Žiť zdravo
Dôvodov, prečo sa tešíme na leto je mnoho.
Teplé počasie si užívame vonku v prírode, s kamarátmi a rodinou. Čas trávime na rôznych grilovačkách, návštevách alebo len tak v bare (samozrejme na nealku :P).
Leto si spájame najmä so športom. Letné športy sú výbornou voľbou aj pre ľudí, ktorí počas roku trávia čas v posilňovniach, ako forma odreagovania sa od stereotypu. Zmena aktivity je výborná nielen pre naberanie nových impulzov, ale zároveň dokáže zlepšiť aj samostatný progres pri cvičení.
Vybrali sme tri letné aktivity, ktoré sa radia medzi tie najobľúbenejšie. Prečo? Pretože šetria kĺby, spaľujú kalórie a zlepšujú náladu. Plávanie, bicyklovanie a paddleboarding môže vykonávať skoro každý, vzhľadom na vek, hmotnosť a skúsenosti.
Plávanie
Je jednoznačne jedným z najobľúbenejších letných športov. Skoro každý, kto je pri vode, či už na Domaši, na Draždiaku alebo pri mori, tak pláva. Nie je však plávanie ako plávanie. Väčšina ľudí sa v detstve naučila “nejako“ plávať, čo im minimálne zaručí, že sa neutopia. A to je samozrejme to najpodstatnejšie. 🙂
Plávanie je v skutočnosti veľmi náročný šport na správne prevedenú techniku. Tréner plávania by vám povedal, koľko ľudí si myslí, že vie plávať a koľko z nich aj reálne plávať vie.
Týmto vás od plávania nechceme odradzovať, práve naopak. Iba chceme poukázať na skutočnosť, že neoddeliteľnou súčasťou pre získanie zdravotných benefitov z plávania, je práve už spomínaná technika.
No a že tých benefitov nie je vôbec málo:
- Zlepšuje náladu a znižuje mieru stresu
- Posilňujeme pri ňom naraz veľké množstvo svalov (brušné, chrbtové, ruky, nohy)
- Znižuje krvný tlak
- Znižuje riziko srdcových ochorení
- Udržiava správnu hladinu cukru v krvi
- Spálime pri ňom veľké množstvo kalórií
- Nezaťažuje kĺby
- Zlepšuje držanie tela
- Buduje silu a zároveň zlepšuje vytrvalosť, kondíciu
- Udržuje flexibilitu svalov
- Je vhodné pre všetky vekové kategórie
Ďalej si v článku rozoberieme 4 základné štýly plávania: Znak, Motýlik, Kraul a Prsia.
Kraul:
Patrí k najrýchlejšiemu no zároveň k najčastejšie technicky nesprávne prevedenému štýlu. Práve touto technikou viete za relatívne krátky čas uplávať aj slušné vzdialenosti. Na to je však potrebné mať správnu techniku, aby sa z neefektívneho člapkania vody okolo seba, stala kontrolovaná technika. Budete tak využívať polohu tela, ktorá kladie vode najmenší odpor.
V tomto prípade sú hnacou silou práve ruky, ktoré pracujú striedavo. Spolu s nimi je potrebné vykonávať aj striedavé vytáčanie trupu do strán. Keďže hlava býva väčšinu času pod hladinou, správne načasované dýchanie je jednou z kľúčových vecí, ktoré nás posunie o krok bližšie k správne vykonanej technike.
Skúste si niekedy v 25 m bazéne spočítať, koľko záberov rúk potrebujete, na jeho preplávanie. Ak ste napočítali niečo okolo 20 záberov, je to veľmi slušný výsledok. V praxi sa bežne stretávame s číslom okolo 30 a vyššie.
V prípade, že si dáte za cieľ preplávať povedzme 1000 m, pri 20 záberoch na 25 metrov nám to robí rovných 800 záberov. No ak sa bavíme v priemere o 30 záberoch na 25 m, na preplávanie rovnakej vzdialenosti už budete potrebovať 1200-krát švihnúť rukami. A to je obrovský rozdiel, ktorý nám znovu hovorí, že správna technika je pri akomkoľvek športe základ! 🙂
Správna technika nám v tomto prípade prinesie podstatne menej záberov, čo znamená menej potrebnej energie na preplávanie rovnakej vzdialenosti, podstatne ľahšie a dlhšie plávanie bez extrémneho zadýchavania sa.
Spáliť dokážete cca 250 kcal za 30 min
Prsia:
Patria k najrozšírenejšiemu plaveckému štýlu, pri ktorom ste vo vode položení na prsiach. Pri tejto plaveckej technike je veľmi dôležité, aby pohyby rúk a nôh byli vykonávané súčasne a musia byť symetrické. Nohy sa krčia jak v kolennom, tak aj v bedrovom kĺbe a spolu s rukami sa vytáčajú do strán.
Prsia označujeme aj za rekreačné plávanie, práve kvôli nenáročnému prevedeniu. No pravdou je, že ani pri tomto štýle plávania drvivá väčšina ľudí okolo správnej techniky ani nebežala, teda neplávala. 🙂
Poznávacím znakom nesprávnej techniky je hlava, ktorá je neustále nad hladinou, trup spolu s nohami smerujú šikmo dole ako lano z bojky. Splývajúca fáza tu akosi chýba a ak si k tomu pripočítame nesúmerné zaberanie rukami a nohami, zarábame si na slušný problém s krčnou, ale aj bedrovou chrbticou.
Tomuto štýlu sa treba zároveň vyhýbať v prípade, že máte problémy s bedrovými kĺbmi.
Spáliť dokážete cca 250 kcal za 30 min
Motýlik (Delfín):
Je jednoznačne najťažší plavecký štýl zo všetkých menovaných a to je pravdepodobne aj dôvod, prečo ho plávajú najmä profesionálni športovci. Tento štýl si vyžaduje veľmi dobrú kondíciu, silu a rovnako tak koordináciu každého jedného pohybu.
V tomto prípade hlavnú hnaciu silu predstavujú paže. Trup je v polohe na prsiach a vykonáva vlnitý a plnynulý pohyb. Obe ruky vykonávajú súčasne identický pohyb, pričom na jeden záber rúk sa pridávajú dva kopy nôh. Už len to náročne znie, však? 😀
Spáliť dokážete cca 420 kcal za 30 min
Znak:
Je jediný plavecký štýl, pri ktorom sa pláva dozadu. Svojim štýlom pripomína kraula, iba že sa pláva naopak, hlavou hore. Jeho východisková poloha je tzv. splývanie na hladine. Najväčšiu hnaciu silu vytvárajú nohy, s ktorými vykonávate striedavý pohyb zhora nadol. Ruky sú pritom vystreté a pri zábere vytvárajú polkruh. Správne by mal pohyb nôh začínať už v bedrovom kĺbe a postupne prechádzať do nôh.
Aby ste využili plný potenciál tejto techniky, je dôležité sa naučiť používať nohy spolu s rukami.
Pri tomto štýle sa ani hlava ani trup nevytáča, ako napríklad pri kraule, čo pre začínajúceho plavca môže znamenať ľahšie dýchanie.
Spáliť dokážete cca 240 kcal za 30 min.
Vedeli ste že:
1. Plávanie je jeden z najsledovanejších športov na olympijských hrách.
2. Súčasný svetový rekord v najrýchlejšom plávaní na 50 m voľlým spôsobom je zhruba 20 sekúnd. Naopak rekord v najdlhšej preplávanej vzdialenosti je neuveriteľných 327.5 km. Podotýkame, že sa jedná o plávanie bez prestávky.
Bicyklovanie:
Druhý šport, ktorý sme vybrali je veľmi obľúbený bajk. 🙂 Väčšina z nás bicykel miluje už od malička a ostávame mu verní až dovtedy, pokiaľ nám zdravie dovolí jazdiť.
Na dedinách a v menších mestách sa častokrát využíva aj ako dopravný prostriedok, po novom ekologický dopravný prostriedok a čoraz viac sa dostáva aj do veľkomiest. Niet sa ani čomu čudovať, pretože dopravná situácia vo veľkých mestách je čoraz horšia, náklady na prepravu sú stále drahšie a infraštruktúr pre cyklistov je stále viac.
Na bicyklovaní je zároveň úžasné aj to, že vás okrem počiatočnej investície a ľahkého servisu nestojí v podstate nič a ak chcete, viete na ňom precestovať v podstate celý svet. Stačí vám odhodlanie, kondička a ideálne aj dobré sedlo, nech vám zadoček nemusí celú cestu plakať 😀
Skvelé je, že si viete vybrať spomedzi rôznych druhov bicyklov presne ten, ktorý vám vyhovuje. Niekto má rád cestné, niekto radšej horské, v poslednej dobe veľmi populárne elektrické. Ak ideme do vačších extrémov a bavia vás zjazdy kopcov máme tu tzv. downhillové, staré dobré bmx-kové, ktoré využijete ak vám nie sú cudzie saltá a rôzne 360 stupňové otočky, alebo klasické voľnočasové (retro) bicykle, na ktorých si len tak jazdíte a užívate si krásny deň.
Bicykel nám samozrejme prináša aj množstvo zdravotných benefitov, na ktorých dosiahnutie vám úplne postačia 2 až 4 hodiny týždenne. Napríklad:
- Buduje svalovú hmotu
- Buduje silu a vytrvalosť
- Pomáha znižovať riziko rozvoja vážnych ochorení srdca a ciev (pri jazde na bicykli totižto dochádza k lepšej cirkulácii krvi a vďaka tomu pomáha ľuďom s vysokým krvným tlakom. Ak sa bavíme v číslach, bicyklovanie pomáha pri zlepšení a prevencii o 40 až 50%)
- Posilňuje imunitu
- Pozitívne vplýva na psychické napätie a stres
- V neposlednom rade na bicykli pálime nemalé množstvo kalórií
Vedeli ste že:
1. Prvý bicykel bol vynájdený v roku 1817 Karlom Draisom. Tento prototip bicykla nemal pedále, čiže to skôr pripomínalo detské odrážadlá.
2. Najdlhšia cyklotrasa na svete sa volá The Great Divide Mountain Bike Route. Má neuveriteľných 4500 km a vedie z Kanady až do Mexika.
Paddleboarding:
Ako tretiu letnú aktivitu sme vybrali tento v celku atraktívny, a stále viac a viac obľúbený šport. Pri tomto vodnom športe jazdec stojí, klačí alebo sedí na doske, ktorá pripomína surf a k pohybu využíva dlhé pádlo.
Môže to znieť jednoducho a možno trošku nudne, ale verte, že opak je pravdou. Pre začiatočníka môže byť relatívne náročné len samostatné udržanie sa na vode. Iné je len stáť a iné je zároveň aj pádlovať. To je na udržanie rovnováhy podstatne ťažšie. Samozrejme pri troške citu a cviku sa dá naučiť paddleboardovať celkom rýchlo 🙂
Výhodou Paddleboarding je, že sa pri ňom rovnomerne zapája celé telo. Od všetkých svalov na rukách, cez chrbtové a brušné, ktoré sa starajú o správne ťažisko a rovnováhu, až po svaly na nohách.
Tento šport je výborný aj v tom, že sa dá poňať ako tréning, pri ktorom si viete veľmi slušne zamakať, ale rovnako tak aj ako relax, kde si naopak užívate plavenie sa po hladine vášho obľúbeného miesta.
Paddleboarding má takisto množstvo benefitov pre ľudské zdravie:
- Budovanie vnútornej stability a sily v nohách
- Keďže je to celotelový šport, zvyšuje celkovú pevnosť tela
- Znižuje mieru stresu a pôsobí relaxačne
- Buduje kondíciu a tým pádom vytrvalosť
- Nemusí byť vôbec náročný a tým pádom je vhodný skoro pre každého
Vedeli ste že:
1. Korene paddleboardingu siahajú až k ranným civilizáciám, ako boli Polynézania. Podobné plavidlá, ktoré boli rovnako poháňané pádlom využívali na prepravu a rybolov.
2. Paddleboarding je natoľko úspešný a obľúbený šport, že každoročne sa po celom svete usporadúvajú desiatky súťaží rôzneho tyipu, ako sú napríklad šprintové závody, vytrvalostné alebo tzv. technické.