, aby ste prijali toto množstvo, vám stačí denne zjesť (cca):

  • Dve a pol stredne veľkej paradajky
  • Dve papriky
  • Jednu šalátovú uhorku
  • Štyri až päť mrkvičiek atď

Nezabúdajte, že do celkového denného príjmu sa rátajú aj rôzne zeleninové smoothies, bowly, polievky, lahôdkové šaláty, ako napríklad parížsky … nie, tie NIE! Kričia naši čitatelia na obrazovky svojich zariadení pritom, ako si idú do kuchyne poctivo ošúpať jednu mrkvičku.😉

Ako sa hovorí, opakovanie je matka múdrosti a preto začneme tým, že si v krátosti zhrnieme, prečo je kvalitný spánok pre ľudský organizmu taký dôležitý:

  • Vďaka nemu naše telo dokáže regenerovať po náročnom dni
  • Zlepšuje produktivitu a dobrú náladu
  • Znižuje možnosť vzniku nadváhy
  • Zlepšuje kognitívne schopnosti ako rozhodovanie sa, koncentráciu a schopnosť riešenia problémov
  • Znižuje pocit úzkosti, stresu a podráždenosti
  • Urýchľuje obnovu buniek a znižuje starnutie pokožky 

Spánok je skrátka činnosť, ktorú naše telo musí vykonávať. Našou úlohou je, aby sme mu ho v dostatočnom množstve a kvalite dopriali. V ideálnom prípade medzi šiestimi až deviatimi hodinami denne, v čo možno najväčšej tme, a ideálne v absolútnom tichu.

Ak tieto náležitosti splníte, za rok sa viete dostať na krásnych 120 dní kvalitného spánku, po ktorom sa budete cítiť oveľa zdravší, silnejší (či už po fyzickej alebo psychickej stránke), a oddýchnutejší s dostatkom síl na nové a skvelé zážitky.

Tip: Nezabúdajte ani na výber vhodného matraca a vankúša.