Príbehy

“Už viem, že zdravé chudnutie nie je o diétach.”

“Už viem, že zdravé chudnutie nie je o diétach.” Redukcia hmotnosti

Prinášame rozhovor s Ľubicou z relácie Extrémne Premeny (TV Markíza) o tom, čo zmenila v stravovaní a čo by odkázala ostatným, ktorí sa o redukciu hmotnosti pokúšajú.

Aké najväčšie dietetické chyby si robila pred vstupom do relácie?

Ťažko pomenovať nejakú konkrétnu chybu, moje stravovanie pred Extremnymi premenami by som nazvala „gastronomický freestyle“. Vôbec som sa nezamýšľala na tým, že jedením rôznych kombinácií všetkého v nepravidelných intervaloch, škodím sama sebe, či už po vizuálnej, ale najmä zdravotnej stránke.

Ale ak by som mala vybrať jednu hlavnú chybu, boli to niekoľkochodové večere takmer na dennej báze počas niekoľkých rokov, striedanie slaných a sladkých chodov. Pred spaním príjem veľkého množstva kalórií, ktorým som doslova zajedala deň, bolo určite to najhoršie zo všetkého. O výbere jedál nehovoriac.

“Častým problémom pri boji s nadváhou a obezitou býva priveľký príjem kalórii vo večerných hodinách. Najčastejšie je spôsobený nedostatočným príjmom energie počas dňa. Prirodzene si telo večer následne chýbajúcu energiu vyžiada, a vyvoláva neovládateľný pocit hladu a následný príjem prebytočnej energie. Dbajte preto na pravidelný príjem stravy počas celého dňa.”

Michal Páleník

Čo je to najdôležitejšie, čo si sa o strave naučila, alebo všeobecne čo ti najviac pomohlo?

Planeat v obrovskej miere zmenil môj pohľad na stravovanie ako celok. Naučili ma, že jesť sa dá pestro a bohato, ale zároveň zdravo. Že zdravé chudnutie nie je o diétach, ale o vhodnej voľbe a kombinácii širokého výberu potravín v primeranej miere. Mám od nich k dispozícii akoby nekonečné množstvo receptov na jedlá 5x denne. Nehovoriac o informáciách o dôležitosti pitného režimu, hydratovania organizmu, ktorý som predtým tiež brala ako nepodstatný fakt a pramenili z toho nemalé zdravotné komplikácie.

Planeat

Máte aj vy záujem o jedálniček na mieru?

poďme na to

S čím so stravou si mala najdlhšie problém a s čím stále zápasíš?

Nikdy som nejako prehnane nejedávala sladkosti, na druhej strane som ich nevedela úplne odmietnuť. Samozrejme, v tej najnezdravšej podobe. A tak som najdlhšie zápasila so zdravou náhradou sladkostí, v podobe menej sladkých druhov ovocia. Aj dnes sa mi to darí s veľkou dávkou sebazaprenia, a s heslom, že sladkosti nezjem iba vtedy, keď si ich nekúpim a radšej nakupujem ovocie.

Aký je tvoj obľúbený recept z jedálnička?

Za mňa jednoznačne rýchla zeleninová polievka.

Rýchla zeleninová polievka

Obľúbený recept

4 väčšie naberačky neskorých zemiakov (240 g)
2 mrkvy (170 g)
1 stredne veľký petržlen (60 g)
1 stredne veľká cibuľa (75 g)
1 strúčik cesnaku (3 g)
1 stredný kaleráb (300 g)
100 g karfiolu
1 červená paprika (150 g)
1 PL olivového oleja (12 g)
2 litre vody

Pokračovať ďalej

Čo by si poradila ľuďom, ktorí začínajú chudnúť v súvislosti so stravou, ale aj celkovo?

Poradila by som im, nech si určite skúsia vypočuť rady od ľudí, ako je napríklad Michal Páleník z Planeat, ktorý sa zdravou a kvalitnou výživou, a jej vplyvom na organizmus, zaoberá roky, a vidieť výsledky nie len na ňom, ale aj za ním. Vypočuť si ich, nechať sa očariť reálnymi receptami na zdravé stravovanie, vyskúšať ich v praxi. Pokojne, keď aj nie extrémne alebo naraz, ale postupne. Vybrať si trpezlivo suroviny, ktoré budú chutiť a zároveň splnia svoj účel. Výsledky sa dostavia.

Všetkým toto všetko želám a odporúčam. Som živým dôkazom toho, že stravovanie je jeden z najdôležitejších faktorov zdravého a kvalitného života, možno aj tým najdôležitejším.