A čo teda mám vlastne zmeniť?
Pokiaľ nevieš, čo zmeniť, môžeš skúsiť začať napríklad:
- zahrnutím väčšieho množstva zeleniny a ovocia do svojho jedálnička,
- zvýšiť svoj denný príjem čistej vody
- či celkom úplne obmedziť konzumáciu sprocesovaných potravín a umelých cukrov.
Aj malé úpravy môžu mať veľký vplyv na tvoje zdravie
A ako bonus budeš po čase cítiť v sebe aj viac energie. Zmena však neprebehne za jednu noc. Bude prichádzať postupne až ti napokon príde úplne prirodzená. Práve vtedy ťa bude tvoj novonadobudnutý zdravý spôsob života aj baviť a napĺňať.
Okrem uvedených tipov je niekoľko ďalších zmien v stravovaní, ktoré môžu prispieť k zdravému životnému štýlu:
-
Jedz pravidelne a vyvážene
Je dôležité jesť pravidelne počas dňa a dodržiavať vyvážený jedálniček. To znamená jesť menšie porcie počas dňa, aby sa udržala rovnomerná hladina energie. Vyvaruj sa vynechávaniu jedál, čo môže viesť k prejedaniu a nezdravým stravovacím návykom.
-
Obmedz príjem sprocesovaných potravín a cukrov
Sprocesované potraviny často obsahujú nadmerné množstvo soli, cukru, tuku a umelých prísad, ktoré môžu mať negatívny vplyv na zdravie. Snaž sa vyhnúť konzumácii predpripravených jedál, sladkostí, sladkých nápojov a jedál s vysokým obsahom tuku a soli. Namiesto toho uprednostňuj čerstvé potraviny, ktoré tvojmu telu dodajú potrebné nutričné hodnoty a potrebnú energiu na celý deň.
-
Dôraz na kvalitu potravín
Pri výbere potravín dávaj prednosť kvalitným a čerstvým surovinám. Vyhýbaj sa potravinám s dlhým zoznamom prísad a uprednostňuj tie, ktoré sú bez etikety, teda nespracované alebo čo najmenej spracované, napríklad mliečne výrobky ako tvaroh. Zváž možnosť výberu potravín od domácich pestovateľov a farmárov, ktoré sú bohatšie na živiny a majú menší dopad na životné prostredie.
Spočiatku môže byť výber nutrične bohatých potravín náročnejší, časom si však na to tak zvykneš, že už to budeš brať ako automatiku a nákupy budú postupom času kratšie a kratšie.
-
Daj si pozor na veľkosť porcií
Kontrola veľkosti porcií je kľúčom k udržaniu zdravej hmotnosti tvojho tela a prevencii obezity. Snaž sa jesť pomaly, aby nastal pocit uvedomenia sa pri dosiahnutí pocitu sýtosti. Ak ešte stále pociťuješ hlad, skús sa najprv napiť pohára čistej vody a počkaj niekoľko minút pred ďalším podávaním jedla. Svoje porcie postupne zmenšuj, prípadne doplň viac zeleniny než prílohy v podobe sacharidov.
-
Sleduj si denný príjem tekutín
Okrem stravy je dôležité monitorovať aj príjem tekutín. Pitie dostatočného množstva vody je kľúčom k udržaniu hydratácie tela a správnej funkcie orgánov. Vyhni sa nadmernému príjmu sladkých nápojov a alkoholu, ktoré môžu pridávať zbytočné kalórie a negatívne ovplyvňovať zdravie.
Pokiaľ ti nepríde na chuť napiť sa čistej vody či už hneď po zobudení alebo aj počas dňa, môžeš si tento návyk prispôsobiť tak, aby sa ti k nemu ľahšie hľadala cesta. Napríklad si ráno môžeš dopriať pohár čistej vody s citrónom alebo si môžeš zvoliť čistý nesladený čierny alebo zelený čaj.
Ak počas dňa zabúdaš na pitný režim, nastav si na telefóne upozornenia na každú hodinu, ktoré ti pripomenú, že je treba vypiť aspoň pohár vody. Uvidíš, že aj bolestiam hlavy odrazu zamávaš na rozlúčku a budeš sa cítiť omnoho lepšie.
-
Ukončí vzťah – jedlo + televízia
Pokiaľ aj ty patríš do skupiny ľudí a nevieš si pozrieť film bez svojho obľúbeného jedla, skús tento návyk vymeniť za zdravší. Vypni televíziu a navečeraj sa spoločne s rodinou a priateľmi za jedným stolom. Budeš jesť pomalšie, čím dáš mozgu čas na to, aby zistil, kedy je telo sýte a zároveň ťa takto investovaný čas s najbližšími obohatí vnútorne.
Pri večernom pozeraní filmov vymeň mastné zemiakové lupienky za domáce zeleninové hranolčeky s jogurtovým dipom alebo pečený cícer. Samozrejme, pokiaľ ti ide až bok vykrútiť pri návšteve kina, tie jedny malé pukance si naozaj raz za čas dopriať môžeš.
Potrebuješ pomoc pri plánovaní jedál alebo nastavením denného režimu? Neváhaj nás kontaktovať. Vytvoríme ti jedálniček a plán na mieru, ktorý bude zodpovedať tvojim potrebám a cieľom