Príbehy

Mýty o výžive – fakt alebo mýtus časť III.

Mýty o výžive – fakt alebo mýtus časť III. Žiť zdravo

Never mýtom, časť tretia…

“Keď (nie) si nula jedz veľa bielkovín. Keď chceš schudnúť vylúč zo svojej stravy sacharidy. Naše telo pre správne fungovanie nepotrebuje tuky. Keď chceš mať zdravé a fit telo, 20 dňový detox je zaručene správne cesta.” 

Toto sú tvrdenia, vďaka ktorým budeš prekypovať zdravím a tvoje kilá pôjdu zázračne rýchlo dolu. Naozaj? 

Ak si jedným (alebo aj dvoma) 👀 mrkla naše  mýty o výžive I. a mýty o výžive II. zaiste už vieš, že tieto všetky tvrdenia sú jeden veľký mýtus. No a ak ti mýty o výžive ušli, šup si ich prečítať, sú plné užitočných informácií

Poďme teraz spoločne opäť rozlúsknuť ďalšie mýty vo výžive. Ready? 🙂

Mýtus 5: Čím viac bielkovín, tým lepšie

“Ak chcem mať vyrysované telo a pekáč buchiet na bruchu, musím jesť veľa bielkovín.” 

MÝTUS! Čo však pravda je, je že príjem proteínov je kľúčový pre pevné svaly, ale tiež pre zdravú, pevnú kožu, kĺby, imunitu, ale aj dobré trávenie, nakoľko enzýmy, ktoré nám pomáhajú tráviť jedlo sú tiež bielkoviny.

Tiež je pravda, že pridanie bielkovín do jedla zlepšuje odpoveď hladín cukru po jedle a znižuje chuť do jedla. Súhlasíme, je to skutočná super vlastnosť bielkovín, napríklad aj pri chudnutí. 

Naše telo ale dokáže z jednej dávky jedla stráviť, spracovať a vstrebať iba určité množstvo bielkovín (logicky). Odporúčaný denný príjem bielkovín sa môže líšiť vzhľadom na cieľ, ktorý máš. No vo všeobecnosti odporúčame nepresahovať v jednej porcii jedla dávku bielkovín rovnajúcu sa v gramoch svalovej hmote vypočítanej na impedančnom prístroji InBody

“To je moc odborné, tomu nerozumiem!”

Dobre, teraz ti to povieme zrozumiteľnejšie, najlepšie na konkrétnom prípade. 

Ak máš napríklad 45 g svalovej hmoty, tvoj príjem bielkovín by nemal byť vyšší ako 45 g na porciu jedla. 

Niektoré zdroje uvádzajú prepočet 0,4 g na kilogram hmotnosti a jedlo, čo by pri tomto príklade vychádzalo asi 35 g a to by aj približne sedelo. 

Kedysi sa odporúčalo 20 – 25 g bielkovín na jednu porciu jedla pre každého, viac je vraj zbytočné. Tieto metaanalýzy však vychádzali z pitia proteínových nápojov s rýchlou vstrebateľnosťou, nie z tuhej stravy. Tá obsahuje bielkoviny s pomalším trávením, absorbovaním a uvoľňovaním aminokyselín do krvného obehu, preto vieme stráviť viac bielkovín ako sa pôvodne myslelo.

Teraz už vieš, aké je denné odporúčané maximálne množstvo bielkovín. No a všetky bielkoviny navyše nemajú pre teba a tvoje ciele zmysel. 

Mýtus 6: Himalájska soľ je zdravšia ako obyčajná soľ

A tiež: himalájska soľ detoxikuje, upravuje PH a krvný cukor a znižuje krvný tlak. Všetky tieto tvrdenia sú MÝTUS. I keď všetci by sme sa potešili, ak by bola himalájska soľ naozaj taká čarovná. 🙂

Teda čarovná tak trošku je, vieš prečo? 

Vďaka magickej moci šikovných marketérov a práve kvôli ľuďom, čo veria mýtom, sa jej cena oproti klasickej soli vyšplhala na cca 6 násobok. A pritom je v podstate úplne taká obyčajná, ako tá obyčajná. MAGIC! 🙂

Hlavná zložka, až 98 % himalájskej, ale tiež tej klasickej, ružovej, ajurvédskej… soli je NaCl, teda chlorid sodný. To je to slané. Zvyšné 2 % sú minerály. 

Himalájska ružová soľ má trošku viac oxidu železitého, vďaka čomu má ružovú farbu. Ale tento fakt zo zdravotného hľadiska nič nemení. Himalájska soľ sa teda nedá považovať za významný zdroj minerálov a ani niečo superzdravé. 

Čo pre tvoje telo znamená nadmerný príjem soli?

  • Nadmerná konzumácia akejkoľvek soli zvyšuje riziko vysokého krvného tlaku.
  • Má negatívny vplyv na srdcovo – cievnu sústavu a zvyšuje srdcovo – cievnych ochorení. 
  • Negatívne vplýva na obličkový systém.
  • Nadmerný príjem soli dokáže zamávať aj s tvojou hmotnosťou. Napriek tomu, že neobsahuje energiu. Ide o takzvanú retenciu tekutín, pri zvýšenom príjme soli, najmä ak ju nespotrebovávaš, napríklad málo športuješ a podobne. Soľ tak dokáže v tele zadržať až 1 a pol litra vody. Znamená to, že nadmerná konzumácia soli môže skreslovať tvoje chudnutie, najmä ak sa zvykneš denne vážiť. Inak vieš, že denné váženie tiež patrí k zlozvykom?

Denne by mal byť tvoj príjem soli zhruba do 5g. Čo v príklade predstavuje 1 kávovú lyžičku na celý deň.

Nezabúdaj na fakt, že soľ sa nachádza nie len v solničke, ale aj v spracovaných mäsových výrobkoch, syroch, konzervovaných potravinách, fastfoode, polotovaroch a dokonca aj v kečupe.

Skutočne zdravšia alternatíva akejkoľvek soli je tzv. zeleninová soľ. No a tú si vieš vyrobiť aj doma. Recept na domácu zeleninovú soľ je naozaj jednoduchý. Mrkni ako nato ⬇️

Planeat

Máš aj ty záujem o životnú premenu?

poďme na to