Príbehy

Ing. Mária Beňová: „Verím, že človek môže stravovaním ovplyvniť kvalitu života.“

Ing. Mária Beňová: „Verím, že človek môže stravovaním ovplyvniť kvalitu života.“ Naši odborníci

Funkcia: výživový poradca, pilates inštruktorka

Špecializácia: analýza stravovacích návykov

Ako dlho si už (neoddeliteľnou) súčasťou tímu Planeat?

V planeate som začala robiť ešte počas štúdia na chemicko-potravinarskej fakulte na STU. Tuším, že to bolo v roku 2016. Fascinovala ma práve oblasť výživy a som bola nesmierne rada, že som mohla byť súčasťou tohto tímu.

Prečo sa venuješ práve výžive?

Už odmalička ma zaujímala problematika výživy. Vždy som riešila, kto čo jedol, koľko, kedy a aký to môže mať prínos pre telo. Ďalším kľúčovým bodom bolo, že starkej diagnostikovali celiakiu. V tom čase neboli rozšírené bezlepkové potraviny ako teraz. Bolo to veľmi obtiažne nájsť vhodné recepty a potraviny, ktoré by nahradili tradičné recepty, hlavne pečivo. Preto som začala pátrať aj po receptoch a odporúčaniach pri rôznych alergiách a intoleranciách.

Povedz našim čitateľom niečo viac o sebe

Považujem sa za obyčajného človeka, ktorý len chce byť nápomocný pre druhých. V danej oblasti som sa našla, snažím sa v nej neustále zdokonalovať, aby som vedela klientom poskytnúť kvalitnejšie služby, vedieť im, čo najviac porozumieť a nájsť, čo najlepšie a najmenej “bolestivé” riešenia.

Čomu sa rada venuješ vo voľnom čase?

Vo voľnom čase sa najradšej venujem športu, prevažne cyklistike, fitku. Rada si aj prečítam odbornú literatúru pre skvalitnenie služieb.

S čím pomáhaš svojim klientom najčastejšie?

Väčšina ľudí ma osloví o pomoc s redukciou váhy. Vždy sa spolu tešíme pri každom malom krôčiku do cieľa. Niekedy zas riešime aj naberanie svalovej hmoty, inokedy intolerancie alebo len úpravu porcií jedál alebo pomeru živín a časového rozloženia.

Akú najvačšiu premenu si s klientom zažila?

Zatiaľ najväčšiu premenu mám klienta, čo schudol zatiaľ 26 kg a stále pokračujeme. Veľmi ma teší, keď sú klienti cieľavedomí a samozrejme, keď sa im podarí dostať sa do ich vytúženého cieľa.

Planeat

Máte aj vy záujem o analýzu vašich aktuálnych stravovacích návykov?

viac informácií

Čo pre teba znamená zdravý životný štýl?

Za zdravý životný štýl pokladám vyváženosť, čo sa týka stravovania: pestrosť jedál, dostatočný príjem živín (makro aj mikro), samozrejme aj vhodný pitný režim a spánok, ale aj pravidelný, ak sa dá, každodenný pohyb, hlavne taký, ktorý človeka bude aj baviť. Psychická pohoda je taktiež doležitý faktor. Bez toho to proste nejde.

Čo by si odporúčila klientom, ktorí chcú schudnúť?

Človek, čo sa snaží schudnúť by podľa mňa mal mať v prvom rade dostatočnú motiváciu, prečo to robí. Byť trpezlivý a vytrvať na ceste za svojím cieľom. Mal by sa snažiť vyvážene stravovať, byť samozrejme v primeranom kalorickom deficite, optimálne bez veľkého pocitu hladu. A ako bonus, mal by si nájsť aktivitu, ktorá ho baví. Potom to chudnutie pôjde oveľa ľahšie bez pocitu prehovárania sa do športu. 🙂