Príbehy

Stop jojo efekt kauzám

Stop jojo efekt kauzám Voľte Planeat

Skutok sa stal! Opäť. Máme už dosť návratu starých tukových štruktúr, ktoré nás okrádajú o šťastie, zdravie a pokoj. Zbavíte sa ich a ony sa vrátia ešte silnejšie. Spravíme s nimi poriadok. Potrebujeme nové tváre. Chudšie, spokojnejšie, usmiatejšie, vyrovnanejšie.

,,To je super diéta!

Schudla som 10 kíl za 2 týždne a nemusela som ani cvičiť… skús to…“’ alebo ,,Tú kapustovú diétu si skúšala? Nie ale dala som si detox a jedla som celý mesiac len mäso. Volá sa to carnivore.“

Jojo efekt. Slovné spojenie vyjadrujúce prudký úbytok hmotnosti spojený s veľkou radosťou z dočasného ,,úspechu“, ktorý je však nasledovaný, veľmi rýchlym priberaním. Takým priberaním, ktoré sa nezastaví na pôvodnej hmotnosti, ale bohužiaľ, často na ešte vyššej, čo býva sprevádzané pocitom frustrácie, zlyhania, hnevu a sklamania.

Sľuby prísnych nízkoenergetických diét o dlhodobom krásnom tele a zbavení sa množstva kíl v priebehu pár dní za minimum peňazí a námahy. Znie to tak neodolateľne, až sa nám podlamujú kolená a podľahneme. No a čo, je to normálne, je to bežné.

Áno, aj napriek tomu, že niekde v kútiku duše vieme, že nerobíme dobre. Napriek tomu, že v minulosti sme vyskúšali množstvo podobných rýchlopečených diét. Koniec koncov vždy hľadáme ďalší … zázrak…..úľavu…

Diéty majú podobný efekt ako niektoré návykové látky

Skúsite raz a nemáte dosť. Vždy je nejaká diéta populárna, zahalená rúškom tajomstva ako “Jana dala dole 20kg dám aj ja!” V úvode nás živí adrenalín, prvé dni je stav opojný, ručička na váhe je najlepšia kamoška. Avšak po častom a radikálnom dietovaní sa začnú ukazovať zdravotné problémy.

Čím viac diét, a čím častejšie ich podstupujeme, tým sú problémy väčšie a vážnejšie. A nielen tie fyzické. Napriek tomu nás zázračné diéty stále lákajú, chceme ich viac, chceme aspoň chvíľkovú úľavu, lebo …lebo už nevládzeme.

Ako sa teda vymotať z tohto kolotoča diét? 

Rehabilitáciou. Zmenou životosprávy a pohľadom na seba samých. Nájdením balansu medzi chutnou stravou zohľadňujúcou naše potreby, možnosťami prípravy jedla, rodinným zázemím, zdravotnými indikáciami, alergiami a intoleranciami. A nzabudnime na pohyb, chuťové preferencie a občasné dovolenie si dobroty. 

Áno, nájsť balans medzi mentálnou hygienou, časom tráveným s priateľmi, rodinou, prácou, pohybovou aktivitou a stravou, z ktorej nemáme strach, chutí, z ktorej nemáme hlad a cítime sa po jedle dobre, nie je otázkou týždňa. Nie je to poklad, ktorý máme priamo pod nohami. Treba ho hľadať, systematicky postupne, pokorne.

Planeat

Máte aj vy záujem o životnú premenu?

poďme na to

Diéty nefungujú, zmena návykov áno

Ani my v Planeat nemáme čarovnú paličku. Máme však skúsenosti a vedomosti, ktoré vám pomôžu vymotať sa kolotoča diét, bez z jojo efektu. Ak máte vytipovaných odborníkov, pokojne aj mimo náš tím, ale myslím skutočných expertov choďte za nimi, riešte problémy, neodďalujte ich. Sľúbte nám ale jedno.

Výzva: Nedovolím samej sebe, týrať sa práškami a prísnymi diétami.

Schudnúť sa naozaj dá aj bez pocitu bezmocnosti, hladu a nechuti. Naši výživoví odborníci vám budú oporou, poradia a budete sa v procese fyzickej a mentalnej ,,rehabilitácie“ cítiť vypočuto, dobre a uvidíte výsledky. Ak si na všetky tieto body odpoviete kladne, je to znak, že ste v správnych rukách.

Nezľaknite sa keď občas polavíte, alebo sa niečo nepodarí. Je to len dočasná prekážka za vašim cieľom. Je to skúška, či to myslíme vážne. Porozumenie samej sebe, pochopenie svojich pocitov a vytrvalosť je tou správnou cestou.

V mene tímu Planeat vám držíme palce!!