Ľudia vnímajú proteín v prášku rôzne. Niektorí si myslia, že je to zázrak v sypkej forme, vďaka ktorému rastú svaly ako na anabolických steroidoch. Iní ho naopak vnímajú ako vyhodené peniaze bez akejkoľvek pridanej hodnoty. Vraj bielkoviny v prášku… tsss.
V dnešnom článku sa posnažíme na základe vedeckých poznatkov vniesť trochu rácia do tejto obsiahlej a stále veľmi diskutovanej témy. Pôjdeme pekne poporiadku a zodpovieme si otázky ako:
- Ako sa taký proteín vyrába
- Základné rozdelenie a najčastejšie skloňované druhy srvátkového proteínu
- Na čo nám proteín slúži a je naozaj potrebné ho suplementovať?
Ako sa vyrába srvátkový proteín?
Výrobný proces asi nie je zrovna najsexy téma, ktorú vám chceme dlhočízne popisovať. Preto sme vybrali dva najbežnejšie druhy proteínu a ich výrobu vám skúsime popísať čo najjednoduchšie ako vieme.
Celý proces začína získavaním srvátky, ktorá vzniká z mlieka počas výroby syrov. V momente, keď sa mlieko zrazí na syr, nám zostane zvyšná časť, ktorá sa nazýva srvátka. Následne na to je potrebné srvátku dôkladne očistiť. Zbaviť ju nečistôt a laktózy, čo môže obsahovať rôzne procesy filtračného a separačného charakteru.
Pri “čistení“ ešte chvíľu zostaneme, pretože v tomto momente prichádza na rad tzv. mikrofiltrácia a ultrafiltrácia, čím sa z nej odstráni všetko nechcené.
Na konci prichádza na radu sušenie a spracovanie srvátky na samotný prášok. Váčšinou sa používa technika zahrievania a sušenia teplým prúdom. No a hľa, sypký prášok zvaný proteín je na svete. Už ho stačí iba zabaliť, nahodiť peknú etiketu a poslať do sveta.
Ako sa vyrába rastlinný proteín?
V prvom rade je potrebný výber vhodného a správneho zdroja proteínu. Pri rastlinných sa najčastejšie stretávame so zdrojom ako je sója, hrach, konope, ryža.
V druhom kroku prichádza na rad extrahovanie bielkovín z vybraného zdroja, čiže oddelenie bielkovín od ostatných zložiek, ako sú vláknina, tuky, cukry.
Potom prichádza na rad čistenie, čiže ten istý proces ako sme si popísali pri srvátkovom proteíne.
Očistené bielkoviny môžu následne prejsť procesom denaturácie a neutralizácie. V tomto kroku sa mení ich štruktúra tak, aby sa dosiahla optimálna chuť a textúra a zároveň aby sa zabezpečila stabilná a bezpečná štruktúra.
No a ďalší postup už poznáme. Prichádza na rad sušenie, balenie atď 🙂
Základné rozdelenie proteínu
Najčastejšie sa stretávame s delením na koncentrát, dezo.. teda izolát a hydroizolát.
Ako sme už spomínali pri výrobnom procese, proteín sa získava z jednotlivých potravinových zdrojov a dodatočne sa koncentruje odobratím neproteínových častí. Pokiaľ je výsledný obsah bielkovín 70 až 80 %, ide o koncentrát a zvyšný obsah je tvorený prevažne sacharidmi a tukmi.
Naopak, ak sa bielkovinová časť v proteíne pohybuje nad 80%, bavíme sa o izoláte.
Hydrolyzát je spomedzi všetkých troch druhov najrýchlejšie vstrebateľný, pričom bielkovinová zložka sa pohybuje v rozmedzí od 70 – 85 %.
Pri koncentráte si treba zároveň dávať pozor na laktózovú intoleranciu, keďže obsahuje väčšie množstvo sacharidov, teda laktózy.
Skvelé, predpokladáme, že zatiaľ je všetko pochopené a môžeme sa pustiť do rozdelenia proteínov podľa druhov.
Najčastejšie skloňované druhy srvátkového proteínu
V zásade srvátkové proteíny rozdeľujeme na tri základné druhy a to Whey, Whey izolát a Whey hydrolyzolát. Každý z nich má svoje špecifické využitie.
Whey Proteín
– prispieva k rastu a udržiavaniu svalovej hmoty
– prispieva k regenerácií poškodených svalov
– doplní rýchlo bielkoviny po tréningu a aj počas dňa
– je ľahko stráviteľný
– hodí sa aj do kuchyne napr na raňajky do kaše
– je dostupný vo veľkom množstve rôznych príchutí
Whey Izolát
– prispieva k rastu a udržiavaniu svalovej hmoty
– prispieva k regenerácií poškodených svalov
– majú priaznivé aminokyselinové spektrum
– má menší podiel mliečneho cukru (laktózy) a tuku
– obsahuje až 90% bielkovín (až 23 g bielkovín v jednej dávke)
– pomáha pri raste a regenerácií svalov
– vhodný pre silovo cvičiacich športovcov a vytrvalcov
Whey hydrolyzolát
– prispieva k rastu a udržiavaniu svalovej hmoty
– prispieva k regenerácií poškodených svalov
– vysokokvalitný a dobre vstrebateľný proteín
– dokáže skoro okamžite začať s regeneračnými procesmi po tréningu
– vhodný pre ľudí, ktorí majú laktózovú intoleranciu alebo alergiu
– nevýhoda môže byť jeho vyššia cena
Samozrejme poznáme ešte aj mnoho iných proteínov ako sú: vaječný, sójový, ryžový, konopný alebo hrachový proteín.
Okrem vaječného proteínu, pri ktorom je hlavný zdroj bielkovín vaječný bielok, je u všetkých ostatných hlavným zdrojom práve rastlinná bielkovina.
Hlavným rozdielom medzi srvátkovými a rastlinnými proteínmi je, že rastlinné majú všeobecne nižšiu vstrebateľnosť a obsahujú vyšší podiel sacharidov. Na druhej strane sú vhodné pre ľudí s rôznymi druhmi alergií a intolerancií, či pre vegetariánov alebo vegánov..
Na čo nám proteín slúži a je naozaj potrebné ho suplementovať?
Proteín ako taký má veľký význam pre naše telo. Bez proteínov (bielkovín) sa jednoducho nezaobídeme. Sú základnou stavebnou jednotkou bunky, starajú sa o transport a skladovanie látok, regulujú enzýmy a hormóny a v neposlednom rade slúžia na podporu imunitného systému.
Pokiaľ pravidelne cvičíte a zároveň pravidelne dopĺňate bielkoviny v podobe bežne dostupných potravín ako sú mliečne výrobky, mäso, vajíčka, ryby, či strukoviny, nie je potrebné proteín suplementovať v práškovej podobe (mimo tréningových dní).
Suplementácia proteínu ma veľký význam najmä pre športovcov ale aj pre ľudí, ktorí nedokážu prijať dostatočné množstvo bielkovín v bežnej strave.
Pri športovcoch to samozrejme závisí aj od ich samotného cieľa. Čím viac človek športuje, tým väčšie množstvo bielkovín aj potrebuje prijať. Zaradenie proteínu má veľký význam aj v tom, že jeho príprava je rýchla, jednoduchá a jedna odmerka proteínového prášku obsahuje vysoký obsah bielkovín.
Priatelia a to je koniec. Dúfame, že sme vám ozrejmili a vysvetlili čo to o proteíne ako takom. Držíme všetkým palce v dosahovaní cieľov a želáme krásny a športový deň.